وبلاگ آفتاب
در دانشگاه یورك كانادا مطرح شد؛

شرط نرگس آبیار برای ترک فیلمسازی

شرط نرگس آبیار برای ترک فیلمسازی

نرگس آبیار فیلمساز ایرانی در میزگرد روایت تجارب زنان از مناطق جنگی که در دانشگاه یورک کانادا برگزار شد، بیان کرد که زنان قربانیان حقیقی جنگ هستند.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از روابط عمومی آثار نرگس آبیار، این فیلمساز ایرانی روز گذشته ۲۵ آبان ماه در میزگرد روایت تجارب زنان از مناطق جنگی که در دانشگاه یورک کانادا برگزار شد، شرکت کرد. او که تجربه ساخت چندین اثر سینمایی در رابطه با جنگ را در کارنامه خود دارد در این جلسه اظهار داشت: داستان مادرانی که فرزندانشان هیچ گاه از جنگ بازنگشته اند بین تمام تجربه های جنگی بشری مشترک است.
این میزگرد روز گذشته با عنوان «تقویت همبستگی» و با موضوع روایت تجارب زنان از مناطق جنگی با حضور تعدادی از فعالان حوزه زنان از کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، سومالی و بوسنی در دانشگاه یورک کانادا انجام شد.
نرگس آبیار که بعنوان نماینده ایران در این میزگرد حضور داشت درباره موضوع جنگ و زنان در هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد: جنگ ایران و عراق از طولانی ترین جنگ های صد سال اخیر دنیاست، هشت سال طول کشیده و نزدیک به دویست هزار نفر شهید و هفتصد هزار نفر زخمی و چهل هزار اسیر برای ایران به جا گذاشته است. حقیقت این است که نتایج و تبعات هولناک جنگ حتی در این آمار و ارقام تکان دهنده هم نمی گنجد، در این هشت سال هزاران مادر فرزندان خود را، هزاران زن همسرانشان را و هزاران دختر، پدران و برادران خودرا از دست داده اند. این ها تنها گوشه ای از نتایج جنگی است که به کشور ما تحمیل شد، بطور قطع این جنگ در کشور عراق که در جبهه مقابل می جنگید نیز تبعات سنگینی به جا گذاشته است.
کارگردان «شیار ۱۴۳» افزود: بعنوان فیلمسازی که موضوع جنگ دغدغه همیشگی اش بوده است قصد خط کشی و مرزبندی ندارم، چونکه جنگ در هر نقطه ای از دنیا و از هر زاویه و نقطه نظری ناخوشایند و شنیع است، اما بعنوان شهروند سرزمینی که خود قربانی جنگ و تجاوز است و تجربه زیستی در طولانی ترین جنگ قرن گذشته را دارد، می خواهم بگویم بیش از اسرا و زخمی ها و حتی بیش از کشته شدگان، زنان قربانیان حقیقی جنگ هستند. تجربه جنگ برای زنان بیش از این که کمی و در نسبت با اعداد و ارقام باشد تجربه ای کیفی است.
این کارگردان و نویسنده ایرانی درباره نگاه زنانه به جنگ عنوان کرد: جنگ برای برخی زنان هنوز تمام نشده، بیش از سی سال از جنگ ایران می گذرد اما هنوز که هنوز است مادران زیادی چشم انتظار فرزندان خویشند، پسران جوانی که به جبهه جنگ عازم شده، رد و اثری از آنها باقی نمانده و بعد از گذر سال ها هنوز خبری از آنها به دست نیامده که زنده اند یا کشته شده اند. این مادران در برزخ زندگی می کنند و از اسارت و زخمی شدن فرزندان خود ناآگاه هستند.
کارگردان فیلم «نفس» درباره اشتراکات تاثیر جنگ بر زنان چنین اظهار داشت: در وضعیت جنگی روی دیگری از زندگی عیان می شود که در وضعیت عادی کمتر به چشم می آید، از این جهت جنگ برای من فیلمساز همیشه مایه درنگ و تفکر است و می خواهم در فیلم هایم آنرا روایت کنم. جنگ ایران و عراق باتوجه به مدت مدید و سالهای طولانی آن هنوز قصه های نشنیده و داستان های ناگفته زیادی برای روایت دارد، این داستان ها به صورتی جهان شمول هستند و برای هر کشور و سرزمینی که جنگ را تجربه کرده باشد، ملموس و باور پذیر. داستان مادرانی که فرزندانشان هیچ گاه از جنگ بازنگشته اند بین تمام تجربه های جنگی بشری مشترک است.
او افزود: زنان و مادران ایرانی از این قاعده مستثنی نیستند، مادرانی داریم که چهار یا پنج تن از پسران جوان خودرا در جنگ از دست داده اند، بانوانی که همسر از دست داده اند و فرزندان خودرا به تنهایی بزرگ کرده اند، یا بانوانی که در کنار جانبازان که دست یا پا و یا چشم و اعضای تن خودرا از دست داده اند زندگی کرده اند، رنج و دشواری زیادی را به جان خریده اند و همچنان می خرند، شاید عمیق ترین رنج ها را زنانی متحمل شدند که همسرانشان از جانبازان اعصاب و روان هستند، مردانی که در بمباران های شیمیایی گرفتار لطمه های عصبی و روانی شدید شده اند.
آبیار در آخر بیان کرد: از جنگ و مشقات آن می توان ساعت ها حرف زد، کتاب ها نوشت و فیلم ها ساخت. فیلم ساختن تنها کار خوشایندی است که من توان انجام آنرا دارم و با تمام وجود به آن مشتاقم، بااینکه جنگ موقعیت های داستانی ناب و دراماتیکی برای فیلسماز فراهم می آورد، با تمام وجود حاضرم از اشتیاقم به فیلمسازی بگذرم مشروط به این که در هیچ نقطه ای از جهان حتی یک گلوله به نیت جنگ شلیک نشود.
در این جلسه علاوه بر نرگس آبیار تعدادی از فعالان حوزه زنان همچون الینا حیدری و اسماء فیضی از افغانستان، آدلا جوشیچ از بوسنی، خانیم رحیم لطیف و خواله موسی و فتین احمد جمیل از عراق، مانیا الندر از سوریه، میسون المصری از سوریه و ایستار احمد از سومالی حضور داشتند.

1400/08/26
23:10:32
itemprop="bestRating">5
841
تگهای خبر: جهان , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد