وبلاگ آفتاب

ابداع یک کامپیوتر نقابی برای غواصی آزاد

ابداع یک کامپیوتر نقابی برای غواصی آزاد

به گزارش وبلاگ آفتاب یک دستیار کامپیوتری جدید معروف به ˮاوکساماˮ(Oxama) به جای قرارگیری روی مچ غواصان آزاد، روی صورت آنها قرار می گیرد و با آنها ارتباط برقرار می کند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، غواصی در زیر آب در حالیکه نفس خویش را حبس می کنید و با نام " غواصی آزاد " شناخته می شود، می تواند خطرناک باشد. بنابراین است که خیلی از غواصان آزاد از یک دستیار کامپیوتری شبیه به ساعت هوشمند روی مچ خود استفاده می نماید.
غواصی آزاد شکلی از ورزش غواصی است که در آن فرد، نفس خویش را تا زمان برگشت به سطح آب حبس می کند. علاوه بر توقف نفس، فشار زیاد آب هم سبب می شود که عمق و مدت زمان ممکن در شیرجه ی آزاد محدود باشد. نمونه هایی از فعالیت ها و کاربردهای شیرجه آزاد عبارتند از: ماهیگیری سنتی، شیرجه ی آزاد رقابتی و غیر رقابتی، ماهیگیری با نیزه و عکاسی آزاد، شنای موزون، فوتبال زیر آب، راگبی زیر آب، هاکی زیر آب، تیراندازی با هدف در زیر آب و غواصی سطحی.
اصطلاح شیرجه ی آزاد بعضی اوقات برای اشاره به غواصی اسکوبا که در آن غواص آزادی عمل بیشتری در حرکات و تنفس خود-به نسبت غواصی با کپسول هوا- دارد هم استفاده می شود.
حالا ادعا می شود که دستگاه جدیدی به نام "اوکساما" با قابلیت نصب روی چهره به شکل یک نقاب، دارای مزایای گوناگونی است، همچون اینکه با کاربر خود صحبت می کند.
"اوکساما" که بوسیله ی یک استارتاپ ایتالیایی مستقر در میلان به همین نام بوجود آمده است، به شکل یک نقاب سیلیکونی نرم است که از راه دو بند کشی روی صورت کاربر ثابت می شود. میتوان از عینک شنا در زیر آن استفاده کرد، یا ماسک غواصی را روی آن پوشید.
درون این دستگاه دو ماژول الکترونیکی قابل جابجایی وجود دارد که روی گونه های کاربر قرار می گیرد. یکی از آنها دارای حسگرهایی است که متغیرهایی مانند عمق، دمای آب، زمان غوطه وری، سرعت نزول یا صعود و شتاب غواص را اندازه گیری می کند که البته همه اینها توسط اغلب کامپیوتر های کنونی برای غواصی آزاد که روی مچ دست غواصان قرار می گیرد نیر ردیابی می شوند.


اما مزیت "اوکساما" در مقایسه با رقبای خود در این است که همینطور ضربان قلب و میزان اکسیژن خون غواص را از راه یک سنسور نوری که روی پوست وی قرار می گیرد، اندازه می گیرد و همینطور زاویه سر غواص را برای آن دسته غواصان آزادی که درحال مسابقه هستند و باید خیلی سریع به عمق آب بروند، اندازه گیری می کند که می تواند خصوصیت مفیدی برای آنها باشد.
ضمن این که همه این داده ها از راه ماژول دیگری که شامل مبدل هدایت استخوانی است به کاربر منتقل می شود. این ماژول، اصوات ترکیبی را به شکل ارتعاشاتی که از راه استخوان های گونه عبور می کنند، به درون گوش داخلی منتقل می کند، جایی که آنها به شکل صدا شنیده می شوند. در نتیجه، کاربر مجبور نیست یک دست خویش را برای خواندن صفحه نمایش کامپیوتر مچی خود همواره بالا نگه دارد.
همینطور با استفاده از یک برنامه که با سیستم عامل های اندروید و iOS سازگار است، میتوان آنرا روی چهار حالت تنظیم کرد که شامل حالت های زیر است: "کم حرف" که تمام داده ها را ضبط می کند اما فقط در ابتدا و انتهای شیرجه با کاربر صحبت می کند. "هشدار" که در آن فقط در صورت فراتر رفتن از محدوده ها و آستانه های از پیش تعیین شده با کاربر صحبت می کند. "پرحرف" که در آن هشدارها و سایر پارامترهای از پیش انتخاب شده هر ۱۵ ثانیه یک مرتبه بیان می شوند و "بی صدا" که در آن داده ها ضبط می شوند، اما اصلاً چیزی به کاربر گفته نمی گردد.
و همانطور که در سایر کامپیوتر های غواصی هم اتفاق می افتد، همه داده ها برای ثبت در گزارش غواصی کاربر ذخیره می شوند.
"اوکساما" هم اکنون درحال تأمین سرمایه برای تولید انبوه است و قیمت برنامه ریزی شده برای آن ۱۱۶۰ دلار تعیین شده است.1400/07/30
11:49:35
itemprop="bestRating">5
1068
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد