وبلاگ آفتاب

کشف 13 نوع ماده معدنی جدید در کشور

کشف 13 نوع ماده معدنی جدید در کشور

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از کشف ۱۳ نوع ماده معدنی جدید در حدود پنج سال قبل و افزایش تعداد مواد معدنی موجود در کشور به ۸۱ عنصر اطلاع داد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، علیرضا شهیدی با اشاره به اینکه در گذشته بر مبنای اطلاعات موجود صحبت از وجود ۶۸ نوع ماده معدنی در کشور بود، اضافه کرد: با عنایت به این که در سالهای اخیر در بخش های دولتی و خصوصی استفاده از دستگاه هایی که آنالیز بهتری از عناصر معدنی در مقایسه با گذشته انجام می دهند، افزایش پیدا کرده، وجود ۸۱ نوع ماده معدنی در کشور به اثبات رسیده است.
وی اظهار نمود: با عنایت به تنوع معدنی و موقعیت خاص زمین شناسی کشور، تعداد عناصر موجود در کشور می تواند به عدد ۸۵ هم برسد و در جدول تناوبی عناصر، ۱۵ عنصر نادر خاکی سبک و سنگین وجود دارد که عناصر نادر خاکی سبک این جدول در کشور شناسایی شده است.
شهیدی با تکیه بر این که حالا به دنبال اکتشاف عناصر نادر خاکی سنگین در کشور هستیم که جزو عناصر اقتصادی به شمار می روند که البته جزئیات این اکتشافات در آینده اعلام خواهد شد، خاطرنشان کرد: اطلاعات در ارتباط با ۱۳ عنصر کشف شده جدید بزودی از راه مراجع مربوطه اعلام خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد:: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از حدود ۲۰ سال پیش تابحال از لایه اطلاعاتی ژئوفیزیک هوایی برای اکتشاف ذخایر پنهان استفاده می نماید و نزدیک به ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی برداشت ژئوفیزیک هوایی داشته است. برای دستیابی به اهداف، نیاز است تا حدود ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار کیلومتر خطی برداشت هم صورت گیرد.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن اشاره به توقف ژئوفیزیک هوایی در حدود ۲ سال گذشته، تصریح کرد: از اواخر آبان یا اوایل آذرماه یکی از جدید ترین کارهای این سازمان در مبحث ژئوفیزیک هوایی در منطقه دیوان دره واقع در استان کردستان مجدد آغاز خواهد شد و امید می رود به اکتشاف مناسبی در ذخایر پنهان برسیم.
ایران دارای ۸۱ نوع از انواع مختلف مواد معدنی است. ذخایر اثبات شده سنگ آهن ایران به مقدار ۲.۷ میلیارد تن (هشت دهم درصد کل ذخایر جهان) و ذخایر سنگ معدن مس به مقدار ۲.۶ میلیارد تن (چهار دهم درصد از ذخایر جهانی) است. ایران همینطور دارای ۱۱ میلیون تن روی (چهار درصد از ذخایر جهانی) است.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، کل ذخایر اثبات شده معادن ایران در حدود ۶۰ میلیارد تن ارزیابی شده که با اجرای اولویت نخست اکتشافی کشور در گستره ای به مساحت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع، انتظار می رود به بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تن برسد. ازاین رو بخش معدن و صنایع معدنی یکی از حوزه های مهم و اثرگذار در تولید و تجارت کشور به شمار می آید.
منبع:

1400/08/15
11:36:15
itemprop="bestRating">5
890
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد