وبلاگ آفتاب

افزایش دقت بررسی سطوح با دستگاه رویه نگار لیزری ایران ساخت

افزایش دقت بررسی سطوح با دستگاه رویه نگار لیزری ایران ساخت

وبلاگ آفتاب: بررسی سطوح و اجسام مختلف توسط دستگاه رویه نگار لیزری ایران ساخت با دقت یک میکرومتر امکان پذیر شد تا پژوهش های فناورانه توسعه یابد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، علی صالح نژاد، مدیرعامل شرکت فناور تولیدکننده این دستگاه، اظهار داشت: دستگاه رویه نگار لیزری سطوح با استفاده از فناوری لیـزر مثلثی به بررسـی سطوح اجـسام می پردازد. بـه این صـورت کـه با ترکیب لیزر، سیستم اپتیکی و سنسور تصویربرداری، فاصله سنسـور تا اجسام مشخص می شود.
وی اظهار نمود: نرم افزار دستگاه رویه نگار لیزری بگونه ای طراحی شده است که برداشت داده ها با عنایت به گام انتخابی انـجام می شود. گام های بین دو برداشت داده می تواند از ۳ میکرومتر تا چند میلی متر در هر جهت از دو محور حرکتی انتخاب گردد. هر چه گام حرکتی کم تر باشد جزئیات کامل تر می شود، امـا زمان بیشتری برای تکمیل روبـش مورد نیاز است.
صالح نژاد اضافه کرد: نمونه مورد بررسـی بر روی صفحه در یک راستـا حرکت می کند و سنسور هم بر روی صفحه دیگر به صورت عمود بر نمونه حرکت می کند که ترکیب این دو حرکت می تواند سطح نمونه را روبش کند. با عنایت به محدودیت مکانیکی دقت روبش یک میکرومتـر است.
وی با بیان اینکه تولید رویه نگار لیزری در این شرکت فناور منجر به ایجاد حدود ۲۰ فرصت شغلی شده است که این فرصت های شغلی با به کارگیری نخبگان دانشگاهی تکمیل شده است، اضافه کرد: امکان واردات رویه نگار لیزری عملا از کشورهای خارجی بواسطه تشدید تحریم ها ضد ایران وجود ندارد و به همین علت نیاز تولید این محصول به شدت احساس می شد و بعد از طی مراحل مختلف تولید، دستگاه رویه نگار لیزری با یک پنجم قیمت نمونه خارجی در داخل کشور ساخته شده است.
وی افزود: بعد از به کارگیری رویه نگار لیزری مشخص شد که کیفیت عملکرد نمونه داخلی مشابه نمونه خارجی است و در این عرصه هم مشکلی وجود ندارد.
صالح نژاد ضمن اشاره به اینکه معاونت علمی ریاست جمهوری تا به امروز هم کمک های زیادی انجام داده است، توضیح داد: اسکن سطحی در داخل ایران معمولاً توسط دستگاههای دیگر انجام می شود، در حالیکه میتوان با استفاده از اپتیک که رویه ای غیرمخرب دارد، اسکن انجام داد و تلاش می شود تا در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی فناوری اپتیک بیشتر شناسانده شود تا رویه اسکن در کشور اصلاح گردد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت ۲۳ آذرماه سالجاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح می گردد و تا ۲۶ آذرماه سالجاری به صورت حضوری میزبان شرکت کنندگان بوده و در طول سال به صورت مجازی برقرار خواهد بود.
تولیدکنندگان، بیشتر از ۹هزار محصول فناورانه در حوزه خدمات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت را در چارچوب این رویداد عرضه می دهند که جزئیات این محصولات و شرکت ها در وبسایت نمایشگاه به نشانی https: //iranlabexpo.ir قابل مشاهده می باشد. در این برنامه حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را برپایه سطح بندی تجهیزات در نمایشگاه پرداخت می کند.
منبع:

1400/08/26
11:09:45
5.0 / 5
379
تگهای خبر: پژوهش , تحریم , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد