وبلاگ آفتاب

نتیجه موفقیت آمیز یک روش جدید برای ارائه واکسن و درمان آلزایمر

نتیجه موفقیت آمیز یک روش جدید برای ارائه واکسن و درمان آلزایمر

وبلاگ آفتاب: گروه از پژوهشگران انگلیسی و آلمانی، روش جدیدی را برای ارائه واکسن و درمان آلزایمر ابداع نموده اند که نتایج امیدبخشی را در موش ها نشان داده است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از لایف آرک، پژوهشگران انگلیسی و آلمانی در بررسی مشترکی، یک روش جدید و امیدوارکننده برای ارائه درمان و واکسن آلزایمر ابداع نموده اند.
هم درمان مبتنی بر پادتن و هم واکسن مبتنی بر پروتئین که توسط این گروه پژوهشی ابداع شده است، نشانه های آلزایمر را در موش های مبتلا به این بیماری کم کرد.

هدف قرار دادن پروتئین محلول
بیماری آلزایمر که شایع ترین نوع زوال عقل محسوب می شود، یک اختلال مغزی است که به تدریج بدتر می شود و حافظه، تفکر و مهارت های زبانی را از بین می برد. هم اکنون هیچ درمان موثری برای پیشگیری، کند کردن یا معکوس کردن آلزایمر وجود ندارد.
یکی از نشانه های آلزایمر، تشکیل شدن ساختارهای غیر طبیعی موسوم به "پلاک های آمیلوئید" در مغز است. پروتئین آمیلوئید بتا بصورت طبیعی در شکل های مختلف در مغز مبتلا به آلزایمر وجود دارد. یکی از این شکل ها می تواند به هم بپیوندد و نهایتاً پلاک هایی را تشکیل دهد که بین سلول های عصبی جمع می شوند اما همین پروتئین به شکل های محلول کوتاه تر نیز وجود دارد که به عقیده دانشمندان، کلید توسعه و پیشروی بیماری است.
پادتن و واکسن جدیدی که در این پژوهش ابداع شده اند، شکل متفاوت و محلول پروتئین آمیلوئید بتا را هدف قرار می دهند که ممکنست برای سلول های مغز مضرتر باشد.
پروفسور "توماس بایر"(Thomas Bayer)، پژوهشگر "دانشگاه پزشکی گوتینگن"(UMG) اظهار داشت: در آزمایش های بالینی، هیچ کدام از درمان های بالقوه ای که پلاک های آمیلوئیدی را در مغز حل می کنند، موفقیت زیادی را در کاهش نشانه های آلزایمر نشان نداده اند. تعدادی از آنها حتی عوارض جانبی منفی داشته اند. به همین دلیل، ما روش متفاوتی را در پیش گرفتیم. ما پادتن هایی را در موش ها شناسایی کردیم که شکل های کوتاه شده نوع محلول آمیلوئید بتا را خنثی می کنند اما به شکل های طبیعی پروتئین یا پلاک ها متصل نمی شوند.

ساختار جدیدی به شکل سنجاق سر!
دکتر "پرتی باکرانیا"(Preeti Bakrania) و همکارانش در بنیاد پژوهشی "لایف آرک"(LifeArc)، یک نمونه انسانی از پادتن را ابداع کردند که "TAP01_04" نام دارد و کمتر به بروز واکنش ایمنی در انسان منجر می شود.
هنگامی که این گروه پژوهشی به بررسی چگونگی و محل اتصال پادتن به شکل کوتاه شده آمیلوئید بتا پرداختند، شگفت زده شدند. آنها مشاهده نمودند که پروتئین آمیلوئید بتا، ساختار متمایزی به شکل سنجاق سر را به خود گرفته است که پیش تر هیچ گاه دیده نشده بود.
کشف این ساختار منحصر به فرد، به پژوهشگران کمک کرد تا قطعه ای پایدار از این ناحیه پروتئین را مهندسی کنند که ساختار شبیه به سنجاق سر را تشکیل می دهد.
شاید این قطعه مهندسی شده از آمیلوئید بتا، بتواند بعنوان واکسنی استفاده گردد که سیستم ایمنی بدن را برای تولید پادتن های نوع TAP01_04 تحریک می کند. این نوع پادتن ها می توانند محافظت در مقابل مبتلاشدن به بیماری آلزایمر را فراهم آورند.
هنگامی که این گروه پژوهشی، پروتئین مهندسی شده آمیلوئید بتا را روی موش ها آزمایش کردند، متوجه شدند موش هایی که این واکسن را دریافت کرده اند، نوع مورد نیاز پادتن را تولید می کنند.

قابلیت تغییر دادن زندگی
پژوهشگران دانشگاه پزشکی گوتینگن، هم پادتن انسانی و هم واکسن مهندسی شده آمیلوئید بتا موسوم به "TAPAS" را در دو مدل متفاوت از موش های مبتلا به آلزایمر آزمایش کردند.
آنها با بهره گیری از روش های تصویربرداری شبیه به روش های تشخیص آلزایمر در انسان، دریافتند که هم پادتن و هم واکسن به بازیابی عملکرد سلول های عصبی، افزایش سوخت و ساز گلوکز در مغز، بازیابی حافظه و کاهش تشکیل پلاک آمیلوئید بتا کمک می کنند.
باکرانیا اظهار داشت: پادتن انسانی TAP01_04 و واکسن TAPAS، با پادتن ها یا واکسن های پیشین آلزایمر که در آزمایش های بالینی بررسی شده اند، بسیار متفاوت هستند برای اینکه شکل متفاوتی از پروتئین آمیلوئید بتا را هدف قرار می دهند. نتایج پژوهش تا حالا بسیار هیجان انگیز بوده اند و نشان دهنده تخصص علمی گروه هستند. اگر این روش جدید موفقیت آمیز باشد، می تواند زندگی خیلی از بیماران را متحول کند.
پروفسور "مارک کار"(Mark Carr)، پژوهشگر "دانشگاه لستر"(University of Leicester) اظهار داشت: بااینکه این پژوهش هنوز در مراحل ابتدایی است اما اگر این نتایج در آزمایش های بالینی انسانی تکرار شوند، می توانند تحول آفرین باشند. این نتایج نه فقط امکان درمان آلزایمر را بعد از شناسایی نشانه های آن فراهم می کنند، بلکه ممکنست انسان را قبل از ظاهر شدن نشانه ها، در مقابل بیماری واکسینه کنند.
پژوهشگران هم اکنون در جستجوی شریک تجاری جهت بررسی پادتن و واکسن در آزمایش های بالینی هستند.
این پژوهش، در مجله "Molecular Psychiatry" به چاپ رسید.
منبع:

1400/08/25
23:23:32
itemprop="bestRating">5
845
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد