وبلاگ آفتاب
در قالب یك پژوهش مطرح شد

فاکتوری اثرگذار بر کاهش اضطراب بیماری کرونا

فاکتوری اثرگذار بر کاهش اضطراب بیماری کرونا

به گزارش وبلاگ آفتاب نتایج یک تحقیق نشان می دهد، رابطه معناداری بین افزایش سواد سلامت با کاهش اضطراب بیماری کرونا وجود دارد. این مساله، اهمیت تدوین و اجرای برنامه هایی جهت افزایش سواد سلامت در ابعاد جسمی و روانی توسط افراد متخصص و سیاست گذاران حوزه بهداشت عمومی را نشان داده است.به گزارش ایسنا، ویروس کرونا، زندگی و سلامت میلیونها انسان در سرتاسر جهان را مورد تهدید قرار داده است. بیماری کووید ۱۹ درعین حال سبب ایجاد فاجعه روانی در کل جهان شده است. افراد دارای سابقه بیماری های زمینه ای و همینطور افسردگی و اضطراب، بیشتر در خطر مبتلا شدن به کرونا قرار دارند؛ ضمن این که این فشارهای روانی سبب می شود سایر بیماری های آنها هم بروز کند.

همه گیری بیماری کووید ۱۹ به علت عدم آمادگی جوامع و سیستم های بهداشتی برای مقابله با این بیماری و برخورداری از خصوصیت هایی مانند قدرت کشندگی و بیماری زایی بالا، با نتایج گسترده روانشناختی مانند اضطرابِ بیماری کرونا همراه می باشد. بروز اضطراب بیماری کرونا و شدت آن به عوامل مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی مختلفی وابسته است که احتیاج به شناسایی و برنامه ریزی جهت مداخلات اثر بخش دارد. یکی از این عوامل سواد سلامت است.

پژوهش صورت گرفته که توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بابل تحت عنوان "اضطراب بیماری کرونا و عوامل در رابطه با آن در بزرگسالان ساکن جامعه ایران در زمان شیوع کووید-۱۹" انجام شده و نتایج آن در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته، نشان داده است که بین سواد سلامت و اضطراب بیماری کرونا در بزرگسالان ساکن جامعه ایران رابطه منفی معناداری وجود دارد؛ براین اساس، با افزایش یک واحد در سواد سلامت، ۵۴ درصد کاهش در اضطراب بیماری کرونا رخ داده است.

با توجه به سهم بالای پیشبینی کنندگی سواد سلامت در اضطراب بیماری کرونا، سفارش می شود تا در زمان شیوع بیماری، برنامه هایی جهت افزایش سواد سلامت در ابعاد جسمی و روانی از راه رسانه های گروهی و فضای مجازیِ در دسترس بزرگسالان ساکن جامعه، توسط افراد متخصص و سیاست گذاران حوزه بهداشت عمومی تدوین و اجرا شود.


1400/06/12
17:17:17
itemprop="bestRating">5
878
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد