وبلاگ آفتاب
وزیر علوم در پیامی به كنگره علوم دامی ایران:

ارتقای سطح فناوری و استانداردهای علمی در بخش کشاورزی از ضروریات فرابخشی است

ارتقای سطح فناوری و استانداردهای علمی در بخش کشاورزی از ضروریات فرابخشی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ارتقای سطح فناوری و استانداردهای علمی و همینطور ارتقای کیفیت تولید و بهره وری برای افزایش صادرات با استفاده از دانش و تجربه مراکز آموزشی و تحقیقاتی جهت استفاده از تمام ظرفیت بخش کشاورزی، یک لزوم فرابخشی است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در پیامی به نهمین کنگره ملی و نخستین کنگره بین المللی علوم دامی ایران اظهار داشت: ایران اسلامی با اقلیمی چهارفصل، خاکی حاصلخیز و برخورداری از منابع طبیعی متنوع و نیروی انسانی متخصص و کارآمد توانایی تولید محصولات کشاورزی غنی دارد که در صورت پشتیبانی از فرایند بین المللی شدن کشاورزی، قابلیت آنرا دارد ضمن دستیابی به توسعه پایدار، بعنوان کشوری توسعه یافته در جهان مطرح شود.
وی ادامه داد: در این راستا، فراهم کردن شرایط مناسب برای تولید محصولات دارای مزیت نسبی و سازگار با اکولوژی کشور به منظور استقرار کشاورزی پایدار، اقتصادی و دوستدار محیط زیست، ارتقای کیفیت تولید و بهره وری برای افزایش صادرات با استفاده از دانش و تجربه مراکز آموزشی و تحقیقاتی و با ارتقای سطح فناوری و استانداردهای علمی، حمایت مالی و سرمایه گذاری مناسب، استفاده از تمام ظرفیت بخش کشاورزی، تسهیل و تشویق در برندسازی محصولات و توسعه زنجیره های عرضه محصولات، از اولویت های بخش کشاورزی و اساساً یک لزوم فرابخشی است.
دکتر زلفی گل با اشاره به اینکه برای دستیابی به توسعه یافتگی در این بخش، به عزمی سترگ و همت عالی برنامه ریزی هدفمند، نقشه راه جامع، مشارکت حاکمیت، جامعه علمی و همه افراد موثر در این فرایند نیاز است، اظهار نمود: بررسی برنامه های پنج سال توسعه کشور مبین آن است که هنوز بر سر چگونگی ترسیم نقشه راه توسعه، به نظری واحد و یکپارچه نرسیده ایم. در یک برنامه توسعه واقع گرا، به فرموده بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که فرمود"کشاورزی محور استقلال است"، کشاورزی باید محور توسعه فرض شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همینطور بیان نمود: امروزه تولید اقلام غذایی مورد نیاز جوامع بشری یک دغدغه نیست، بلکه داشتن کشاورزی پیشرفته، شاخص ارزیابی و توسعه کشورهاست. دستیابی به کشاورزی فعال که لازمه تثبیت امر مهم امنیت غذایی است، در اولویت برنامه های توسعه ای اغلب کشورهای جهان قرار دارد و خوشبختانه بعنوان یکی از اهداف مهم برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور در رأس برنامه های رئیس جمهور مردمی و انقلابی مورد تاکید جدی قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بخصوص دانشگاه های با مأموریت خاص و گروه های نخبگان و انجمن های علمی در پیشرانی و تدوین برنامه های توسعه ای، هدایت و نظارت بر فرآیند توسعه بایستی مورد توجه و حمایت قرار گیرند. پیشبینی ها نشان داده است حداقل تا ۳۰ سال آینده برای تأمین نیازهای بشر، احتیاج به افزایش ۶۰ درصدی پروتئین حیوانی است. در کشور ایران هم پرورش دام دارای دو گرانیگاه پرورش سنتی و صنعتی است. در برخی از رشته ها همچون پرورش طیور و گاو شیری این صنعت بسیار پیشرفته و همسان جهان در اوج استفاده از فناوری های روز است، امّا در بعضی رشته های دیگر پرورش به صورتی کاملاً سنتی حاکم است. این دوگانگی می تواند برای مدیران بالادست در جهت برنامه ریزی با هدف رسیدن به وضعیت مطلوب ایجاد اشکال کند. همینطور وابستگی شدید پرورش دام به نهادهای وارداتی بخصوص خوراک دام، نقطه ضعف بزرگ آن به حساب می آید.
دکتر زلفی گل تصریح کرد: یادمان باشد نیروی انسانی بنیانگزار توسعه پایدار و حرکت هر کشور به سمت پیشرفت و آبادانی است. حالا که نخبگان و فرهیختگان این صنعت در نخستین کنگره بین المللی و نهمین کنگره علوم دامی ایران در یک هم اندیشی بزرگ مجازی گرد هم آمده اند، پسندیده است که ضمن انتقال اطلاعات و داده های علمی در زمینه آینده این صنعت که پیشران سایر صنایع بخصوص صنایع غذایی و اقتصاد کشور است، به خوبی تبادل نظر کرده و با ترسیم چشم اندازی پایدار و رو به رشد، در ایجاد امنیت غذایی کشور نقش بی بدیل خویش را ایفا کنند.
وزیر علوم در انتها ضمن قدردانی از همه دست اندرکاران برگزاری این کنگره، اظهار داشت: از همه دبیران علمی، اجرائی، داوران و همه اندیشمندان و دانشمندان متخصص این حوزه بخصوص رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و رئیس کنگره دکتر اسداله تیموری یانسری که امکان برگزاری این کنگره بین المللی پرارزش را فراهم آورده اند، سپاسگزاری می کنم.
به نقل از وزارت علوم، نهمین کنگره ملی و نخستین کنگره بین المللی علوم دامی ایران بامداد امروز با حضور بیشتر از ۱۰۰۰ محقق داخلی و سخنرانی بیشتر از ۳۰ دانشمند خارجی در زمینه علوم دامی، به صورت مجازی و حضوری شروع به کار کرد و فردا ۲۵ شهریور به کار خود آخر خواهد داد.1400/06/24
20:40:19
5.0 / 5
311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد