وبلاگ آفتاب

متان موجود در قمر سیاره زحل نشان از وجود حیات میكروبی دارد

متان موجود در قمر سیاره زحل نشان از وجود حیات میكروبی دارد

بر طبق مطالعات جدید، گاز متان موجود در انسلادوس، ششمین قمر بزرگ زحل، می تواند نشان از وجود حیات میکروسکوپی در این قمر باشد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، به گفته ی نویسندگان این مطالعه، داده های جمع آوری شده توسط فضاپیمای کاسینی ناسا که دیگر فعال نیست نشان از وجود این گاز با منشا نامشخص دارد. ممکنست منشا این گاز فرآیندی به نام "methanogenesis" باشد که در آن میکروب هایی به نام متانوژن (methanogens) گاز متان تولید می کنند.
انسلادوس کره ای منجمد با تنها ۳۱۳ مایل(۵۰۳ کیلومتر) قطر است. این قمر سیاره ی زحل که یکی از ۸۲ قمر این سیاره است در زیر سطح یخی خود آب مایع دارد و یکی از معدود سیارات منظومه ی شمسی است که در آن آب مایع یافت می شود. قمر اروپا مشتری نیز آب دارد.
توده های عظیم آب که از این قمر فوران می کنند نشان دهنده ی وجود اقیانوسی بزرگ در زیر سطح انسلادوس است.
فضاپیمای کاسینی طی ماموریت ۲۰ ساله خود، میزان زیادی از مولکول های کربن دی اکسید، دی هیدروژن و متان در این قمر یافته است. این مولکول ها بطور معمول در چاه های گرمابی در کف اقیانوس های زمین یافت می شوند.
به قول پژوهشگران دانشگاه "آریزونا" و "دانشگاه علوم پاریس" و "لترس"(Lettres)، متان کشف شده بیش از اندازه انتظار بود.
پروفسور رجیس فریر(Regis Ferriere) از دانشگاه آریزونا و یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: ما می خواستیم بفهمیم که آیا این حجم زیاد از متان ناشی از وجود میکروب هایی مشابه در زمین است که دی هیدروژن مصرف می کنند و گاز متان تولید می کنند یا خیر.
جستجوی این میکروب ها که متانوژن نام دارند در سطح قمر انسلادوس نیازمند ماموریت های دشواری است که تا چند دهه آینده امکان پذیر نیست.
بنا بر این فریر و همکارانش از مدل سازی های ریاضیاتی کمک گرفتند تا احتمال وجود این میکروب ها در سطح قمر زحل را بررسی نمایند.
آنها نتیجه گرفتند که این داده ها یا نشان از حیات میکروبی در انسلادوس دارد و یا منشا آن کارهای شیمیایی متفاوت نسبت به زمین است.
متان یک گاز گلخانه ای است که با کارهای گرمابی با سرعت کم در زمین تولید می شود. بخش اعظمی از متان زمین ناشی از میکروارگانیسم ها است که از دی هیدروژن بعنوان منبع انرژی استفاده می نمایند و متان آزاد می کنند.
پژوهشگران ابتدا بررسی کردند که چه میزان فعالیت گرمابی برای تولید مقدار متان یافت شده در قمر زحل کافی است.
آنها دریافتند که بالاترین میزان ممکن از کارهای غیر زنده که منجر به تولید متان می شود نیز برای تولید این میزان متان در قمر زحل کافی نیست.
اما افزودن متانوژن ها به مدلها موجب می شد که میزان تولید متان با میزان متان موجود در انسلادوس مطابقت داشته باشد.
در حقیقت وجود زندگی میکروبی در زیر سطح یخی این قمر محتمل به نظر می آید.
فریر می گوید: ما نمی توانیم بطور قطع آنرا تایید نماییم اما این احتمال وجود دارد و برای رد این فرضیه داده های بیشتری نیاز است.
توضیح دیگری برای وجود این میزان متان در این قمر نیز می تواند به وجود آمدن آن از مواد آلی اولیه درون هسته انسلادوس باشد.
این مطالعات در مجله ی Nature Astronomy انتشار یافته است.1400/04/17
12:55:54
itemprop="bestRating">5
1023
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد