وبلاگ آفتاب
در گزارش وبلاگ آفتاب مطرح شد؛

در دیدار سینماگران با رییس مجلس چه گذشت؟

در دیدار سینماگران با رییس مجلس چه گذشت؟

روانبخش صادقی با اشاره به دیدار هیات مدیره خانه سینما با محمدباقر قالیباف اصرار کرد امکان اصلاح و بازنویسی قوانین بیمه و مالیات سینماگران وجود دارد.روانبخش صادقی عضو هیأت مدیره خانه سینما در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دیدار اخیر هیأت مدیره خانه سینما با محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه ۲۱ شهریور ماه و مصادف با روز ملی سینما اظهار داشت: فکر می کنم این برای نخستین بار است که اعضای هیأت مدیره خانه سینما با یکی از رؤسای مجلس شورای اسلامی به بهانه روز ملی سینما دیدار داشته اند. البته در گذشته گاهی به سبب بحران های خانه سینما که با آن مواجه می شد، جلسات اضطراری را با کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار می کرد. در جلسه اخیر تعدادی از اعضای هیأت مدیره خانه سینما، رؤسای برخی صنوف و برخی از سینماگران حضور داشتند و سازمان سینمایی هیچ نماینده ای در این نشست نداشت. این جلسه نتیجه چندین ماه پیگیری خانه سینما برای دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی و طرح تعدادی از موارد درباره سینما بود که در نهایت در روز ملی سینما این دیدار اجرا شد.
وی با اشاره به این که در این نشست به نتایج خوبی در زمینه سینما و مشکلات آن رسیده ایم، توضیح داد: اعضای خانه سینما که در این نشست با رییس مجلس شورای اسلامی دیدار داشتند، به دنبال این بودند که مسائل و مشکلاتی را در زمینه سینما مطرح کنند که در حیطه کاری مجلس و قانون گذاری باشد. چونکه مشکلات اجرائی سینما در زمینه کاری مجلس قرار ندارد، شاید مجلس بتواند در حل این مشکلات باتوجه به موقعیتی که دارد کمک نماید، اما در اصل به دنبال ارائه مواردی بودیم که بتوان در زمینه قانون گذاری برای آن چاره ای پیدا کرد.
معضل تعریف شغلی برای فعالان فرهنگ و هنر
این هنرمند با اشاره به این که یکی از مواردی که قبل از هر چیز سینمای ایران در زمینه قانون گذاری به آن نیاز دارد، مساله بیمه و تعریف شغلی برای فعالان حوزه فرهنگ و هنر است، بیان کرد: بخش اعظم مشکلاتی که هم اکنون در این عرصه برای هنرمندان وجود دارد، به سبب نقص در قوانین است. در حقیقت در بخش قوانین مربوط به بیمه و کار در زمینه هنر به ویژه سینما، مشکل این است که این قوانین قدیمی است و خیلی از مشکلات و مسائلی که امروز با آن مواجه هستیم در آن دیده نشده است. بعنوان مثال در زمینه بیمه به ویژه در بخش بیمه تامین اجتماعی (سوبسیدها و بازنشستگی برای هنرمندان) سطح قوانین در کف قرار دارد بنا بر این برای قوانین موجود دراین زمینه نیازمند اصلاحیه و لایحه های به روز هستیم که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شود تا بتوان برمبنای آن شرایط مناسبی را فراهم نمود.
بسیاری از مردم و مدیران دولتی تنها نوک سینمای ایران که شامل سلبریتی ها است را می بینند اما مساله این است که قشر اعظم سینما درآمد چندانی ندارند و بیشتر آنها روزمزد هستند و اگر پروژه ای نباشد آنها بی کار می شوند صادقی اظهار داشت: مساله دیگری که در این نشست به آن اشاره شد، بحث مالیات هنرمندان بود، مسأله ای که باعث شده است تا سال ها درگیر حل این مشکل باشیم اما به جایی نرسیم. دراین زمینه نیز باید توضیح دهم که در گذشته هنرمندان از پرداخت مالیات معاف بودند، بعد اعلام نمودند معاف به شرط پرکردن اظهارنامه، باردیگر پس از مدت ها اعلام نمودند که هنرمندانی که بالای ۲۰۰ میلیون تومان درآمد دارند باید مالیات پرداخت کنند. در حقیقت برای حل این مشکل نیازمند ایجاد قوانین جدید هستیم. خیلی از مردم و مدیران دولتی تنها نوک سینمای ایران که شامل سلبریتی ها است را می بینند اما مساله این است که قشر اعظم سینما درآمد چندانی ندارند و بیشتر آنها روزمزد هستند و اگر پروژه ای نباشد آنها بی کار شده و با توجه به این که حرفه سینما بعنوان شغل در وزارت کار تعریف نشده است، این افراد در دورانی که کار نمی کنند مشمول دریافت بیمه نمی شوند. نکته اینجاست که یک فرد که در زمینه فرهنگ و هنر کار می کند ممکنست بطورمثال بعنوان کارگردان یک سال فیلم بسازد و ۳ سال هیچ کاری را جلوی دوربین نبرد، این نوع از کار در قوانین جاری در وزارت کار تعریف نشده است و قانون گذاران باید دراین زمینه ورود پیدا کنند تا با ایجاد قانون مناسب، دولت نیز بتواند دراین زمینه ورود پیدا کند.
تعیین اولتیماتوم در سه محور
وی اشاره کرد: اگر بخواهم در مجموع بگویم که با برگزاری این جلسه به چه نتایجی دست پیدا کردیم، این است که محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی پس از شنیدن نظرات سینماگران و مشورت نهایی، ۳ محور اساسی با اولتیماتوم یک ماهه را در دستور کار قرار داد. به همین دلیل ۳ محور اصلاح و بازنویسی قوانین مالیات برای سینماگران، بیمه و ایجاد کمیته های کارشناسی برای ریل گذاری آینده سینمای ایران در زمینه حمایتی و تسهیلات و تجهیز تکنولوژی مورد توجه قرار گرفته است.
این عضو هیأت مدیره خانه سینما افزود: بعنوان مثال در این نشست در بخش کمیته های کارشناسی به ویژه در زمینه کاری خودم یعنی انیمیشن تاکید کردم که تعداد خیلی از فعالان حوزه انیمیشن برای پروژه های خارجی کار می کنند، اما با توجه به این که این همکاری ها تبدیل به قانون نشده است، هیچ آمار مناسبی از این فعالیت ها وجود ندارد و نمی دانیم که این گروه در همکاری با پروژه خارجی بطورمثال تا چه اندازه موفق می شوند دستمزد خودرا دریافت نمایند. باید به خاطر داشته باشیم که اگر قوانین مناسبی برای سرمایه گذاری در سینما بعنوان یک صنعت درآمدزا وجود داشته باشد، می توانیم به پای اقتصاد این حوزه در دنیا برسیم. در این نشست تاکید کردم که این سرمایه گذاری ها به ویژه در زمینه انیمیشن می تواند همراه با بازگشت سرمایه باشد، تولید انیمیشن هم اکنون در دنیا بر طبق آمار اعلام شده در دوره شیوع کرونا، ۲ برابر گذشته شده و در همین راستا هنرمندان انیمیشن می توانند در بازار جهانی ورود پیدا کرده و قسمتی از پروژه های خارجی انیمیشن را برعهده بگیرند. در ادامه نیز تاکید شد که در صورت برنامه ریزی و سرمایه گذاری روی سینما بعنوان یک صنعت و به ویژه در زمینه انیمیشن می توان از این طریق درآمدی نزدیک با درآمد نفتی کشور داشته باشیم.
قالیباف: نه پول کم است، نه پتانسیل
وی با اشاره به این که آقای قالیباف نیز در همین راستا اصرار کرد در وضعیت فعلی در کشور نه پول کم است و نه پتانسیل، بلکه مدیریت درستی دراین زمینه وجود ندارد، بیان کرد: همین طور رییس مجلس شورای اسلامی با تعیین فرصت یک ماهه، قول داد که بلافاصله پس از ارائه نتایج کارشناسی به مجلس و بررسی آن در کمیسیون های مربوطه، به سرعت لایحه های مربوطه آماده و قوانین آن تصویب شود.
این کارگردان انیمیشن توضیح داد: هرچند در این نشست به مسائل مختلفی اشاره شد و در نهایت به ۳ محور نهایی رسیدیم، اما معتقدم حتی اگر در میان این موارد تنها مساله بیمه و قوانین آن حل شود به بزرگترین برد طی سال ها فعالیت سینما رسیده ایم. چونکه با به نتیجه رسیدن این محور می توان یکی از اشکالات اصلی سینما را برطرف کرد، بعنوان مثال هنرمندانی داریم که به سبب همین مشکلات در قوانین بیمه، پس از بازنشستگی زیر ۲ میلیون تومان حقوق می گیرند.
وی در پاسخ به این که آیا در مورد ورود نهادهای مختلف برای اعمال توقیف تعدادی از فیلم های سینمایی که توانسته است ضررهای بسیاری را به سینماگران تحمیل کند و نیاز به ایجاد قانون دراین زمینه احساس می شود، در این نشست صحبت شده است یا خیر بیان کرد: اتفاقاً یکی از دوستان حاضر در این نشست به چنین موردی اشاره نمود و اصرار کرد که اگر فیلمساز مقرر است از یک مرکز مجوز ساخت یا نمایش بگیرد، بهتر است همه نهادهای حساس در آن نماینده داشته باشند تا حساسیت های خودرا به فیلمساز منتقل کنند، بنا بر این باید در این عرصه قوانین روشنی تصویب شود. همین طور به بحث ارائه تسهیلات مناسب به سینماداران باتوجه به ضررهایی که در طول کرونا داشته اند یا ارائه تسهیلات مناسب و کم بهره برای تولید فیلم اشاره شد.
صادقی در آخر اظهار داشت: محمدباقر قالیباف در قسمتی از صحبت های خود در این نشست نیز تصریح کرد که در گذشته هر بار مسئولیتی را برعهده می گرفته است، همچون جلساتی که در ابتدای شروع مسئولیت برگزار می کرده دیدار با هنرمندان بوده است و امیدوار است که چنین دیدارهایی محدود به روز ملی سینما و تنها سالی یک دفعه نباشد.


منبع:

1400/06/23
22:04:06
itemprop="bestRating">5
1012
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد