وبلاگ آفتاب
در یك پژوهش بررسی شد

مصرف زیره سبز برای بهبود سندرم متابولیک

مصرف زیره سبز برای بهبود سندرم متابولیک

نتایج یک تحقیق نشان داد که مصرف مکمل زیره سبز میتواند در بهبود شاخصهای سندرم متابولیک مانند اندازه دور کمر، فشار خون، میزان غلظت تری گلیسیرید و کلسترول hdl موثر باشد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، در سرتاسر جهان «سندرم متابولیک» به یک نگرانی درحال افزایش بهداشت عمومی تبدیل گشته است. چاقی مرکزی، بالا بودن تری گلیسیرید در خون، کلسترول خوب یا HDL پایین، فشار خون و قند خون ناشتای بالا از علائم سندروم متابولیک هستند و برای تشخیص این سندروم وجود حداقل سه معیار از این پنج معیار لازم است.

سندروم متابولیک می تواند نتیجه عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی مانند سبک زندگی کم تحرک، سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و استرس باشد. این سندرم به صورت مفهوم داری در زنان بیشتر از مردان است و احتمال ابتلای زنان سه برابر بیشتر است.

میزان شیوع این سندروم در زنان ۴۰ تا ۵۰ ساله ایرانی حدود ۵۰ درصد تخمین زده می شود و این زنگ خطر بزرگی برای زنان ایرانی است. افراد مبتلا به این سندرم در معرض خطر بیشتر بیماری های قلبی عروقی و دیابت هستند. سندروم متابولیک خطر مبتلا شدن به سندرم تخمدان پلی کیستیک، کبد چرب، سنگ کیسه صفرا و آشفتگی های خواب را افزایش داده و همینطور خطر مبتلا شدن به سرطان های دستگاه تولیدمثل مانند سرطان آندومتر و گردن رحم را در زنان بالا می برد.

برای مدیریت سندروم متابولیک، کاهش عوامل خطرزا مانند چاقی، عدم تحرک جسمی و رژیم غذایی سالم و به بیان دیگر تغییر سبک زندگی اهمیت دارد.

یکی از طریق های مدیریت این سندرم؛ بهره گیری از درمان های گیاهی است. در بعضی بررسی ها تأثیر گیاه زیره سبز در کاهش قند خون مشاهده شده است. با عنایت به مطالعات محدود و متناقض در مورد تأثیر زیره سبز بر شاخصهای سندروم متابولیک، پژوهشگران با انجام یک تحقیق تأثیر این گیاه را بر شاخصهای سندروم متابولیک در زنان سنین باروری بررسی کردند.

این مطالعه کارآزمایی بالینی سه سو کور، بر روی ۶۶ نفر از زنان در سنین باروری که حداقل سه شاخص سندرم متابولیک را داشتند انجام شد. افراد به دو گروه دریافت کننده ۵۰۰ میلی گرم زیره سبز و دارونما تقسیم شدند. مطالعه به مدت هشت هفته به طول انجامید و قبل و پس از این مدت اندازه دور کمر، میزان قند خون ناشتا، کلسترول HDL و تری گلیسیرید افراد اندازه گیری شد.

بررسی های مطالعه نشان داد که مصرف زیره سبز به مقدار ۵۰۰ میلی گرم، دو بار در روز به مدت هشت هفته، در کاهش اندازه دور کمر، کاهش فشار خون، کاهش میزان غلظت تری گلیسیرید و افزایش کلسترول HDLموثر بود. میزان قند خون ناشتا در گروه مصرف کننده زیره سبز تغییر معناداری نداشت؛ ولی در گروه دارونما این میزان افزایش پیدا کرده بود.

پژوهشگران این مطالعه می گویند؛ امکان دارد با افزایش مدت مصرف و همینطور تغییراتی در دوز و تعداد دفعات مصرف روزانه تاثیرات بیشتر و بهتری مشاهده شود.

به گفته این محققان، عدم بررسی داروهای مصرفی مرتبط در دو گروه یکی از نقاط ضعف در این تحقیق بوده است. همینطور بهتر است مطالعات مشابهی بر روی مردان هم برای تعمیم بهتر نتایج صورت گیرد.

پژوهشگران بر مبنای نتایج به دست آمده پیشنهاد می کنند: زنان در سنین باروری برای بهبود شاخصهای سندروم متابولیک که زمینه ساز بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع دو است، در کنار سایر اقدامات از مکمل زیره سبز هم استفاده کنند.

در انجام این تحقیق شیرین محمودی، مرضیه لری پور و شایسته اسماعیل زاده؛ پژوهشگران دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به همراه زرین سرحدی نژاد و هاله تاج الدینی از دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر زیره سبز در شاخصهای سندروم متابولیک زنان سنین باروری» در مجله زنان، مامایی و نازایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انتشار یافته است.

منبع:

1400/08/11
08:23:21
itemprop="bestRating">5
616
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد