وبلاگ آفتاب
جمال رحمتی عنوان كرد:

درمبخش یکی از 10 کاریکاتوریست برتر دنیا

درمبخش یکی از 10 کاریکاتوریست برتر دنیا

جمال رحمتی با اشاره به اینکه کامبیز درمبخش جزء ۱۰ کاریکاتوریست برتر جهان است، تاکید کرد یکی از شاخص ترین خصوصیت های وی این بود که کار ضعیف نداشت و سطحی از کار را همیشه حفظ می کرد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، جمال رحمتی هنرمند طراح و کاریکاتوریست در برنامه «در انتهای الوند» که بامداد دوشنبه از شبکه دوم سیما پخش گردید، درباره کامبیز درمبخش اظهار داشت: کامبیز درمبخش در حوزه کارتون فعالیت می کرد؛ طراحی «کارتون» موضوعی است و درمبخش از ۱۴ سالگی در این عرصه وارد شده و نزد جعفر تجارتچی کار خویش را شروع کرد. کار وی در این سن به حدی رونق می گیرد که مجله توفیق از او برای همکاری دعوت می کند و توفیق در آن زمان جز مطرح ترین نشریات بوده است.
وی اضافه کرد: این رونق باعث می شود درمبخش در نوجوانی کسب درآمد خوب می کند تا جایی که خودش می گفت از خانواده او به مسؤلان نشریه اعلام نموده بودند به او حقوق ندهید چونکه حقوقش را تنقلات می خرد!
رحمتی تصریح کرد: درمبخش قبل انقلاب به آلمان مهاجرت کرد و خودش می گفت تنها با یک فرش به آلمان رفت. وقتی او می بیند که به ازای کاریکاتور به او پول می دهند آغاز به کار می کند و با نشریات معتبر همچون نیویورک تایمز و اشپیگل کار می کند و وی در رده بندی جهانی، جز ۱۰ کارتونیست و کاریکاتوریست برتر دنیا بود و شایستگی این لقب را داشت. اغراق نیست که می گوئیم درمبخش جز بهترین کاریکاتوریست های دنیا است، چونکه کامبیز درمبخش یکی از بهترین های دنیا بود. امروز در فرانسه و آمریکا و ایتالیا و در موزه هنرهای معاصر آثار درمبخش وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از شاخص ترین خصوصیت های درمبخش این بود که کار ضعیف نداشت و سطحی از کار را همیشه حفظ می کرد. من خودم گاهی سرم را پایین می گیرم چونکه در مطبوعات گاه با زمان کم باید کاری را انجام دهیم اما درمبخش فاصله خویش را با رسانه ها به دقت حفظ می کرد.
این هنرمند در ادامه با تکیه بر تسلطی که کامبیز درمبخش در کارش داشت، اظهار داشت: در دوره ای از کار و بخصوص این اواخر، کامبیز از رنگ استفاده نمی کرد و اغلب کارهای او بدون رنگ است اما در دوره ای هم آثارش رنگی بود و بر آن تسلط داشت. این قوت یک طراح است که عناصر جذابیت کار را می گیرد و با این وجود اثر جذاب خلق می کند. شکلک ثابت آثار درمبخش اسم ندارد. ناجی العلی کاریکاتوریست فلسطینی تحت تاثیر مرحوم محرابی (مجله فیلم) که سال قبل فوت گرد قرار می گیرد و کاراکتر حنظله را طراحی می کند. محرابی خود یک کارتونیست و کاریکاتوریست بود. هر طراح استایل خاص خویش را در قاعده دفرماسیون خود دارد و کاراکتر هر طراح سبک دارد.
وی در ادامه توضیح داد: «استمرار» رمز موفقیت در این حوزه است؛ جوانان باید سماجت و پایداری داشته باشند. به یاد دارم کامبیز درمبخش یک روز من را به خانه اش دعوت کرد و به قدری اثر از او دیدم که کم آوردم. او حتی زمانی که با شما صحبت می کرد درحال کار کردن بود و دنیا تسلیم آدم سمج می شود و در این صورت در هر زمینه ای موفق خواهید بود.
رحمتی ضمن اشاره به خاطره ای از درمبخش خاطرنشان کرد: زمانی که کامبیز درمبخش به ایران برگشت در مجله «گل آقا» کار می کرد و حقوق آخر ماه او ۱۰۰ هزار تومان بود. خانم وی آلمانی است و با او تماس می گیرد که جیپ قرمزی را که دوست داری برائت می خرم. وی در آن زمان در منزل برادرش اقامت داشت که کمی سردش بوده و می رود که پتو بخرد و ۷۰ هزار تومان برای خرید پتو هزینه می کند و با همسرش تماس می گیرد که خرید جیپ کنسل است.
وی در انتها ضمن اشاره به صمیمیت کامبیز درمبخش اظهار داشت: بسیاری افراد عکس هایشان با کامبیز درمبخش را در فضای مجازی منتشر نمودند و او تقریباً با همه عکس دارد، چونکه با همه صمیمی بود.


منبع:

1400/08/17
20:55:26
itemprop="bestRating">5
1006
تگهای خبر: جهان , فضا , فضای مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد