وبلاگ آفتاب
گزارش مهر از نشست دست اندركاران اركستر آركو ؛

یاران لطفی از یك كنسرت گفتند

یاران لطفی از یك كنسرت گفتند

به گزارش وبلاگ آفتاب دست اندركاران اركستر زهی آركو به مدیریت هنری و رهبری ابراهیم لطفی طی یك نشست رسانه ای به بیان جزئیات تازه ترین كنسرت خود در تالار وحدت پرداختند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، دست اندركاران اركستر زهی «آركو» به مدیریت هنری و رهبری ابراهیم لطفی طی یك نشست رسانه ای كه روز سه شنبه ۲۱ آبان در سالن كنفرانس تالار وحدت برگزار شد، به بیان جزئیات تازه ترین كنسرت خود در تالار وحدت پرداختند.
ابراهیم لطفی رهبر اركستر «آركو» در ابتدای این نشست رسانه ای اظهار داشت: ما در تابستان ۹۷ به تشویق برخی از شاگردان و هنرمندان تصمیم به تشكیل این اركستر گرفتیم و چون این مجموعه یك اركستر زهی است نام آنرا «آركو» گذاشتیم. ما نخستین كنسرت خویش را دی ماه ۹۷ برگزار كردیم و بعد از آن با حضور در جشنواره موسیقی فجر و شهر شیراز به فعالیت های خود ادامه دادیم. این اركستر مجموعه ای از نوازندگان جوان و بزرگسال موسیقی است كه تصور می كنم دربرگیرنده شرایط خوبی برای ماست چون كه این هنرمندان دارای پتانسیل های خوبی هستند كه من فكر می كنم می تواند دورنمایی خوبی برای اركستر باشد.
به هر حال مخاطب موسیقی پاپ بسیار بیشتر از موسیقی كلاسیك است اما باید در این راه به نقش رسانه های جمعی اشاره نمود كه می توانند در ارتقای گوش شنیداری مخاطب نقش مهمی ایفا كندوی اضافه كرد: به هر حال مخاطب موسیقی پاپ بسیار بیشتر از موسیقی كلاسیك است اما باید در این راه به نقش رسانه های جمعی اشاره نمود كه می توانند در ارتقای گوش شنیداری مخاطب نقش مهمی ایفا كند. به نظر من هیچ ارگانی موثرتر از رادیو و تلویزیون نمی تواند در پیشرفت سلیقه مخاطب فعالیت كند. گرچه آموزش و پرورش هم می تواند نقش مهمی ایفا كند اما من همچنان معتقدم این صدا و سیماست كه باید در این زمینه كار كند. به هر حال اركسترها این چنین نمایانگر نوع نگرش موسیقایی است كه هرگاه بیشتر و بهتر به آن توجه گردد توان فرهنگی آن بطور قطع از توان نظامی ما بیشتر خواهد شد.
علی جعفری پویان كنسرت مایستر اركستر «آركو» هم در این جلسه بیان كرد: در دوره تاریخی كه در فرهنگسرای نیاوران اركستر نیاوران را داشتیم ما در خدمت استاد ابراهیم لطفی بودیم و حالا كه ۱۰ سال از آن ماجرا گذشته باردیگر همراه با استاد لطفی دور هم جمع شدیم و مجموعه ای را با عنوان اركستر «آركو» بنیان نهادیم. به هر حال غیر از اركستر سمفونیك تهران اركسترهای دیگری هم هستند كه با وجود حداقل امكانات و پشتوانه به فعالیت خود ادامه می دهند. خیلی از این اركسترها البته بعدها به علت عدم حمایت های لازم و پشتوانه نتوانستند به فعالیت ادامه دهند اما بطور قطع همین مجموعه ها می توانند پوشش بسیار مناسبی برای كمبودهای فعلی حوزه موسیقی كلاسیك باشند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: در هنرستان موسیقی هیچ وقت نوازندگی موسیقی پاپ را آموزش نمی دهند بعد از این جهت اینجا نقش نوازندگی موسیقی كلاسیك بیشتر مورد توجه قرار می گیرد كه خود مقدمه ای برای نوازندگی سبك های دیگر است. شرایطی كه متاسفانه در موسیقی ما آنچنان كه باید و شاید به آن توجه نمی گردد. من امروز وقتی به این نشست می آمدم پیش خود می گفتم این نشست خبری چه نتیجه ای می تواند برای ما داشته باشد؟ من معتقدم در این آشفتگی موجود به آن چیزی كه باید فكر كرد برون رفت از آشفتگی است كه همین نشست های رسانه ای می تواند نقش مهمی در این فضا ایفا كند.
كارنامه ابراهیم لطفی برای همه اهالی موسیقی روشن است و این خیلی بد است كه با این همه سابقه درخشان ما محل تمرینی برای اركستر نداریماین نوازنده ویولن اظهار داشت: كارنامه ابراهیم لطفی برای همه اهالی موسیقی روشن است و این خیلی بد است كه با این همه سابقه درخشان ما محل تمرینی برای اركستر نداریم. چرا جای بزرگی كه حالا خالی افتاده بعنوان یك مكان مناسب در اختیار ما قرار نگیرد؟ ما نباید دائم به این فكر نماییم كه چرا فلان مدیر به ما سر نمی زند؟ من واقعا نمی دانم در این شرایط مسئول خواسته های ما كیست؟ من بر این باورم حتی در حوزه اجاره بهای سالن ها هم تجدید نظری صورت بگیرد این شرایط در حالی است كه ما متاسفانه كمترین توفیق را برای ملاقات با مسؤلان داریم و كار به جایی می رسد كه مجبوریم با احترام انتقاد نماییم.
نیما جوان مدیر اركستر آركو هم در این جلسه رسانه ای اظهار داشت: درست است كه حالا بعنوان اركستر آركو دور هم جمع شدیم اما آنچه برای ما دارای اهمیت است ادامه كاری است كه آغاز كردیم. از این جهت بسیار مایلیم كه در این راستا حمایت های مناسبی از ما شود. به هر حال بركزاری كنسرت در مكانی مانند تالار وحدت بسیار مشكل است و ما تلاش های زیادی كردیم كه مشكلات را حل نماییم. خوشبختانه ما هفته پیش توانستیم حمایت اندكی را از بنیاد فرهنكی رودكی دریافت نماییم اما من بازهم می گویم كه چنین مجموعه هایی نیازمند حمایت های بیشتری از جانب نهادهای دولتی است. شاید باور نكنید اما در این مدت ما به قدری انرژی بیهوده ای صرف كردیم كه ما را بسیار آزار داد.
وی اظهار داشت: در اجرایی كه ما در جشنواره موسیقی فجر داشتیم بسیاری از مسؤلان آمدند و مرتب دم از حمایت زدند. یكی از همین دوستان از متولیان و مدیران فرهنگی كشور است اما جالب اینكه پس از یك سال هنوز نتوانستم ایشان را ملاقات كنم. باور كنید خواسته های ما میلیاردی نیست. ما فقط می خواهیم شرایط بگونه ای طراحی شود كه بتوانیم با شرایط بهتری به كار مشغول باشیم. شما مطمئن باشید این كنسرت بطور قطع برای ما سود مالی در نخواهد داشت. من بطور قطع در صورت نیاز اسناد مالی این كنسرت را منتشر خواهم كرد تا شما ببینید كه ما هیچ سود مالی از این مجموعه نداریم و این فقط عشق به موسیقی است كه ما را به ادامه كار ترغیب می كند.
اركستر زهی «آركو» به رهبری ابراهیم لطفی روز جمعه ۲۴ آبان تازه ترین كنسرت خویش را با اجرای آثار منتخب دوره رومانتیك در تالار وحدت تهران برگزار خواهد نمود. «سوییت هولبرگ از ادوارد گریگ»، «نوردیك ملودی ازادوارد گریگ»، «تم و واریاسیون بر مبنای تمی از چایكوفسكی از آرنسكی»، «سوییت برای اركستر زهی از راتر» و «كاپریل سوییت از وارلاك» بخش عمده تازه ترین كنسرت اركستر «آركو» به رهبری ابراهیم لطفی را می سازند.
اركستر «آركو» از تازه ترین مجموعه های موسیقایی فعال كشورمان است كه از سال قبل با برگزاری چند كنسرت در تهران و تعدادی دیگر از شهرهای كشور اعلام موجودیت كرد. این مجموعه به رهبری و مدیریت ابراهیم لطفی اجرای آثاری از آهنگسازان موسیقی كلاسیك و آكادمیك جهان را در برنامه های خود دنبال می كند. هدف از تشكیل اركستر«آركو» تجمیع انرژی و استعداد نوازندگان جوان سازهای زهی برای رسیدن به اركستری قدرتمند، منسجم و توانمند برای لذت بردن از موسیقی است.
ابراهیم لطفی همچون هنرمندان شاخص حوزه موسیقی است. این هنرمند كه از نگاه تعدادی هنرمندان به خلوت گزیده موسیقی كلاسیك كشورمان شهرت دارد سال ۱۳۴۵ در تهران زاده شد. پدرش از شاگردان ویولن نوازی ابوالحسن صبا بود. لطفی با تشویق خانواده در ۱۰ سالگی برای تحصیل در موسیقی و رشته نوازندگی ویولن وارد هنرستان عالی موسیقی شد و نزد ماریكو مانوكیان و ابوالقاسم طالب زاده نواختن ویلون را آموخت، سپس تا كارشناسی ارشد موسیقی در دانشكده موسیقی دانشگاه هنر ادامه تحصیل داد. این هنرمند از ۱۶ سالگی برای نواختن ویولن وارد اركستر سمفونیك تهران و صدا و سیما شد و با اركسترهای موسیقی گوناگونی همكاری و سپس به تدریس در هنرستان های موسیقی، دانشكده موسیقی دانشگاه هنر و دپارتمان موسیقی دانشگاه تهران پرداخت.

ابراهیم لطفی در سال ۱۳۷۵ «گروه كوارتت زهی تهران» را بنیان نهاد كه از گروه های موسیقی كلاسیك ایران است. لطفی همینطور رهبری اركستر زهی فرهنگسرای نیاوران را در سال ۱۳۸۰ برعهده داشت و آثاری از موسیقیدانان بزرگ جهان را اجرا كرد.

1398/08/21
14:28:06
5.0 / 5
4098
تگهای خبر: جهان , دانشگاه , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد