وبلاگ آفتاب
در تشریح دستاوردهای شاخص جهاد دانشگاهی تهران مطرح شد

از تولید کریستالیزاتورهای صفحه ای تا تبدیل نفت خام سنگین به سبک

از تولید کریستالیزاتورهای صفحه ای تا تبدیل نفت خام سنگین به سبک

رئیس جهاد دانشگاهی تهران بی نیازی صنعت فولاد کشور در تأمین کریستالیزاتورهای صفحه ای برای ریخته گری پیوسته فولاد و تولید فرمون های جنسی برای دفع آفات گیاهی را از دستاوردهای جهاد دانشگاهی تهران در چارچوب دو طرح فناورانه کشوری دانست که در سال ۹۹ به ثمر نشست و در ادامه اظهار داشت: طراحی و ساخت دستگاهی جهت تبدیل نفت خام سنگین به نوع سبک از دیگر دستاوردهای پژوهشی مطرح در جهاد دانشگاهی تهران است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، مسعود کمبرانی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران و جمال رحیمیان، معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با حضور در خبرگزاری آنا از تحریریه این خبرگزاری بازدید کردند.
دکتر مسعود کمبرانی در حاشیه این بازدید اظهار نمود: این واحد جهاد دانشگاهی توانست تولید کریستالیزاتورهای صفحه ای برای ریخته گری پیوسته فولاد را با کمک شرکت فولاد مبارکه اصفهان پیش ببرد و تاییدیه عملکرد آنرا دریافت کند.
وی ادامه داد: این فناوری با اتکا و اعتماد به توان محققان و دانشمندان ایرانی حاصل شده است و صنعت فولاد ایران را از دغدغه تأمین این قطعات از خارج بی نیاز کرده است.
کمبرانی تصریح کرد: الان منتظر جذب سرمایه جهت راه اندازی خط تولید هستیم.
رئیس جهاد دانشگاهی تهران، طرح مبارزه با آفات گیاهی به روش بیولوژیک(تولید فرمون های جنسی) را از دیگر طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی تهران در سالهای اخیر برشمرد و اضافه کرد: در این طرح بوی حشره ماده برای جذب حشرات نر به صورت مصنوعی و سنتتیک تولید و در نقاطی از مزرعه کار گذاشته می شود. در نتیجه حشرات نر را جذب کرده و آنها را به دام می اندازد.
تولید فرمون جنسی برای کرم ساقه خوار برنج و کرم خراط در جهاد دانشگاهی تهران
کمبرانی با بیان اینکه بدین ترتیب زنجیره تولید مثل حشرات و آفات از بین می رود، تصریح کرد: این فرمون ها برای انواع آفات گیاهی تولید می شود و جهاد دانشگاهی تهران برای کرم ساقه خوار برنج و کرم خراط آنرا تولید کرده است.
وی با بیان اینکه با تولید این فرمون های جنسی از مصرف بی رویه سموم کشاورزی جلوگیری می شود، اظهار داشت: در این راستا ضمن کاهش هزینه کشاورز، از آلودگی محیط زیست هم جلوگیری می شود.
دستیابی به فناوری افزایش کیفیت نفت خام دستاورد حوزه مهندسی شیمی جهاد تهران
رئیس جهاد دانشگاهی تهران دستیابی به فناوری افزایش کیفیت نفت خام را از دیگر دستاوردها در حوزه مهندسی شیمی دانست و تصریح کرد: در دنیا انواع نفت خام شامل سبک، سنگین و نیمه سنگین داریم که میزان آن با شاخص API تعیین می شود. با افزایش میزان شاخص API نفت خام سبک تر و کیفیت آن افزایش می یابد و از آن محصولات ارزشمندتری نظیر بنزین تولید می شود.
کمبرانی ضمن اشاره به تولید فراوان نفت سنگین با قیمت جهانی کم در کشور، اظهار داشت: در جهاد دانشگاهی تهران دستگاهی طراحی و ساخته شد تا با شکستن مولکول های سنگین نفت خام کیفیت آن افزایش می یابد و با افزایش API نفت خام سنگین را به نفت خام سبک تر تبدیل می کند.
وی با بیان اینکه با هر درجه افزایش API به قیمت نفت خام افزوده می شود، اضافه کرد: بدین سان درآمد اضافی که نصیب کشور می شود، قابل توجه خواهد بود.
رئیس جهاد دانشگاهی تهران با بیان اینکه مأموریت جهاد دانشگاهی تولید تکنولوژی و سرمایه گذاری در این راستاست، افزود: جهاد دانشگاهی تهران طی ۳۰ سال گذشته توانسته حدود ۸ کارخانه را در حوزه مواد شیمیایی و فلزات راه اندازی کند که بدین ترتیب زمینه اشتغال برای شماری از افراد فراهم گشته است.
ایجاد اشتغال شبکه ای از سیاست های سازمان جهاد دانشگاهی تهران
کمبرانی با بیان اینکه سیاست جهاد دانشگاهی تهران ایجاد اشتغال شبکه ای است، در ادامه ضمن اشاره به مرکز مشاوره روانشناسی «جهت» اظهار داشت: بر مبنای طرحی در جهاد دانشگاهی تهران قرار است با به کارگیری شمار فراوانی مشاور روانشناسی (حدود ۱۰۰ هزار مشاور) خدمات مشاوره ای غیرحضوری برای متقاضیان عرضه شود.
وی با بیان اینکه این افراد اغلب کارشناسان ارشد و دکترای روانشناسی هستند که بعد از گذراندن دوره های تکمیلی برای عرضه خدمات مشاوره ای به کار گرفته می شوند، اضافه کرد: از دیگر مباحثی که امید می رود طی دو سال آینده عملیاتی شود مبحث آبزی پروری و پرورش ماهی قزل آلا است. هم اکنون سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن ماهی قزل آلا در کشور تولید می نماییم که بخش اعظم آن به دلیل استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک، سالم نیستند.
راه اندازی کلینیک تخصصی آبزیان برای مزارع پرورش ماهی به زودی
رئیس جهاد دانشگاهی تهران تولید دو نوع واکسن برای درمان بیماری های باکتریایی آبزیان را از دیگر دستاوردهای جهاد دانشگاهی تهران دانست که الان با مشارکت دو کارخانه درحال تولید است، اضافه کرد: هم چنین درحال راه اندازی کلینیک تخصصی آبزیان جهت عرضه خدمات مشاوره ای برای مزارع پرورش ماهی هستیم که طی یک تا دو سال آینده شمار فراوانی دامپزشک در حوزه آبزی پروری به کار گرفته می شوند.
کمبرانی با بیان اینکه بدین ترتیب حدود ۶۰۰ دامپزشک به کار گمارده می شوند، تصریح کرد: طرح «تولید ماهی سالم» از طرح های جهاد دانشگاهی تهران است که هم ملاحظات زیست محیطی و هم تولید گوشت مناسب در مترمکعب استخرها مد نظر است.
وی پیش بینی نمود که به باعث اجرای این طرح میزان تولید ماهی قزل آلا از سالانه ۲۰۰ هزار تن حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یابد و در سال ۱۴۰۱ شاهد اخبار خوبی در این حوزه باشیم.
رئیس جهاد دانشگاهی تهران مهم ترین مبحث در گام دوم انقلاب را توجه به جوانان و نسل جوان برشمرد و اضافه کرد: جهاد دانشگاهی تهران هم با سابقه ۴۰ ساله خود علاوه بر بهره مندی از تجربه نیروهای خبره همواره می کوشد تا از نیروهای جوان نخبه بهره بگیرد تا انگیزه ای برای ماندگاری آنها در کشور باشد.
راه اندازی آموزش های تخصصی کوتاه مدت فعالیت معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی تهران برای نسل جوان
کمبرانی راه اندازی آموزش های تخصصی کوتاه مدت را از فعالیتهای معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی تهران دانست و اظهار داشت: جهاد دانشگاهی تهران یک نهاد انقلابی است که توانسته در حوزه های پژوهشی، آموزشی پروژه های زیادی را طی ۴۰ سال فعالیت خود به ثمر بنشاند و به این بلوغ رسیده که بتواند وظایف خویش را به درستی به انجام برساند.
وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی کشور در همه دولت ها نهادی غیرسیاسی بوده است، تصریح کرد: این نهاد همواره کوشیده تا بدون توجه به خط فکری دولت ها با آنها کار کند و با همه دولت ها مشارکت و تعامل خوبی داشته باشد، به نحوی که الان ارتباط خوبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داریم و در صندوق مشترک پروژه های مشترکی را تعریف کرده ایم.
ارائه پیشنهادی برای ایجاد نهادی مشابه جهاد دانشگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی
رئیس جهاد دانشگاهی تهران ضمن اشاره به پیشنهاد ایجاد نهادی مشابه جهاد دانشگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی، اضافه کرد: جهاد دانشگاهی الگویی مناسب برای ارتباط میان دانشگاه و اساتید با صنعت است.
کمبرانی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی خیلی به دنبال انتشار مقاله نیست، تصریح کرد: برخلاف دانشگاه که اساتید برای ارتقاء رتبه علمی، نیازمند چاپ مقاله هستند، جهاد دانشگاهی درصدد انجام پژوهش های کاربردی برای حل مشکل صنعت است.
آغاز فعالیتهای مجازی با انتشار کرونا در معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران
جمال رحیمیان، معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران هم در این بازدید با بیان اینکه در دوران کرونا کوشیدیم که از ظرفیت های فضای مجازی استفاده نماییم، اضافه کرد: از فروردین سال قبل فعالیتهای فرهنگی و مجازی خویش را آغاز کردیم، همچون این برنامه ها مجموعه مسابقات کتابخوانی هشت بهشت است که بر این اساس یک دانشجو طی دوره چهار ساله تحصیل خود ۳۲ عنوان کتاب را که با مشاوره گرفتن از اساتید دانشگاه و شورای دانشجویی به دقت انتخاب شده است، مطالعه خواهد نمود.
رمان شاخص عاشورایی کتاب منتخب در مسابقه کتابخوانی هشت بهشت در روزهای محرم و صفر
وی مطالعه کتاب را در افزایش آگاهی و دانش فردی و اجتماعی موثر برشمرد و اضافه کرد: سال جاری دومین سال برگزاری مسابقه دانشجویی کتابخوانی هشت بهشت را طی می نماییم که همه آزمون مسابقات به صورت مجازی برگزار می گردد که تابحال از جانب دانشجویان به خوبی استقبال شده است. ۲۶ شهریور ماه مسابقه کتابخوانی نامیرا به قلم «صادق کرمیار» (رمان شاخص عاشورایی) به مناسبت ایام محرم و صفر به صورت مجازی برگزار شد.
معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران خاطرنشان کرد: همه مراحل این مسابقه از ثبت نام تا برگزاری آزمون و اعلام اسامی برگزیدگان به صورت مجازی و غیرحضوری بود.
برگزاری مسابقه مجازی «به وقت حاج قاسم» با بیشتر از ۱۵ هزار شرکت کننده
رحیمیان، برگزاری مسابقه خاطره نویسی من با کرونا، برگزاری نشست های مجازی علمی فرهنگی با نویسندگان و صاحب نظران عرصه فرهنگ، هنر، سینما و تئاتر را از دیگر برنامه های معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران در روزهای کرونا دانست و اظهار داشت: برگزاری نقد کتاب با حضور اساتید دانشگاه، مجموعه برنامه های گرامیداشت یاد و خاطره سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی از دیگر برنامه های این معاونت در دوران همه گیری کرونا بود.
وی افزود: در اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی مسابقه ای با عنوان «به وقت حاج قاسم» با بیشتر از ۱۵ هزار شرکت کننده برگزار شد و از برگزیدگان آن با اهدای جوایز نقدی تقدیر گردید.
معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران دفاع ۳ دقیقه ای رساله را از دیگر برنامه های این معاونت در روزهای کرونایی دانست که به صورت مجازی و غیر حضوری برگزار شد و اضافه کرد: در آستانه سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری هم برای دانشجویان سراسر کشور مسابقه سیزدهم برگزار شد که در چارچوب این مسابقه دانشجویان مطالبات خویش را در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و... از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری می پرسیدند.
برگزاری یازدهمین آئین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران در آذر ماه ۱۴۰۰
رحیمیان، مجموعه مسابقات ادبی عاشورایی ویژه دانشجویان، تهیه و نشر پادکست مناسبتی ویژه اربعین حسینی را همچون برنامه های فرهنگی طراحی شده در ماه محرم الحرام و صفر ۱۴۰۰ معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران دانست و اظهار داشت: هم چنین این معاونت در یازدهمین سال متوالی آئین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران را در آذر ماه ۱۴۰۰ برگزار می نماید.
وی با بیان اینکه در اسفند ۹۹ دهمین دوره این آئین برگزار شد، اضافه کرد: در این دوره که با مشارکت ۱۰ سازمان، ارگان و وزارت خانه برگزار شد، از ۷۲ دانشجویی که طی یک سال قبل خدمات خیرخواهانه را با اولویت عرضه خدمات به بیماران کرونایی عرضه کرده بودند، بعد از بررسی پرونده آنها در کمیته دانشجویی تقدیر گردید.
تقدیر از خانواده ۳۰۰ شهید مدافع سلامت در سرتاسر کشور در دهمین آئین اعطای تندیس
معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران خاطرنشان کرد: هم چنین با هماهنگی با دیگر واحدهای جهاد دانشگاهی در سرتاسر کشور، سازمان های نظام پزشکی و پرستاری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از خانواده ۳۰۰ شهید مدافع سلامت در سرتاسر کشور با اعطای لوح تقدیر و تندیس تقدیر گردید.1400/07/04
10:49:54
itemprop="bestRating">5
859
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , پروژه , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد