وبلاگ آفتاب
گزارش مهر از آیین اختتامیه؛

انتقاد شدید رئیس از یک اختتامیه

انتقاد شدید رئیس از یک اختتامیه

به گزارش وبلاگ آفتاب آیین اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در حالی برگزار شد که محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی به شدت نسبت به حجم بالای تبلیغات مجموعه ایران مال در این مراسم انتقاد نمود.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی شامگاه یکشنبه ۲ آبان ماه در پردیس سینمایی ایران مال اجرا شد.
این مراسم ساعت ۱۸: ۳۵ با پخش سرود ملی و قرائت آیاتی از قرآن شروع شد.
در ابتدای این مراسم با اجرای محمد سلوکی، فایلی صوتی از زنده یاد فرشته طائرپور تهیه کننده فقید سینما که در ماه مبارک رمضان خوانده شده بود، به همراه تصاویری از او پخش گردید.
مرجعیت ایران در صنعت سینمای غرب آسیا
در ادامه مراسم و بعد از خیرمقدم مدیرعامل مجموعه ایران مال به میهمانان جشنواره، سیدصادق موسوی دبیر سی وهشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران روی صحنه آمد و ضمن تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و خوشامدگویی به حضار بیان نمود: معمول است دبیر جشنواره گزارشی را در اختتامیه بیان می کند اما من از این بخش صرف نظر می کنم.
وی افزود: پیش از هرچیزی مراتب قدردانی خودم را نسبت به گرانقدرانی که در برگزاری این جشنواره کمک کردند، اعلام کنم. از دکتر محمد خزاعی رئیس محترم سازمان سینمایی به خاطر حمایت ویژه از برگزاری این رویداد تشکر می کنم.
موسوی در ادامه با اشاره به تأیید جشنواره فیلم کوتاه تهران در آکادمی اسکار اظهار داشت: وجه دیگری از این دستاورد را می خواهم امروز روشن کنم. این اتفاق برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران رخ داد. من باور داشتم این جشنواره مهم ترین جشنواره غرب آسیاست. به مدد حضور هنرمندان خوب و با حمایت مسؤلان صدیق به اینجا رسیدیم. مطمئن بودیم به سبب حضور مهم ترین چهره های سینمایی جهان می توانیم برای این امر اقدام نماییم. ضمن این که به حق ما شایسته مرجعیت در همه امور در منطقه هستیم.
وی افزود: ما با فرهنگ چند هزارساله، با تاریخ مشعشع، با هنرمندان کم نظیر در منطقه حضور داریم، در همه بخش ها در منطقه مرجعیت حق ماست و می توانیم این مورد را نمایندگی نماییم. این که امروز نام ایران بلند، بعنوان یکی از ورودی ها به اسکار شناخته می شود اقدام بزرگی است. سال جاری برای نخستین بار وقتی نتایج را اعلام کردیم و گفتیم چه فیلم هایی به جشنواره راه پیدا کرده است، ایمیل های فراوانی از فیلمسازان خارجی دریافت کردیم که چرا جشنواره تهران فیلم ما را نپذیرفته که این اتفاق مهمی است. آنچه که مهم می باشد مرجعیت باردیگر کشور عزیزمان مشخصاً در صنعت سینماست.
دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران اضافه کرد: ما می دانیم در شمال و جنوب منطقه سینمایی مثل ما وجود ندارد. پس از مصر و ترکیه کشور ما جشنواره ای مورد تأیید اسکار دارد. با کمال افتخار این اتفاق را به همه علاقه مندان ایران زمین تقدیم می کنم. امیدوارم این دستاورد برای ایران بماند. این فرصت برای فیلمسازان بوجود آمده من امکان دارد فردا در اینجا نباشم. البته امروز یک اتفاق ویژه رخ داده و آن پیوند یک رویداد هنری به رویدادی معتبر است.
وی در انتها اظهار داشت: از این فرصت استفاده می کنم و به تمام کسانی که در این جشنواره حضور داشتند بخصوص برگزیدگان امشب تبریک می گویم.
در بخش بعدی مراسم محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روی سن رفت و ضمن تبریک میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع) در سخنانی از ضرورت بازسازی انقلابی سینمای ایران از مسیر نوسازی و جوان گرایی گفت.
در بخش بعدی مراسم اختتامیه علی زندوکیلی و گروه همراهش به اجرای قطعاتی پرداختند.
اهدای جوایز بخش بین الملل
در ادامه مراسم بعد از معرفی مشاوران انتخاب و هیأت داوران بخش بین الملل نوبت به معرفی برگزیدگان این بخش رسید.
جایزه بهترین فیلم تجربی در بخش بین الملل به «تعیین هویت» به کارگردانی ژان فرانسوا کامینز از کشور فرانسه اهدا شد.
رایزن سفارت فرانسه که برای دریافت این جایزه روی سن حاضر شد، اظهار داشت: خوشحالم که امشب اینجا هستیم از سوی کارگردان فیلم از شما تشکر می نماییم و چشم انداز زیبایی برای جشنواره آرزو می نماییم.
در بخش بعد جایزه بهترین انیمیشن بخش بین الملل جشنواره به انیمیشن «به رود قدم بگذار» ساخته ما ویجیا محصول مشترک چین - فرانسه اهدا شد.
جایزه بهترین مستند بخش بین الملل به مستند «تنها نخواهم ماند» به کارگردانی یاسر طالبی از ایران تقدیم شد.
جایزه بهترین فیلم داستانی در بخش بین الملل هم به فیلم «روز، ورای روزمرگی است» به کارگردانی دامیان کوکور از لهستان رسید.
فیلم برگزیده ایسفا؛ «ویار»
در بخش بعدی نوشین معراجی نماینده هیأت داوران انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) برای اهدای «مدال ایسفا» به فیلم برگزیده جشنواره روی سن حاضر شد.
هیأت داوران ایسفا ضمن تقدیر از «میدل» به کارگردانی سهیل سهیلی سرشت و «ماشوم» به کارگردانی حسین میرزامحمدی مدال ایسفا را به «ویار» ساخته هورا طباطبایی تقدیم کرد.
اهدای جوایز بخش ملی
در ادامه مراسم اختتامیه مشاوران انتخاب و هیأت های داوری در بخش های مختلف مسابقه ملی سینمای ایران معرفی گشتند.
در بخش بهترین صدای فیلم تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵ میلیون تومان به امیر عاشق حسینی و زهره علی اکبری برای فیلم داستانی «هرگز گاهی همیشه» اهدا شد.
علی اکبر نعمتی و ایرج شهزادی برای فیلم «آخرین لالایی در تهران»، سعید زند و مجید نجاتی برای فیلم «کبود»، حسین قورچیان برای فیلم «دیوار چهارم» و هادی معنوی پور و حسین قورچیان برای فیلم «ارفاق» دیگر نامزدهای این بخش بودند.
در بخش بهترین تدوین تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵ میلیون تومان به حسین جمشیدی گوهری برای فیلم داستانی «آخرین لالایی در تهران» رسید.
عماد خدابخش و سعید نجاتی برای فیلم «کبود»، پویان شعله ور برای فیلم «مورس»، عماد خدابخش برای فیلم «ارفاق» و علی صداقت برای فیلم «میر و مار» دیگر نامزدهای این بخش بودند.
در بخش بهترین فیلمبرداری تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵ میلیون تومان آرمان فیاض برای فیلم داستانی «ارفاق» اهدا شد.
فیاض در این بخش بیان نمود: این جایزه را به همه بچه های فیلم کوتاه تقدیم می کنم که اینجا، جایشان خالی است
پویان آقابابایی برای فیلم «آخرین لالایی در تهران»، مسعود سلامی برای فیلم «مورس»، محمدرضا خوشحال سرمست برای فیلم «گذشته» و فرهاد طالبی نژاد برای فیلم «زوزه» دیگر نامزدهای این جایزه بودند.
در بخش بهترین فیلم نامه اقتباسی تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵ میلیون تومان به محمد وحدانی برای فیلم داستانی «آخرین لالایی در تهران» اهدا شد.
در بخش بهترین فیلم نامه تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به شادی کرم رودی برای فیلم داستانی «هرگز گاهی همیشه» رسید.
شادی کرم رودی حین دریافت جایزه خود از عوامل فیلم و به صورت ویژه آرین وزیر دفتری تهیه کننده این فیلم تشکر کرد.
رضا نجاتی برای فیلم «ارفاق»، امیر نجفی برای فیلم «زوزه»، اسماً ابراهیم زادگان برای فیلم «منطقه» و سهیلا پورمحمدی برای فیلم «جان داد» دیگر نامزدهای این بخش بودند.
در ادامه دیپلم افتخار بهترین طراحی جلوه های بصری و مبلغ ۱۰ میلیون تومان به مهدی شرکت معصوم برای فیلم پویانمایی «گذشته» اهدا شد.
در بخش بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به حمید محمدی برای فیلم «گذشته» رسید.
اهورا شهبازی برای فیلم «کلاغ»، محبوبه محمدزکی برای فیلم «آنیما»، محبوبه کلایی برای فیلم «دیوار چهارم» و امیرهوشنگ معین برای فیلم «آینه خیس» دیگر نامزدهای این جایزه بودند.
در بخش بهترین کارگردانی فیلم تجربی تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به عرشیا زینعلی برای فیلم «چگونه منتظر گودو باشیم» اهدا شد.
زینعلی در این بخش ضمن تشکر از عوامل فیلمش اظهار داشت: در طول ساخت فیلم هفت نفر از عوامل کرونا گرفتند اما در کنارم بودند، تشکر ویژه از کسانی دارم که کمکم کردند. از خانم شبنم مددی هم تشکر می کنم.
سروش باغبانی برای فیلم «هیرودو»، احسان شادمانی برای فیلم «رامخانه»، روزبه فرازمند برای فیلم «روزنوشت های مردی که آنجا نبود» و پدرام پرنیان فر برای فیلم «سیکل» دیگر نامزدهای این بخش بودند.
در بخش بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵ میلیون تومان به امین پاک پرور برای فیلم «میر و مار» اهدا شد.
در بخش بهترین کارگردانی فیلم مستند تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به محمدباقر شاهین برای فیلم «صندلی» رسید.
الهه اسماعیلی برای مستند «عروسک»، ایوب مروانی پور برای مستند «مادری از دارخوین»، امین پاک پرور برای مستند «میر و مار» و پرویز رستمی برای مستند «هفت سمفونی زاگرس» دیگر نامزدهای این بخش بودند.
در ادامه دیپلم افتخار بهترین طراحی صحنه و مبلغ ۱۰ میلیون تومان به ریحانه اسماعیلیان برای فیلم داستانی «مورس» اهدا شد.
اسماعیلیان بعد از دریافت جایزه خود اظهار داشت: این جشنواره مهم ترین رویداد سینمای کوتاه است و حیف است بخشی برای نامزدهای طراحی صحنه ندارد، طراحان صحنه حقشان است که در این رویداد دیده شوند.
در بخش بعد دیپلم افتخار بهترین بازیگری و مبلغ ۱۰ میلیون تومان بهزاد دورانی برای فیلم داستانی «زوزه» اهدا شد.
در بخش بهترین کارگردانی فیلم داستانی تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به روناک جعفری برای فیلم «مورس» اهدا شد.
جعفری در این بخش ضمن اهدای جایزه این فیلم به پدرش عنوان کرد: از همه عوامل فیلم تشکر می کنم. «مورس» درباره عدالت خواهی است و خوشحالم مورد توجه هیأت داوران قرار گرفته است.
محمد وحدانی برای فیلم «آخرین لالایی در تهران»، شادی کرم رودی برای فیلم «هرگز گاهی همیشه»، رضا نجاتی برای فیلم «ارفاق»، اسماً ابراهیم زادگان برای فیلم «منطقه» و امیر نجفی برای فیلم «زوزه» دیگر نامزدهای این جایزه بودند.
انتقاد شدید رئیس سازمان سینمایی از تبلیغات ایران مال
در بخش بعدی برنامه و در حالیکه میهمان ویژه مراسم برای اهدای جوایز اصلی روی سن حاضر شده بودند، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی به صورت ناگهانی پشت تریبون قرار گرفت و اظهار داشت: از آقای موسوی خواهش می کنم مجوز مجزایی برای جشنواره فیلم کوتاه ایران مال بگیرند و یک مجوز برای برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران، خواهش می کنم حرمت و صمیمیت جشنواره را حفظ کنند، من امشب حس کردم جشنواره ایران مال برگزار می شود! این بد است. بچه های ما باید سادگی را یاد بگیرند، اینجا مدام فیلمهای تبلیغاتی ایران مال پخش گردید یک مجوز جداگانه برای فیلم کوتاه ایران مال بگیرید!
ابوالفضل جلیلی از اعضای هیأت داوران بخش بین الملل هم که روی سن بود، قبل از اهدای جوایز پایانی اظهار داشت: بسیاری از جشنواره ها می کوشند به دستاورد اسکارکوالیفاید برسند، این مورد را به آقای موسوی تقدیم می کنم. امیدوارم در سال های آتی بچه های سینمای جوان میهمان اینجا باشند تا دیگران. وقتی درباره جایزه بزرگ با داوران بحث می کردیم دوست داشتم فیلمی خارجی جایزه را بگیرد اما دیدم، آنها به قدری سینمای ایران را دوست داشتند که باور نکردنی بود و بهترین راه تبلیغات همین لحظه هاست. هیچ فرد خارجی ندیدم که به ایران بیاید و بگوید ایران بد بود. بیشتر شیفته ایرانی ها می شوند. کاش می توانستیم داوران خارجی را دعوت نماییم، آنها متفق القول این فیلم را انتخاب کردند. در بخش بهترین فیلم با مضمون هویت ملی و افزایش سرمایه های اجتماعی تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵ میلیون تومان به امیرهوشنگ معین برای فیلم پویانمایی «آینه خیس» اهدا شد. بهترین فیلم مسابقه ملی؛ مورس در بخش جایزه بهترین فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون تومان به محمد یوسفی و امیرحسین عنایتی برای تهیه کنندگی فیلم «مورس» اهدا شد. محمد وحدانی و مهسا قنبرپور برای فیلم «آخرین لالایی در تهران»، آرین وزیر دفتری برای فیلم «هرگز گاهی همیشه»، سولماز وزیرزاده و مؤسسه فرهنگی-هنری پویانوین ماندگار برای فیلم «ارفاق» و حمید محمدی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برای فیلم «گذشته» دیگر نامزدهای این بخش بودند. در بخش جایزه ویژه هیأت داوران در بخش فیلمهای داستانی یا تجربی تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵ میلیون تومان به سهیلا پورمحمدی برای فیلم داستانی «جان داد» اهدا شد. فیلم برگزیده جایزه بزرگ؛ کپسول در ادامه مراسم جایزه بزرگ جشنواره به فیلم «کپسول» به کارگردانی امیر پذیرفته اهدا شد. فیلم برگزیده این بخش، به صورت مستقیم به آکادمی اسکار معرفی خواهد شد. پذیرفته در این بخش اظهار داشت: ابتدا دست پدر و مادرم را می بوسم و پس از همه عوامل کپسول تشکر می کنم. این جایزه را به همسر و دخترم تقدیم می کنم که خیلی در جریان ساخت این فیلم اذیت شدند.
سخنرانی سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان بخش پایانی آئین اختتامیه سی وهشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران بود.
محمد سلوکی در بخش پایانی برنامه از اعلام آمادگی مدیرعامل مجموعه «ایران مال» برای برگزاری جشنواره ای مستقل در واکنش به انتقاد مطرح شده از جانب محمد خزاعی اطلاع داد.
این مراسم در ساعت ۲۱: ۱۵ دقیقه به پایان رسید.

1400/08/03
08:40:26
itemprop="bestRating">5
1068
تگهای خبر: بازی , پژوهش , تبلیغات , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد