وبلاگ آفتاب

ناسا در تدارک پرتاب تلسکوپ جیمز وب

ناسا در تدارک پرتاب تلسکوپ جیمز وب

به گزارش وبلاگ آفتاب با به پایان رسیدن آزمایش های تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ، ناسا خویش را برای پرتاب و راه اندازی این تلسکوپ فضایی آماده می کند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، به دنبال تعویق ها و تأخیرهای اجتناب ناپذیر، تلسکوپ فضایی "جیمز وب" ناسا روز به روز به محل و تاریخ پرتاب خود نزدیک می شود، چونکه آژانس فضایی آمریکا اخیرا موفقیت آزمایشات نهایی آنرا تایید کرده است.
ناسا در بیانیه مطبوعاتی خود اطلاع داد که این تلسکوپ فضایی درحال آماده شدن برای ارسال به محل پرتاب خود در "کورو" واقع در گویان فرانسه است. آماده سازی و حمل و نقل "جیمز وب" مقرر است در ماه سپتامبر به پایان برسد.
"جیمز وب" هم اکنون برای سفر از محل آزمایش خود در تاسیسات شرکت "نورثروپ گرومن" از راه کانال پاناما به گویان فرانسه آماده شده است و هرگونه احتمال خسارت در طول این سفر به دقت بررسی می شود.
"جیمز وب" در گویان فرانسه روی موشک پرتاب کننده خود یعنی موشک "آریان V" متعلق به آژانس فضایی اروپا(ESA) سوار خواهد شد.
"گرگوری ال رابینسون" مدیر برنامه "جیمز وب" در مقر ناسا در واشنگتن می گوید: تلسکوپ فضایی "جیمز وب" ناسا با تکمیل نهایی به نقطه عطف بزرگی در راه خود برای پرتاب رسیده است.
برای اطمینان از عملکرد شبکه پیچیده ارتباطات فضایی "جیمز وب" طبق برنامه ریزی های انجام شده، "مرکز عملیات مأموریت وب"(MOC) در موسسه علمی تلسکوپ فضایی(STScI) در بالتیمور به صورت مداوم قبل و در حین عملیات حمل و نقل آنرا نظارت و بررسی می کند.
هنوز آماده سازی و بررسی های زیادی پیش از پرتاب "جیمز وب" و مشاهده آن در فضا باقی مانده است، اما مونتاژ و آزمایشات آن به صورت رسمی با موفقیت به پایان رسیده است. حالا گام مهم بعدی در مسافرت "جیمز وب"، پرتاب و استقرار آن در مدار مقرر خواهد بود.
گذشته از قابلیت های تلسکوپ فضایی "جیمز وب"، آنچه بسیار چشم گیر است تیم رصدخانه علمی آن شامل هزاران دانشمند، مهندس و متخصص دیگر از بیشتر از ۱۴ کشور است.
"جیمز وب" بمحض پرتاب، بلافاصله طی یک دوره راه اندازی شش ماهه آغاز به کار خواهد نمود.
"جیمز وب" در هنگام پرتاب، بعد از یک حرکت سریع ۲۶ دقیقه ای با موشک "آریان V" از آن جدا خواهد شد و به صورت خودکار مجموعه پنل های خورشیدی خویش را باز می کند. سپس مراحل دیگر استقرار توسط کنترل از روی زمین انجام می شود.
"جیمز وب" در یک سفر یک ماهه به محل مداری انتخابی خود که یک میلیون مایل دورتر از زمین است، خواهد رفت. سپس سپرهای حرارتی خویش را برای خنک شدن ابزارها مستقر خواهد نمود.
در مجموع، "جیمز وب" پیش از شروع عملیات علمی خود همچون آشکار کردن طلوع کیهان، به تقریباً شش ماه زمان نیاز دارد.
منبع:

1400/06/06
22:33:03
itemprop="bestRating">5
1110
تگهای خبر: تلسكوپ , دانشمند , فضا , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد