وبلاگ آفتاب

ابداع نوع جدیدی از بتن خود ترمیم شونده

ابداع نوع جدیدی از بتن خود ترمیم شونده

وبلاگ آفتاب: نوع جدیدی از بتن، می تواند خودرا ترمیم کند و همین طور کارها و هزینه های تعمیر و نگه داری را کم می کند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گروهی از دانشمندان نوع جدیدی از مواد بتنی فوق مقاوم را طراحی نموده اند که می تواند خودرا ترمیم کند.
این بتن جدید از 30 درصد دوام بیشتری نسبت به بتن درجه یک رایج برخوردار است، به این معنا که ترک های کمتری در آن ایجاد می شود و در صورت بروز ترک نیز می تواند خودرا ترمیم کند.
"پدرو سرنا" محقق موسسه علوم و فناوری بتن(ICITECH) که قسمتی از دانشگاه پلی تکنیک "والنسیا" است، می گوید: خاصیت های این بتن عمدتاً به سبب طراحی مخلوط و استفاده از اجزایی مانند افزودنی های کریستالی، نانوالیاف آلومینا و نانوکریستال های سلولزی امکان پذیر شده است که توانایی ترمیم مواد را بهبود می بخشد.
وی ادامه داد: یکی دیگر از خاصیت های کلیدی که این بتن جدید را قادر می سازد از رقبا پیشی بگیرد، کار و هزینه بسیار کمتر برای تعمیر و نگه داری است. این ماده می تواند بسیار بالاتر از حد معمول، یعنی تقریباً 50 سال دوام بیاورد. این امر خصوصاً برای زیرساخت هایی مانند سازه های نزدیک به دریا یا نیروگاه های زمین گرمایی که تحت فشار محیطی قرار می گیرند، مفیدست.
"مارتا روی فلورز" یکی دیگر از پژوهشگران موسسه "ICITECH" اظهار داشت: در این پروژه ما نشان می دهیم که چگونه دوام مواد سیمانی به یک خاصیت تبدیل می شود که می تواند بوسیله هم افزایی بین ترکیب مواد و مفهوم ساختاری طراحی شود. ما ترکیبات سیمانی جدیدی را با ظرفیت خودترمیمی در مرحله ترک خوردگی طراحی نموده ایم و درحال آزمایش آن هستیم. این بتن نشان دهنده تغییر در فلسفه طراحی مواد با دوام است، یعنی حرکت از مفهوم محافظت غیرفعال به حفاظت "فعال".
برای اعتبارسنجی این بتن، از آن در ساخت شش سازه آزمایشی در مقیاس بزرگ استفاده شد که هم اکنون در دنیای واقعی درحال ارزیابی هستند. دو سازه در والنسیا، دو سازه دیگر در ایتالیا و یکی در مالت و یکی در ایرلند هستند. این سازه ها بطور مداوم کنترل می شوند و از شبکه گسترده ای از حسگرها جهت بررسی لحظه ای بتن استفاده می شود. این کار، مهندسان را قادر می سازد تا عملکرد این بتن فوق قوی جدید را طی روزها و هفته و سال ها بررسی نمایند.
داده های این نظارت فعال و زنده به متخصصان این حوزه اجازه می دهد تا وضعیت سازه ها را در هر لحظه بررسی نمایند.
"خوان سوتو" یکی دیگر از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت که این ماده جدید، پنجره قابل توجهی را به روی آینده ساخت و ساز و معماری می گشاید و می تواند همراه با مقابله با عوارض زیست محیطی، منجر به پیشرفت های بزرگی در این صنعت شود.

منبع:

1400/07/12
21:47:40
itemprop="bestRating">5
1103
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد