وبلاگ آفتاب
هفت روز سیما در مهر؛

وقتی مناظره برای كودكان بدآموزی دارد!

وقتی مناظره برای كودكان بدآموزی دارد!

بازگشت پژمان جمشیدی با زیرخاکی به آنتن، اختصاص هفت شبکه اختصاصی به نامزدهای انتخابات، انتقادات ضد مرتضی حیدری و رده بندی سنی مناظره ها مهم ترین اخبار این هفته سیما بود.خبرگزاری مهر -گروه هنر-عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است که در انتها هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی سعی کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی بودن می توانستند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه ۲۰ خرداد ماه می توانید با شماره ۸۲ بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون و خارج از تلویزیون در هفته ای که گذشت، با ما همراه شوید.
چهره هفته؛ پژمان جمشیدی
کمتر از یک دهه می شود که پژمان جمشیدی با سریال «پژمان» میدان بازی خویش را از مستطیل سبز رنگ به قاب شیشه ای و پرده ای نقره ای تغییر داده و از فوتبالیست به بازیگر بدل شده است.
فوتبالیستی که تنها یک گل ملی جزو افتخاراتش بود حالا به بازیگر نقش یک خیلی از فیلم و سریال ها بدل شده و در سالهای اخیر بیشترین گل را هم در عرصه هنر کاشته است. البته نه این که حضور وی در سینما و تلویزیون در این یک دهه با استقبال اهالی هنر یا رسانه ها مواجه بوده باشد، خیر! اتفاقاً بارها سیبل تندترین نقدها و شوخی ها هم شده و آنقدر بعضی از این هجمه ها ضد حضور وی در عرصه بازیگری غیرمنصفانه بوده است که هم هنرمندان و هم رسانه ها خودشان به دنبال پشتیبانی از او برآمده اند.
با این حال خود وی در همه این سال ها به دور از پاسخ های طلبکارانه به انتقادات، تنها مسیرش را ادامه داده و تلاش کرده است هر روز استعدادهای بیشتری از خویش را در بازیگری به نمایش بگذارد.
پژمان جمشیدی این شب ها در فصل دوم سریال «زیر خاکی» به کارگردانی جلیل سامان به ایفای نقش می پردازد سریالی که فضایی طنازانه دارد و ماه مبارک رمضان سال قبل فصل اول آن روی آنتن رفت. علاوه بر قصه و موقعیت طراحی شده در سریال، خود جمشیدی هم به خوبی توانسته است از عهده این نقش برآید و تکرار شخصیت های اشتباهی در موقعیت های اشتباهی از این دست نباشد. او شخصیت جدیدی را هم در این سریال از خود عرضه کرد و با کمی فشردن دندان هایش به هم در هنگام عصبانیت یا تغییر میمیک و لحن خود تلاش کرده است پژمان متفاوتی باشد.

غیر از اینها در فصل دوم سریال از آن فردی که کاملاً بی اطلاع از دنیا و اتفاقات آن به دنبال گنج خود سیر می کرد، فاصله گرفته است و حالا کاملاً در جریان موقعیت ها و آدم هایی که با آنها مواجه می شود قرار دارد اما همچنان سبک زندگی خویش را دنبال می کند و نه مقرر است یک باره هیولا شود و نه آدم مثبت ماجرا. نکته ای که البته به قصه و درام طراحی شده جلیل سامان برمی گردد و جمشیدی هم به خوبی موقعیتش را درک کرده است.
جمشیدی اما غیر از این سریال تازه ترین بازیگری است که عرصه اجرا را هم تجربه می کند و به صورت هفتگی با «پیشگو» در پلت فرم های اینترنتی ظاهر می شود. برنامه «پیشگو» مثل خیلی از تاکشوهای اینترنتی به گفتگو با چهره ها و هنرمندان و ورزشکاران اختصاص دارد اما از یک گفتگوی صرف فراتر رفته و طراحی هایی برای پیشبینی آینده میهمان یا کشور یا زندگی و سیاست عمومی در بر دارد. جمشیدی در این برنامه هم حضور نسبتاً موفقی دارد و باآنکه کمی هنوز اجرای شق و رقی دارد اما بهتر توانسته نسبت به برخی هم صنف هایش، خودش باشد و یا حتی استرس هایش را مدیریت کند.
این البته پس از اجرای یک ویژه برنامه «کلاسیکو» دومین تجربه او به حساب می آید که شاید خیلی هم موفقیت آمیز نبود با این وجود روند رشد جمشیدی نشان داده است او همیشه در تجربه های خود، منعطف حرکت می کند و تلاش دارد هر بار آماده تر از قبل گل های بیشتری را به ثمر برساند و حضور وی در «پیشگو» هم از همین تجربه هاست که میتوان امید داشت هر بار بهتر از قبل ظاهر شود.
اتفاق ویژه هفته؛ شبکه اختصاصی نامزدهای انتخابات
تلویزیون باآنکه تنها رسانه نامزدهای ریاست جمهوری در دوره های مختلف برای تأثیرگذاری روی آرای مردمی نیست اما اساسا مهم ترین آنهاست. از این حیث که مردم با تماشای گفتگوهای نامزدها، مستندهایشان و از همه مهمتر مناظره ها به برآیندی رسیده اند که از جمیع اینها برای انتخاب نامزد مدنظر خود تصمیم می گیرند. در این رسانه کوچک ترین رفتار نامزدها له یا ضد فردی حتی منجر به برگشت از یک نامزد و رجوع به دیگری شده یا حتی ظلم رسانه ای ضد نامزدی سبب شده است اتفاقاً آرا به نفع او سوق پیدا کند.
همین است که نامزدها هم با در نظر گرفتن اهمیت این رسانه کوشش می کنند گاه در مقابل تریبون های مناظره بگونه ای دیگر رخ نشان دهند و جلوه ای از خود نمایش دهند که شاید پیش از این کمتر از آنها دیده بودیم

صداوسیما سال جاری اما در یک حرکت متفاوت و بدیع برای اختصاص دادن بیشترین ظرفیت رسانه ای به انتخابات، نه تنها ساعات مختلفی از برنامه های رادیو و تلویزیون را در اختیار نامزدها گذاشته که پرچم تلوبیون را هم بعنوان سامانه اینترنتی تحت نظر خود تمام قد برای انتخابات برافراشته است.
تلوبیون هم اکنون ۱۵ میلیون کاربر فعال دارد و در خیلی از موارد تعداد بازدیدهای برنامه ها و سریال ها و آثار تلویزیونی که در این رسانه بارگذاری می شود رقیب نظرسنجی های صداوسیما شده است. بگونه ای که خود معیار جدیدی برای تهیه کنندگان و صاحبان آثار قرار گرفته است و می تواند طرازی برای ارزیابی می شود.
حالا تلوبیون در یک رویکرد جدید ۷ شبکه اختصاصی برای ۷ نامزد ریاست جمهوری ترتیب داده است تا خودشان محتوای مورد نظرشان را به صورت ۲۴ ساعته در آن بارگذاری کنند. این شبکه ها نه تنها از برنامه های تولیدی بهره مند است که نامزدها می توانند از امتیاز ویژه پخش زنده هم در آنها استفاده کنند. ممیزی محتوای نامزدها هم برپایه همان مصوبه ها و دستورالعمل های کمیسیون تبلیغات ستاد انتخابات صورت می گیرد و ازاین رو اگر سانسور یا ممیزی هم صورت بگیرد حرجی بر صداوسیما نیست.
هرچند نامزدها هنوز بهره ویژه ای از این فرصت تازه نبرده اند و کمتر به این ظرفیت توجه نشان داده اند، با این وجود برای نخستین بار است که چنین امکانی از سوی سازمان صداوسیما در اختیار نامزدهای ریاست جمهوری قرار می گیرد؛ ظرفیتی که میتوان آنرا فراتر از بستر انتخابات، آزمونی برای حرکت به سمت تلویزیون های خصوصی با نظارت رسانه ملی هم قلمداد کرد.
حاشیه هفته؛ واکنش های انتقادی به مجری مناظره ها
مناظره های انتخاباتی و در رأس آن مرتضی حیدری مجری مناظره ها طی یک هفته اخیر سیبل بیشترین هجمه ها و انتقادهای مخاطبان قرار گرفت و از شیوه برگزاری مناظره که به صورت جدی توسط یکی از نامزدهای ریاست جمهوری در وسط مناظره ها به مسابقه هفته تشبیه شد تا اجرای مجری همه موارد با نقادی مواجه گردید.
از زمان مناظره اول شیوه برگزاری آنکه اتفاقاً هیچ شباهتی به مناظره نداشت و تنها نام مناظره را یدک می کشید نقدهای تندی را متوجه خود کرد. روشی که در آن تک به تک، هر فردی با معرفی خود و دوربین ثابت روی وی می توانست به یک سوال مجری پاسخ دهد و همین ساختار سبب شد آنرا بیشتر از یک مناظره جدی سیاسی آن هم برای جدی ترین و رسمی ترین رویداد مهم کشور تا سطح یک مسابقه سرگرم کننده از نوع «مسابقه هفته» تنزل دهند و هجو کنند.

مهمتر از این نقد اما مجری خود مناظره بود که او هم از این حواشی و انتقادها بی نصیب نماند. مرتضی حیدری حالا بعد از چند دهه اجرا، گفتگو و مصاحبه با شخصیت های سیاسی، دیپلماتیک و حتی رؤسای جمهور یکی از معدود چهره های باسابقه در این حوزه است که به کرات توانمندی خویش را به رخ کشیده است اما کم و کیف حضور مرتضی حیدری در این برنامه او را در موقعیت نقدهای تند و تیزی قرار داد.
چگونگی این حضور البته بیشتر از این که به توانمندی های وی ارتباط داشته باشد وابسته به ساختار برنامه شبه مناظره و طراحی ای است که برای آن صورت گرفته است و همین بروز و ظهور او سبب شد با مجریان تاک شوها و حتی برنامه کودک مثل عمو پورنگ مقایسه شود و گفته شود اگر هر فرد دیگری هم جای او بود تنها می توانست به برداشتن گوی هایی از جام ها اکتفا کرده و نهایتاً تذکر دهد که وقت تمام است.
شاید اگر حیدری اجازه داشت می توانست در همین سطح از برنامه هم جدی تر و قاطع تر ظاهر شود با این وجود بی انصافی است اگر این نحوه از حضور او را صرفا به اختیارات خود او نسبت دهیم و انتظارات بیشتری از وی در این ساختار از برنامه که کمترین نقشی برای مجری تعریف شده است داشته باشیم.
نکته هفته؛ رده بندی سنی مناظره ها
شاید عجیب و حتی کمدی باشد که تصور کنید فقط فیلمهای زامبی و خشن و ترسناک و یا صحنه های مبتذل و شوخی های جنسی این آثار نیست که رده بندی سنی می خورد بلکه مناظره های سیاسی آن هم در سطوح عالی هم می توانند و گاه لازم است دستخوش ممیزی شوند! با این وجود این موضوع دستخوش یک تحقیق قرار گرفت و آیتمی از یکی از برنامه های انتخاباتی این هفته را تشکیل داد.
این آیتم کوتاه خود اتفاق ویژه ای بود که این هفته پس از مناظره دوم انجام شد و بخشی کوتاه و تحلیلی در برنامه «تبادل» با اجرای محمد دلاوری در شبکه آرا و در سامانه تلوبیون به خروجی نظرسنجی هایی بعد از دو مناظره تلویزیونی پرداخت.

در این آیتم ضمن اشاره به خروجی نظرسنجی ها نشان داده شد که مناظره های اول و دوم چقدر می تواند برای کودکان صدمه زا باشد و حتی لازم است این مناظره ها به سبب ترس و اضطراب و خشونتی که برای کودکان به بار می آورد برای کودکان حداقل ۱۰ سال به بالا پخش شود.

مجری در این آیتم با یک توضیح کوتاه که «سی درصد جمعیت ایران را بنا به آمار جمعیت زیر ۱۸ سال تشکیل می دهد که حق رأی ندارند و به ظاهر درگیر فضای انتخاباتی نمی شوند» توضیح داد که چطور از آنچه در تریبون های رسمی می شوند شوکه می شوند و گفت «بچه های ما وسط خونه مبهوت هستند، یک سری آدم کت و شلواری یا معمم و جدی و عبوس دارند حرف های خیلی جدی می زنند بعضاً به هم می پرند و امکان دارد که متوجه نشوند چه می گویند.»
وی سپس به نظرسنجی ای که برپایه شاخصهای جهانی انجام شده اشاره نمود که چقدر طبق آنها بچه ها تحت تاثیر خشونت کلامی قرار دارند که نمودی از آن هم در مناظره ها بروز و ظهور یافت.

این مجری در سخنانی صریح اعلام نمود که «کودکان به گواه آمارهای بین المللی و تحقیقاتی که روی مناظره های انتخاباتی در آمریکایی انجام شده است به شدت تحت تاثیر نمایش افترا، تهمیت به یکدیگر، توهین، ادعای بدون سند و پرخاش از این جنس بین آدم های بزرگ و بالغ قرار می گیرند.»
مجری در نهایت در این بخش که با یک اخطار مثبت ۱۳ روی پس زمینه مشخص شده است بیان می کند که بهترین سن برای تماشای مناظره ها ۱۳ سال و حداقل ۱۰ سال است.
پیشنهاد هفته؛ دورهمی این دفعه با شیوه مسابقه
مهران مدیری بالاخره بعد از چند ماه باردیگر روی آنتن شبکه نسیم ظاهر می شود و اما این دفعه با اجرای یک مسابقه به میان علاقمندانش بازخواهد گشت.

مسابقه ای که تابحال در تیزرهای پخش شده تکنولوژی غلبه و جلوه بیشتری در ساختار آن داشته و از دستگاه هایی مکانیکی در آن رونمایی شده است.
این مجموعه مقرر است هر هفته جمعه، شنبه، یکشنبه و دوشنبه ها ساعت ۱۱ به پخش برسد و قسمت اول آن از فردا شب جمعه ۲۱ خرداد روی آنتن خواهد رفت.
فصل های اخیر «دورهمی» به سبب حضور میهمانان تکراری به کرات مورد انتقاد مخاطبانش قرار گرفت و خود مدیری چند باری وعده ساختاری جدید را داد و حالا مدیری هم بعد از تجربه هایی در عرصه اجرای تاکشو گونه و گفتگومحور این دفعه توانمندی خویش را در ساختاری تعلیق آمیز از جنس مسابقه به چالش خواهد کشید.


منبع:

1400/03/20
21:19:36
itemprop="bestRating">5
1358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد