وبلاگ آفتاب
برنده نوبل پزشكی ۲۰۲۱:

بعد از برنده شدن، با مادرم صحبت کردم

بعد از برنده شدن، با مادرم صحبت کردم

به گزارش وبلاگ آفتاب روز گذشته جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۱ به ˮدیوید جولیوسˮ(David Julius) و ˮآردم پاتاپوتیانˮ(Ardem Patapoutian) به پاس تلاش هایشان در مورد کشف دسته جدیدی از گیرنده های دما و لامسه با استفاده از سلول های حساس اهدا شد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از نوبل پرایز، "آدام اسمیت"(Adam Smit) از سایت "نوبل پرایز"(nobelprize)، مصاحبه ای را با "دیوید جولیوس"(David Julius) انجام داده است که در ادامه به شرح آن می پردازیم.
آدام اسمیت: عذر می خواهم که بامداد به این زودی تماس گرفتم. من آدام اسمیت هستم از سایت نوبل پرایز. می خواستم بپرسم آیا امکان دارد با دیوید جولیوس صحبت کنم؟
هالی اینگراهام(همسر دیوید جولیوس): بله، بله او اینجا است.
دیوید جولیوس: سلام بامداد یا پس از ظهر شما بخیر.
اسمیت: بله بامداد شما بخیر. من آدام اسمیت هستم از سایت نوبل پرایز و طبق روال همیشه ما یک مصاحبه کوتاهی با برنده های جایزه نوبل انجام می دهیم. مایلید با هم یک مصاحبه داشته باشیم؟
جولیوس: بله. اما حالا نه، ابتدا بگذارید من مقداری آب در قهوه سازم بریزم چونکه هم اکنون انجام این کار ضروری می باشد. سپس من مشکلی ندارم و می توانیم با هم مصاحبه ای داشته باشیم.
اسمیت: این مورد که برای پرانرژی ماندن در این روز به نوشیدن قهوه نیاز دارید حتما یک نکته است که میان برندگان رد و بدل شده است.
جولیوس: قهوه؟ دقیقا.
اسمیت: چگونه از این مورد آگاه شدید؟
جولیوس: خب، واقعا عجیب بود. من خواب بودم که یک دفعه تلفن همراهم در کنار تخت خوابم آغاز به لرزش کرد و سپس یک پیام از خواهر زنم که در شهر سانتا کروز کالیفرنیا زندگی می کند، دریافت کردم که نوشته بود ببین چه اتفاقی افتاده! راستش در ابتدا فکر کردم دارد با من شوخی می کند. وی خاطرنشان کرد شخصی به نام "توماس پرلمن" مایل است شماره ام را داشته و با من تماس بگیرد. خواهر زنم نمی خواست شماره تلفنم را به او بدهد، ازاین رو شماره تلفنش را گرفته بود. او گفت، نامش را در وب جستجو کرده و به نظر مرد معقولی است. من گفتم خب باشه. سپس با همسرم هم تماس گرفت و او بیدار شد. آن شخص گفت می خواهد با دیوید تماس بگیرد، ازاین رو من با او صحبت کردم و وی خاطرنشان کرد حدود سه دقیقه وقت دارد و بسیار خوشحال است که با من صحبت می کند. اما حالا باید بیرون برود و یک جلسه دارد اما یک ساعت دیگر با هم صحبت می نماییم. سپس بعدا با او تماس گرفتم و حدود ۲۰ دقیقه با هم صحبت کردیم و این گونه گذشت.
اسمیت: این داستان کاملا اعجاب انگیز است و چقدر عالی است که دو دروازه بان(همسر و خواهر شما) از شما محافظت می کنند.
جولیوس: دقیقا
اسمیت: هنگامی که خبر به شما رسید، نخستین کاری که انجام دادید چه بود؟
جولیوس: خب، می دانی توماس گفت، باید به یوتیوب برویم و مراسم را تماشا نماییم. ازاین رو نخستین کاری که انجام دادم این بود. در آشپزخانه نشستم و مراسم اعلام نتایج جوایز را تماشا کردم. سپس من چند تماس تلفنی و پیامکی با بعضی از همکاران نزدیک داشتم. خلاصه تلفنم منفجر شد و برای انجام کارهای دیگر زمان زیادی نداشتم. سپس با مادرم صحبت کردم چون که این کار بسیار مهم بود.
اسمیت: نظر ایشان در اینباره چه بود؟
جولیوس: شوکه شده بود و گفت باور نکردنی است، اما می دانم تو خیلی سخت کار می کنی و لایق این جایزه هستی.
اسمیت: عالی است ایشان دقیقا مانند همه مادران صحبت کرده است.
جولیوس: دقیقا درست است. او احیانا به من افتخار می کند و مانند همه ما کمی شوکه شده بود. سپس برادرم با من تماس گرفت و صحبت با او بسیار هیجان انگیز بود.
اسمیت: کشف دسته جدیدی از گیرنده های دما هیجان انگیز است چون که گرچه ما می توانیم آنها را حس نماییم اما تابحال نمی دانستیم چگونه این امر رخ می دهد. سوال این است که چگونه توانستید به این مرحله برسید و آنها را شناسایی کنید؟
جولیوس: راستش این مورد درباره تمامی حس های ما صدق می کند اما شاید بیشتر ما حس درد و لامسه را بیشتر از باقی حس ها درک می نماییم. اما دلیل کشف این امر این بود که ما به دنیای طبیعی از منظر محصولات طبیعی نگاه کردیم و قصد داشتیم دریابیم چگونه برخی مواد سنسورهای درد ما را تحت تأثیر قرار می دهد. می دانید، مواد شیمیایی در گیاهان وجود دارد که احیانا آنها توسط آن از خود دفاع می کنند ما هم با تبدیل آنها به برخی داروها از آنها برای حل برخی مشکلات استفاده می نماییم. وقتی به تعداد داروهایی که از محصولات طبیعی به دست آمده نگاه می نماییم واقعا بسیار حیرت آور است. مثلاً این مورد در مورد حس درد صادق است چون که ما آسپرین را از پوست بید، مورفین را از خشخاش تولید می نماییم، اما این امر در همه جنبه های پزشکی صدق می کند. ازاین رو حفظ آن منابع محصولات طبیعی در اطراف بسیار مهم می باشد.
اسمیت: این کشف مهم شما می تواند به توسعه درمان های جدیدی برای التیام درد منجر شود.
جولیوس: بله امیدوارم چنین اتفاقی رخ دهد. ما مولکول هایی را کشف کردیم(که دیگر افراد طی این سال ها کشف کرده اند چونکه زیست شناسی مولکولی واقعا در این حوزه پیشرفت داشته است) که همه این اهداف جدید را برای مکانیسم های برخورد غیرمبتنی بر مواد افیونی با درد نشان داده است.
اسمیت: شما مقطع دکترای خویش را با رندی شکمن و مقطع فوق دکترا را هم با ریچارد اکسل گذراندید. درست است؟
جولیوس: بله صحیح است.
اسمیت: معاشرت با این برندگان نوبل به شما چه آموخت؟
جولیوس: باید بگویم که وقتی با رندی کار می کردم، یک استاد راهنما به نام جرمی تورنر داشتم که رابطه نزدیکی با او داشتم و باید بگویم او دانشمند فوق العاده ای است. چیزی که من از همه این افراد آموختم این بود که همه آنها به طور باور نکردنی کنجکاو و دقیق و پرانرژی هستند. این اصلی ترین چیز است. آنها به شدت با گروههای خود در تعامل هستند و آنها را تشویق به پرسیدن سوالات دشوار می کنند. می دانید وقتی در کنار افرادی هستید که به صورت دقیق به کار علمی می پردازند ازاین رو شما در خود یک حس عجیب را حس می کنید. می دانید آنها بسیار دقیق و کنجکاو هستند که این صفات بسیار خاص هستند.
اسمیت: فوق العاده است. واقعا بسیار ممنونم. خب باید به شما اجازه دهم بروید و قهوه خویش را بنوشید چر اکه روز شلوغی در پیش دارید. باز هم متشکرم، صحبت با شما بسیار دلنشین بود.
جولیوس: مرسی آدام، خیلی ممنون.دیوید جولیوس و همسرش هالی اینگراهام
منبع:

1400/07/13
11:41:47
itemprop="bestRating">5
1329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد