وبلاگ آفتاب
قالیباف:

صنعت خودروسازی کشور نتیجه تفکر و مدیریت غلط است

صنعت خودروسازی کشور نتیجه تفکر و مدیریت غلط است

به گزارش وبلاگ آفتاب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نتیجه تفکر و مدیریت مبتنی بر سنت الهی، تکنولوژی و علوم مهندسی در صنعت هوا فضای کشور شده است و در مقابل نتیجه تفکر و مدیریت غلط، صنعت خودروسازی کشور می باشد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در افتتاحیه ششمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی و پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی بیان کرد: خوشحال هستم امروز توفیق حضور در افتتاحیه این کنگره با اهمیت را دارم. جمعی که در این کنگره حضور داشته و در ایام آینده نیز در دانشگاه ها گرد هم می آیند کارشان نظریه پردازی در قلمرو علوم انسانی اسلامی است ولی بنده بعنوان یک خدمتگزار در جمهوری اسلامی بعنوان یک مدیر در سیاستگذاری و حکمرانی نقش آفرینی می کنم و الان می خواهم به چندین نکته با اشاره به تجربه ۴۰ ساله خود که از نزدیک در صحنه عمل موضوعات حکمرانی را رصد کرده، اشاره کنم.
وی در ادامه اظهار نمود: همه ما باور داریم که بدون شک مبنای تحول جوامع و ملت ها قبل از آنکه علم و تجربه باشد تفکر و اندیشه است، به ویژه در زمینه علوم انسانی که یک علم انسان ساز است. تمام نهادها و سایر بخش های علمی بدون شک تحت تاثیر این حوزه هستند. اگر بخواهیم تحول جدی و بنیادی در جامعه رقم زده و اهداف انقلاب اسلامی و مکتب سیاسی امام را محقق نماییم و یک نظام دینی و ولایی را ایجاد نماییم اساسا توجه به این نکته لازم است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اشاره کرد: ما نیازمند هستیم که به حوزه علوم انسانی اسلامی بصورت هوشمند و سازمان یافته دقت نماییم. ما شاهد بودیم که انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام (ره) که جز در راه خدا گامی بر نداشت و با حرکت عظیم مردمی برخاسته از فرهنگ دینی و مکتب قرآن شکل گرفت و درست در زمانی که دین و اسلام و معنویت در چنبره مکاتب انسان ساخت و مادی محاصره شده بود و کسی فکر نمی کرد دین بتواند چنین حرکتی را انجام دهد به پیروزی رسید و در انقلاب تفکر اسلامی و عقلانیت متصل وحی چنین حرکتی را رقم زد. انقلاب اسلامی با این نگاه توانست بروز و ظهور کرده و به پیروزی برق آسا برسد.
وی در ادامه اشاره کرد: حالا بر ما واجب است که دقت کنیم چه عناصر ذهنی و فکری در انقلاب عزیز موثر بود، در اوج قدرتی که هیچ جنبنده ای جرأت حرکت نداشت انقلاب ما با این تفکر پیروز شد. دوران دفاع مقدس نیز یک نمونه دیگر از این مساله است و نشان میدهد زمانی که علوم انسانی اسلامی و تربیت اسلامی با نگاه مدیریتی اسلامی و یک روانشناسی و طراحی اسلامی رقم خورده و تصمیم گیری مبتنی بر عقلانیت متصل به وحی شکل می گیرد، پیروزی از آن ماست. در دوران دفاع مقدس یک انقلاب نوپا که با عوامل فشار داخلی و خارجی روبرو بود با این رویکرد و عقلانیت مبتنی بر وحی به پیروزی رسید. متاسفانه ما آنطور که باید به این موضوعات توجه نداشته ایم.
قالیباف اضافه کرد: بنده در ۲۵ سال قبل در هر کجا که فرصتی پیش آمده تاکید کردم که اگر ما به باورهای دینی خود اعتقاد داریم و می خواهیم ایرانی سربلند رقم بزنیم باید همه دست به دست هم دهیم تا کارآمدی دین در اداره جامعه رقم بخورد. هدفگذاری ما باید این مساله بوده و باید مرتبا این مسیر رصد شود و حتی اگر می خواهیم امتیازی دهیم، باید باتوجه به تحقق این اصل مهم باشد. متاسفانه در زمینه علم هر چه زمان می گذرد ما شاهد می باشیم که گاهی بین حکمرانی کشور در سطوح مختلف با نهاد علم نه فقط هم افزایی ایجاد نشده بلکه در بعضی از جاها نیز واگرایی نیز داشته ایم. به طور خاص در زمینه علوم انسانی نیز این مساله دیده می شود.
وی افزود: در زمینه نظریه پردازی و تولید علم، در زمینه علوم انسانی اسلامی نیز باید به این ضرورت اجتناب ناپذیر دقت نماییم. نگاه ما باید مسئله محور بوده و به دنبال حل مسائل بوسیله این همگرایی باشیم. اگر ما بتوانیم برای اقتصاد، مدیریت، روانشناسی، جامعه شناسی، سیاست و مسائل روز کشور راه حل ها و پاسخ های علمی پیدا نماییم و حکمرانی ما با علم همپوشانی داشته باشد دیگر گرفتار این مشکل ها نخواهیم شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نگاه به مسائل اقتصادی در طول ۵۰ سال قبل اشاره کرد: اگر ما شیوه تصمیم گیری برای حل مشکلات اقتصادی را در ۵۰ سال قبل رصد نماییم، همیشه تکراری و غلط در ادامه غلط بوده است. آیا امروز اولویت ما در زمینه علوم انسانی مسئله یابی نیست؟ حکمرانی نوین امروز در اولویت است. امروز دین در مرکز قدرت قرار دارد و ما باید به دنبال راهکارهای علمی برای پاسخ به مسائل جامعه و دنبال کردن نگاه مسئله محور باشیم. متاسفانه مقصر اصلی در این عرصه مدیران در بخش های مختلف از سطوح حکمرانی هستند. این حوزه علوم انسانی اسلامی است که تفکر و اندیشه افراد را می سازد تا در علوم مختلف نقش آفرینی کند.
وی در ادامه اشاره کرد: امروز علوم انسانی که از غرب می آید، مبانی جهان بینی و انسانی آنها از اساس مادی است و پس تشخیص مسئله و راهکار آنها نیز مادی خواهد بود. انقلاب اسلامی که برخاسته از دین و باورهای دینی است با این علوم موفق نخواهد شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نظام اداری و اجرائی ما مبتنی بر یک ساختار سیاسی و سازمانی و یک سیستم بروکراسی بود و متاسفانه نظام اداری و اجرائی در این ظرف که از قبل باقی مانده بود پیش برده شد و بخش عمده ای از ناکارآمدی های موجود به این مساله بر می گردد. در دوران دفاع مقدس در ۸ ماه اول که تفکر بنی صدر و مدیریت او دنبال می شد شاهد وضعیت مطلوبی نبودیم. چونکه این تفکر نیز برخاسته از اندیشه مادی بود اما با رفتن او و روی کار آمدن تفکر مبتنی بر سنت های الهی و عقلانیت متصل به وحی، پیروزی های عظیم رقم خورد. در نظام اداری و اجرائی کشور متاسفانه تفکر مبتنی بر سنت های الهی هنوز محقق نشده و همچنان همان مبنای سازمانی و سیاسی که از گذشته باقی بود ادامه یافته و سیستم بروکراسی را رقم زدند.
وی در ادامه با اشاره به خاصیت های نظام حکمرانی مطلوب بیان کرد: نظام حکمرانی مطلوب باید مبتنی بر نگاه اجتماعی و نهادی باشد. ما باید مبنای پیشرفت و عدالت را در نظر گرفته و به عناصر اجتماعی دقت نماییم. افراد جامعه سرمایه اصلی هستند. اساس تربیت و برنامه ریزی باید با در نظر گرفتن تک تک این افراد باشد. متاسفانه از بعد دوران دفاع مقدس ما مردم را از صحنه تصمیم گیری و اداره حکمرانی کم کم خارج کردیم و از باورها و سنت های الهی فاصله گرفتیم که به اینجا رسیدیم. ما در عمل نشان دادیم که ربا در سیستم اقتصاد جنگ با خدا نیست. ما امروز نیازمند یک نوآوری اجتماعی هستیم. همان کاری که انقلاب را به پیروزی رساند.
رئیس مجلس افزود: ما باید فرهنگ دفاع مقدس را که مبتنی بر سنت های الهی بود پیش بگیریم و اندیشه مادی را کنار بگذاریم. نتیجه تفکر و مدیریت مبتنی بر سنت الهی، تکنولوژی و علوم مهندسی در صنعت هوا فضای کشور شده است و در مقابل نتیجه تفکر و مدیریت غلط صنعت خودروسازی کشور می باشد. اینها مصداق عینی است که نتیجه نوع نگاه مدیریتی و تفکری در کشور است. باید در نظریه پردازی ها به نوآوری اجتماعی دقت کنیم.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به نوآوری اجتماعی بیان کرد: باید با نوآوری اجتماعی راهکارهای نو را پیدا کرده و برای مسائل و پدیده های نو راه حل بیابیم. اگر اینطور نگاه نماییم می توانیم یک تغییر بنیادی ایجاد نماییم. هم در زمینه ساختارها و هم در مسائل هنجاری و فرهنگی توجه به نوآوری اجتماعی ضروری می باشد، اما فناوری ابزار نوآوری می باشد و در بستر فناوری اجتماعی نوآوری اجتماعی نیز رقم خواهد خورد. باتوجه به فناوری اجتماعی می توانیم در حکمرانی نوین همه ظرفیت های خودرا بسیج کرده و ساختارهایی منسجم را ایجاد نماییم. امروز کشورهایی در دنیا که دارای قدرت بوده و به دنبال قلدری هستند با بهره گیری از تکنولوژی های نوین فناوری اجتماعی را به طور جدی دنبال می کنند.
قالیباف اشاره کرد: بعنوان مثال FATF که یک موضوع سیاسی است یک بسته فناوری می باشد. آنها یک فناوری در قالب FATF به وجود آورده و تمام سطوح جهانی، منطقه ای، محلی و فردی در زمینه اقتصاد، تجارت، واردات و بانکها را تحت سلطه خود درآوردند و در اقصا نقاط کشورها اقتصاد را دنبال کرده و به صورتی با نهادسازی به دنبال تحقق اهداف خود هستند. ما باید در حکمرانی نوین با رویکرد حضور مردم در صحنه حرکت نماییم و سازمان های ما باید به یک نهاد تبدیل گردد. در گام دوم انقلاب در زمینه علوم انسانی و اسلامی باید تمرکز ما بر کارآمدی دین در اداره جامعه باشد. بدین ترتیب دیگر نیازی به تبلیغ دین در تریبون و منبر نیز نداریم. چونکه ما در زندگی مادی و معنوی مردم یک ساماندهی مبتنی بر کارآمدی دین را رقم زده و جامعه ای ایده آل جهت زندگی فراهم می نماییم که در راس آن دین قرار دارد. این بزرگترین تبلیغ برای دین است اما ما در این عرصه گرفتار ضعف هستیم.
وی در آخر بیان کرد: مجلس یکی از با اهمیت ترین ارکان برای تحقق تحول در حکمرانی با قانونگذاری، سیاست گذاری و نظارت است. بتازگی در مرکز پژوهش های مجلس اصلاحات ساختاری انجام داده و در هیات امنای آن معاونت جدیدی مربوط به حکمرانی و مدیریت نوین به وجود آورده ایم. ما در آنجا در خدمت همه بزرگواران هستیم تا از نزدیک با نگاه مسئله محور این مساله را دنبال کرده و لطمه شناسی لازم صورت گیرد. بدین ترتیب در گام دوم انقلاب شاهد تحقق حکمرانی نوین مبتنی بر دین خواهیم بود که زندگی مردم را از وضعیت موجود بهبود داده و خیلی از مشکلاتی که امروز مردم با آن روبرو هستند را می تواند حل کند.
منبع:

1400/09/28
12:08:39
itemprop="bestRating">5
668
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد