وبلاگ آفتاب
روز جمعه ۱۶ مهرماه؛

بنیاد ایرج زند گشایش می یابد

بنیاد ایرج زند گشایش می یابد

به گزارش وبلاگ آفتاب بنیاد ایرج زند روز جمعه ۱۶ مهرماه ۱۴۰۰ در مراسمی با حضور هنرمندان شروع به کار می کند.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از روابط عمومی بنیاد ایرج زند، بنیاد ایرج زند با مدیریت مانی زند، روز جمعه شانزدهم مهرماه ۱۴۰۰ در مراسمی با حضور هنرمندان شروع به کار می کند و بازدید برای عموم هم از ۱۸ مهرماه میسر خواهد بود.
سایه بریمانی همسر و عضو هیأت مدیره بنیاد درباره تأسیس و مراسم افتتاحیه این بنیاد اظهار داشت: بعد از درگذشت ایرج زند در سال ۱۳۸۵ به فکر تأسیس بنیادی افتادیم تا مجموعه آثار او را گردآوری نماییم و از طرفی بتوانیم به لحاظ حقوقی از مالکیت آثار ایرج زند هم صیانت نماییم. بهترین زمان برای تأسیس بنیاد در همین زمان است چونکه نسلی که ایرج با آنها در ارتباط بود و همینطور نسل پس از او همچنان حضور دارند و فعال می باشند. درحالی که نسل های پس از ایرج شاید بسیار کمتر او را بشناسند و اگر تأسیس بنیاد به سالهای بعد موکول می شد دیگر ارتباطی میان ما و طیف جدید هنرمندان وجود نداشت. پیوستگی عاطفی که ایرج با این دو نسل داشت با تأسیس بنیاد می تواند شکل بهتری بگیرد.
وی درباره اهداف شکل گیری بنیاد اضافه کرد: یکی از اهداف بنیادهای هنرمندان در سرتاسر جهان پیشگیری از کپی آثار و تعیین اصالت آثار است. یکی از فعالیتهای مهم بنیاد ایجاد آرشیو اصولی و صحیح آثار و شناسنامه دار شدن و ثبت حقوقی آنهاست.
مدیر بنیاد ایرج زند اظهار داشت: کار دیگری که بنیاد می تواند انجام دهد گسترش هنر آن هنرمند در بین مردم است. وقتی یک اثر اصل از هنرمند فروخته شده و وارد خانه شخص دیگری می شود، این اثر کاملاً متعلق به اوست و هیچ کس دیگری نمی تواند آنرا ببیند یا داشته باشد. اما من فکر می کنم بنیاد می تواند آثاری که در اختیار دارد به شکل های دیگری مانند پوستر یا نمونه های حجمی و… در اختیار مردم قرار دهد تا آنها هم از دیدن این کارها بهره مند شوند. این کاری است که با آثار خیلی از هنرمندان مطرح دنیا انجام می شود.
بریمانی درباره آئین گشایش بنیاد ایرج زند هم اظهار داشت: مراسم افتتاح بنیاد روز جمعه شانزدهم مهرماه در محل بنیاد برگزار می گردد و از هنرمندانی که هم دوره با وی بودند و همینطور هنرمندان جوان دعوت شده است تا در مراسم حضور بیایند. همزمان با مراسم افتتاح هم نمایشگاهی از دو نسل از هنرمندان در محل بنیاد برپا خواهد بود.
آئین گشایش بنیاد ایرج زند با رعایت پروتکلهای بهداشتی در تاریخ جمعه ۱۶ مهرماه ۱۴۰۰ در محل بنیاد به نشانی: خیابان کریمخان زند، خردمند جنوبی کوچه وحدتی منش برگزار می گردد.
ایرج زند نقاش و مجسمه ساز در سال ۱۳۲۹ در تهران متولد شد و از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ التحصیل شد و بعد از آن به دانشسرای عالی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) رفت و به تحصیل ادامه داد و سپس به ایران بازگشت. آثار گوناگونی از نقاشی ها و مجسمه های ایرج زند به یادگار مانده که برخی از آنها در بوستان های تهران و اصفهان نصب شده است. همینطور چندین نقاشی دیواری از وی در سالن اجتماعات سازمان گسترش و نوسازی و فرسک روی دیوار کلیسای سنت ماری آوینیون فرانسه موجود است.
ایرج زند در آذرماه سال ۱۳۸۵ به علت بیماری دارفانی را وداع گفت.


منبع:

1400/07/11
23:59:18
itemprop="bestRating">5
1042
تگهای خبر: جهان , سازمان , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد