وبلاگ آفتاب
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان:

نیمی از مهندسان عضو نظام مهندسی بیکارند

نیمی از مهندسان عضو نظام مهندسی بیکارند

به گزارش وبلاگ آفتاب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: حالا حدود 580 هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود 150 هزار نفر آنها فرصت شغلی تعریف شده است.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان کرد: حالا حدود ۵۸۰ هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود ۱۵۰ هزار نفر آنها فرصت شغلی تعریف شده و مابقی بیکار یا در شغل های غیرمرتبط فعالیت دارند. مبحث ۲۲ می تواند در دو تا پنج سال حداقل ۳۰۰ هزار شغل برای مهندسان بوجود آورد و در نتیجه نرخ بیکاری که در جامعه مهندسین به حدود ۵۰ درصد رسیده را کم کند.
احمد خرم در مسافرت به استان کرمان با هدف حضور در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان زلزله بم اظهار داشت: زلزله دی ماه ۱۳۸۲ بم ۴۸ تا ۵۸ هزار کشته برجای گذاشت.
وی زلزله بم را یک زلزله مهیب دانست و بیان کرد: وضعیت به شکلی بود که انجام غسل و خواندن نماز میت امکان پذیر نبود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با یادآوری زلزله های مخرب چند دهه اخیر ایران اظهار نمود: زلزله رودبار به بزرگی ۷.۴ ریشتر جان حدود ۴۰ هزار نفر را گرفت و آن زلزله دست کمی از زمین لرزه بم نداشت اما در بم نقطه ای کشته و زخمی داشت ولی در رودبار در سطح گسترده ای خسارات جانی و مالی وارد کرد.
وی با اعلان اینکه زلزله کرمانشاه به بزرگی ۷.۳ ریشتر خسارات جانی و مالی زیادی به بار نیاورد، افزود: بزرگی زلزله بم ۶.۶ ریشتر بود و علت تخریب بالای آن در ساخت وسازهای غیر مقاوم و سنتی و بدون نظارت کافی بود.
خرم با بیان این مطلب که این زلزله ها به نظام مهندسی نهیب زد که به نظارت و مقاوم سازی بپردازند، اشاره کرد: نظارت دقیق و حساسیت در اجرای مقررات بسیار تعیین کننده است و اگر یک دهه با دقت بر ساخت و سازها نظارت دقیق و طراحی درست داشته و مدیران سوری کاری نداشته باشند، وضعیت بسیار بهبود پیدا می کند.
وی اضافه کرد: در ۲۰ سال قبل اتفاقات مبارکی در ساخت و ساز افتاده و کیفیت ساختمان ها به شدت بالا رفته است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با تشریح آمار تلفات زلزله های چند دهه اخیر اظهار داشت: ایران در ۴۰ سال قبل با حدود ۱۰۰ هزار کشته در مقام اول تلفات دنیا قرار داده است و باید به خودمان بیایم هرچند اقدامات زیادی صورت دادیم اما کار باقیمانده زیادی داریم و سوال این است که آیا نمی توانستیم بهتر از این کار کنیم؟ آیا نمی توانستیم با شتاب بیشتری به راهکارهای اصولی برسیم؟ می توانستیم و کارهای مثبت خیلی با آهسته انجام می دهیم.
وی با اشاره به سرعت کار چینی ها در ساخت و ساز مقاوم اظهار نمود: حالا قصد راه اندازی چهار میلیون مسکن داریم که به چینی ها متوسل می شویم در صورتیکه ما دانش، تکنیک، بستر و ابزار آنرا داریم و هم اکنون فقط در تهران ۳۰ اسکلت ساز و فلزکار بسیار معتبر داریم که آماده کار کردن هستند بدین سبب زمینه ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد تونلی در کشور برقرار است اما بخش خصوصی نیاز به حمایت دولت دارد.
خرم ساخت مسکن روی گسل را مساله نو ندانست و اشاره کرد: در این سه چهار دهه در یک دهه آن ۱۲۷ برج در تهران پروانه ساخت دادیم و ساختیم و اگر زلزله بالای ۶ ریشتر همه این برج ها را تخریب می کند و عجیب تر از آن این است که همه تلاش کردند که این مساله مخفی بماند و به اطلاع مردم نرسد و حداقل باید اصلاح کرد و می توان برجی که روی گسل تولید شده، مقاوم سازی کرد.
وی اضافه کرد: این مساله دادن پروانه ساخت بوسیله شهرداری تهران روی گسل در دولت عنوان شد منتهی قرار ما این نیست که قانون و مقررات را محکم بگیریم و در حوزه زمین و مسکن و ساختمان از شروع انقلاب یک سری تساهل و تسامح دیده می شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور درباره مبحث ۲۲ ساختمان نیز اظهار داشت: مبحث ۲۲ شامل بهره برداری، نگهداری و تعمیرات می شود و تا کنون در کل کشور این مبحث تعطیل بوده است و در دوره هشتم نظام مهندسی ساختمان یک ستاد برای این مساله تشکیل دادیم و نقشه راه آنرا تهیه کردیم و الان ۸ استان بصورت پایلوت مسأله مبحث پایلوت کار می کنند.
وی از عملیاتی شدن مساله مبحث ۲۲ از شروع سال آینده آگاهی داد و اظهار نمود: نگهداری خوب و تعمیرات بموقع عمر ساختمان را بیشتر می کند متأسفانه عمر مفید ساختمان ما از ۳۰ سال در دهه ۵۰ حالا به حدود ۲۵ سال رسیده است این در حالیست که کشورهای پیشرفته عمر مفید ساختمان ها را به حدود ۱۰۰ سال رسانده اند.
خرم بر لزوم دقت در مبانی اصول اصرار کرد و اضافه کرد: وقتی کشور صنعتی ساز می شود که حداقل ۴۰ درصد ساخت و ساز آن صنعتی ساز باشد اما حالا زیر ۵ درصد هستیم و همین طور در ساخت و ساز به روش سنتی باید به مبانی و اصول دقت نماییم.
وی افزود: مبحث ۲۲ علاوه بر این که عمر مفید ساختمان را بالا می برد و به نگهداری و تعمیرات نیز نظم می دهد و سازمان نظام مهندسی ساختمان به این مساله جدی بپردازد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بیان کرد: حالا حدود ۵۸۰ هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود ۱۵۰ هزار نفر آنها فرصت شغلی تعریف شده و مابقی بیکار یا در شغل های غیرمرتبط فعال دارند و مبحث ۲۲ می تواند در دو تا پنج سال حداقل ۳۰۰ هزار شغل برای مهندسان بوجود آورد و در نتیجه نرخ بیکاری که در جامعه مهندسین به حدود ۵۰ درصد رسیده را نجات دهد.
وی در ادامه از طرح جهش مسکن سخن به میان آورد و اظهار داشت: طرح جهش مسکن مستلزم مشارکت در حوزه مربوط با بخش خصوصی و مستلزم سپرده گذاری دولت و تامین تسهیلات بیشتر است.
خرم افزود: حق الزحمه خدمات مهندسی در دنیا ۵ تا ۸ درصد است؛ این در حالیست که در ایران کمتر از نیم درصد است.


منبع:

1400/10/06
10:46:18
itemprop="bestRating">5
710
تگهای خبر: خدمات , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد