وبلاگ آفتاب
در قالب یك مقاله بررسی شد؛

آلودگی آبخوان های زیرحوضه ی جنوبی زاینده رود در چه وضعیتی است؟

آلودگی آبخوان های زیرحوضه ی جنوبی زاینده رود در چه وضعیتی است؟

به گزارش وبلاگ آفتاب اصفهان نتایج یک تحقیق نشان داده است که با عنایت به توسعه مراکز شهری و صنعتی در اطراف زاینده رود در صورتیکه اقدام جدی و سریع صورت نگیرد، آلودگی در بستر رودخانه صورت گرفته و سلامت انسان و دیگر موجودات را تهدید می کند.تأمین آب باکیفیت مناسب برای پاسخ به تقاضای فزاینده‌ی بخش های مختلف، یکی از چالش های اصلی برنامه ریزان و مدیران آب کشور است.

استان اصفهان با قرارگیری در منطقه‌ی خشک و نیمه خشک مرکزی، یکی از استانهای کم آب ایران است. منابع آب شیرین این استان محدود بوده و در سال ‎های اخیر هم مواردی همچون رشد جمعیت و بهره برداری های غلط از منابع آب، سبب آلودگی منابع آب و بخصوص منابع آب های زیرزمینی در بعضی مناطق این استان شده است.

در پژوهشی که توسط حجت الله یونسی، آزاده ارشیا، حسن ترابی پوده، بابک شاهی نژاد، مسعود سیدی پور و نیاز وحدت پور انجام گرفت، کیفیت منابع آب زیرزمینی در آبخوان های زیرحوضه‌ی جنوبی زاینده رود مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه، کیفیت منابع آب زیرزمینی در هفت آبخوان ز یر حوضه‌ی جنوبی زاینده رود شامل آبخوان های چهل خانه، دامنه داران، بوئین میاندشت، کرون، لنجانات، نجف آباد و چادگان مورد بررسی قرار گرفت.

در این پژوهش عناصر سنگین شامل روی، مس، سرب، کادمیوم و آرسنیک از نمونه های آزمایشگاهی به تعداد ۲۹۳۵ نمونه‌ی آزمایشگاهی در فصل های تر و خشک بررسی شدند.

در این پژوهش مشخص شد که کمترین مقدار شاخص کیفی آب در آبخوان های کرون و لنجانات و نجف آباد قرار دارد که به ترتیب در طبقات نسبتا بد و بد قرار می گیرند. مقدار متوسط نیترات در آبخوان های دامنه داران، کرون و نجف آباد بیشتر از سایر نقاط است که اغلب فراتر از حد مجاز رفته و کنترل آلودگی آب در این مناطق ضروریست.

در این پژوهش روند تغییرات دراز مدت پارامترهای کیفی بررسی گردید و نتایج به صورت کلی نشان دهنده کاهش کیفیت آب در آبخوان های زیرحوضه جنوبی زاینده رود در خلال زمان بود.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند که افزایش استفاده از کودهای شیمیایی در دهه های اخیر می تواند یکی از علل ایجاد روند مثبت مفهوم دار TH و TDS، EC باشد. همانطور که دیده شد در خلال زمان Ph دارای روند منفی مفهوم دار بوده که شاید یکی از علل آن دفن زباله ها در محدوده مورد نظر باشد.

آنالیز روند کیفیت منابع آب زیر زمینی نشان داد که کیفیت آب در آبخوان های زیر حوضه‌ی جنوبی زاینده رود با گذشت زمان بدتر شده است. نیترات یکی از عوامل شیمیایی و شاخص آلودگی شیمیایی آب است که می تواند سلامت آب آشامیدنی را تحت تاثیر قرار دهد و سبب اثرات سوء بهداشتی در مصرف کنندگان شود.

نویسندگان این تحقیق تاکید نمودند که ضروریست برای مقابله با کاهش کیفیت و افزایش آلودگی آب این مناطق برای پاک سازی منطقه از منابع آلوده کننده توسط مدیران و برنامه ریزان مد نظر قرار گیرد. با عنایت به توسعه مراکز شهری و صنعتی در اطراف زاینده رود در صورتیکه اقدام جدی و سریع صورت نگیرد، آلودگی در بستر رودخانه صورت گرفته و سلامت انسان و دیگر موجودات را تهدید می کند.

به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، نتایج پژوهش «بررسی کیفیت منابع آب زیرزمینی در آبخوان های زیرحوضه‌ی جنوبی زاینده رود» در شماره بیست و ششم مجله علمی پژوهشی مهندسی اکوسیستم بیابان دانشگاه کاشان در سال ۱۳۹۹ به چاپ رسید.

منبع:

1400/08/12
11:50:31
itemprop="bestRating">5
941
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد