وبلاگ آفتاب

مبالغ وام های دانشجویان علوم پزشکی

مبالغ وام های دانشجویان علوم پزشکی

به گزارش وبلاگ آفتاب وزارت بهداشت مبالغ و جزئیات دریافت ۵ گروه از وام های دانشجویان علوم پزشکی کشور شامل تحصیلی، ضروری، شهریه و مسکن و تولد فرزند برای سال تحصیلی ۱۴۰۰۰-۱۴۰۱ را اعلام نمود.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، وزارت بهداشت میزان وام دریافتی دانشجویان در ۵ گروه وام های تحصیلی دانشجویان مجرد و متاهل، وام ضروری در مقاطع عادی و دانشوجان تحصیلات تکمیلی، وام شهریه دانشجویان علوم پزشکی، تسهیلات تولد فرزند و وام ودیعه مسکن را برای نیمسال تحصیلی جاری اعلام نمود. براین اساس مبلغ وام تحصیلی دانشجویان مجرد هر ماه ۳۵۰ هزار تومان و دانشجویان متاهل ۷۰۰ هزار تومان است. دانشجویان می تواند در طول سال تحصیلی یعنی ۱۰ ماه در سال، این مبالغ را هرماه به صورت قرض الحسنه دریافت نمایند.
مبلغ وام ضرروری در مقاطع عادی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در مقاطع تحصیلات تکمیلی ۳ میلیون تعیین شده است. دانشجویان برحسب مقاطع تحصیلی ۳ تا ۵ نوبت می توانند وام ضروری را دریافت نمایند. همینطور وام شهریه مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تا سقف ۵ میلیون در ۴ نوبت، وام شهریه کارشناسی پیوسته تا سقف ۱۰ میلیون تومان در ۸ نوبت، وام شهریه کارشناسی ارشد تا سقف ۱۶ میلیون تومان در ۴ نوبت و مبلغ وام شهریه دکتری تا سقف ۲۰ میلیون در ۸ نوبت تعین شده است.
وام شهریه دانشجویان علوم پزشکی، قابل اعطا به تناسب شهریه در هر مقطع متناوب است. دانشجویان شهریه پرداز در هر مقطع می توانند این وام را دریافت نمایند. اعطای "تسهیلات تولد فرزند" هم به این صورت است که سال جاری برای اولین بار، برای هر فرزند ۳ میلیون تومان از جانب صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت پرداخت می شود.
همینطور مبلغ وام ودیعه مسکن در استان تهران ۶۰ میلیون تومان و درصورت امکان افزایش مشارکت با دانشگاه ها تا ۹۰ میلیون تومان تعیین شده است. این وام در دانشگاه های علوم پزشکی مراکز استان ۵۰ میلیون و سایر شهرستان ها ۴۰ میلیون تومان است که مبلغ وام پرداختی ودیعه نسبت به سال قبل افزوده شده است.
به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، مهندس رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، در مورد سیاست این وزارت خانه در مورد میزان وام های دانشجویی به ایسنا اظهار نمود: ما در سال ۹۸ و ۹۹، حدود ۱۱۴ میلیارد تومان به دانشجویان در چارچوب وام پرداخت کردیم که این میزان امسال به بیشتر از ۶۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
وی تاکید کرد: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در پرداخت برخی وام های نظیر "وام ضروری" هم روند خویش را تغییر داده است. مثلاً در گذشته یک مرتبه در دوره تحصیل به دانشجو وام ضروری پرداخت می شد، اما هم اکنون این وام به ازای هر دو سال تحصیل پرداخت خواهد شد و هر دانشجو در هر مقطع تحصیلی می تواند دو بار وام ضروری بگیرد. به عبارت دیگر دانشجو در مقطع کارشناسی دو بار، در مقطع کارشناسی ارشد یک مرتبه وام دریافت می کند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در مورد برنامه های این صندوق برای افزایش وام های دانشجویی در سال تحصیلی جاری هم اظهار داشت: ما برای سال تحصیلی جدید وام های خویش را تا سه برابر افزایش داده ایم. افزایش مجدد آن احتیاج به تصویب در هیأت امنای ما دارد و فعلاً تصمیمی در این حوزه گرفته نشده است. باآنکه نگاه صندوق رفاه دانشجویان در جهت افزایش وام ها است.
وی در مورد میزان وام های پرداختی بعنوان ودیعه مسکن تصریح کرد: ما در سال ۹۸، مبلغ ۱۸.۵ میلیون تومان برای دانشجویان ساکن پایتخت وام پرداخت می کردیم و این میزان سال جاری با رشد ۴ برابری، بین ۶۰ تا ۹۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است؛ این امر علاوه بر کمک به حل مشکل مسکن دانشجویان باعث تسهیل ازدواج آنها هم خواهد شد.1400/07/10
08:44:49
itemprop="bestRating">5
1052
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد