وبلاگ آفتاب

یادداشت سایت کانادایی بر فیلم تازه اصغر فرهادی

یادداشت سایت کانادایی بر فیلم تازه اصغر فرهادی

منتقد وب سایت ای وی کلاب نقدی درباره فیلم سینمایی قهرمان ساخته اصغر فرهادی نوشت.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از روابط عمومی فیلم سینمایی «قهرمان»، منتقد وب سایت «ای وی کلاب» (A.A. Dowd) بعد از تماشای فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی در فستیوال فیلم تورنتو، نوشت: «هر فستیوالی یا باید با فیلمی از اصغر فرهادی شروع شود یا با فیلمی از او تمام شود؛ در حالت اول، حواس و چشایی تان در شروع فستیوال تنظیم می شود و در صورت دوم برخی از طعم های بد را، می شوید و از بین می برد. نویسنده و کارگردان ایرانی، داستان های اجتماعی، خانوادگی و اخلاقی را که به شکل سرگیجه آوری پیچیده هستند، طوری می سازد که موجب جنب و جوش ذهن شما می شود تا پا به پا با مخمصه هایی که شخصیت ها درگیر آن هستند حرکت کنید.
حالا فرهادی باردیگر با یک موفقیت دیگر به تورنتو بازگشته است «قهرمان» فیلمی که واقعاً بعنوان اختتام قدرتمند فستیوال ۲۰۲۱ تورنتو باید دیده شود. این که بعضی چیزها هیچ گاه تغییر نمی کنند، خوب است مثل همین که فرهادی هنوز هم به همان قدرت، فیلم هایی فوق العاده ای برای فیلم دوستان می سازد.
همان طور که اغلب فیلم های فرهادی این طور هستند، «قهرمان» هم به شکلی غیرقابل پیش بینی شروع می شود و در ادامه، شوکه کننده پیش می رود.
فرهادی یک داستان گوی متخصص است و بنا بر این درک می کند که قدیس ها بیشتر از افراد خطاکار تلاش می کنند تا قوانین اخلاقی را با منافع شخصی سازگار کنند. او همین طور می داند که تراژدی ها (تراژدی داستانی) زمانی که قهرمان داستان نه فقط با دست سرنوشت، بلکه با نقایص و اشتباهات خود شکست می خورد، ضربه زننده تر هستند. اتفاقی که در «قهرمان» رخ می دهد، برای اینکه مجموعه ای از دروغ های مصلحتی کوچک که رحیم می گوید در نهایت به سمت خودش برمی گردد.
فرهادی یک منتقد باهوش فرهنگی است. او چه این مساله را واضح بیان کرده باشد چه نه، «قهرمان» نقدی بر بی رحمی جهان مدرن در برخورد با بدهکاران است و همچنین نقد یک وسواس عمومی درباره «آبرو» و «شرف» در کنار نتایج معکوس و نقاط تاریک شبکه های اجتماعی. با این همه یک تماشاگر می تواند حتی به این موضوعات اجتماعی در فیلم دقت نکند اما کماکان از روش وی در طرح فوق العاده داستان مبهوت شود؛ روشی که فرهادی مشکلات، نیت شخصیت ها و متغیرها را مطرح می کند و آنها را تبدیل به موجی می کند که همه آدم های اطراف رحیم را در خود می کشد. تا جایی که من به خاطر دارم، هیچ فیلمساز دیگری، چنین علاقه پایدار و در عین حال چنین توان عالی ای در به تصویر کشیدن نتایج دروغ برای کسی که آنرا گفته (فارغ از دلیلش) نداشته است.»
چهل و ششمین جشنواره فیلم «تورنتو» از ۱۸ تا ۲۷ شهریور برابر با ۹ تا ۱۸ سپتامبر در کانادا انجام شد و فیلم «قهرمان» در بخش «رخدادهای ویژه» این فستیوال به نمایش درآمد.

1400/06/30
07:54:41
itemprop="bestRating">5
1077
تگهای خبر: جهان , سایت , متخصص , هوش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد