وبلاگ آفتاب
مهر سیمرغ جهانی- شماره پنجم؛

استقبال از فیلم ۸۸ ساله در جشنواره فجر!

استقبال از فیلم ۸۸ ساله در جشنواره فجر!

به گزارش وبلاگ آفتاب سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در حالی به نیمه راه رسیده است که اکران نسخه مرمت شده فیلم سینمایی دختر لر بعد از ۸۸ سال، با استقبال ویژه مخاطبان همراه شده است.خبرگزاری مهر - گروه هنر: «مهر سیمرغ» عنوان بسته خبری-تحلیلی روزانه ای است که پیش از این در روزهای برگزاری سی ونهمین جشنواره فیلم فجر به صورت روزانه انعکاس اهم اخبار در رابطه با متن و حاشیه این رویداد را در دستور کار قرار داده بود و از امروز به مرور متن و حاشیه «سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر» می پردازد.
همچنان می توانید با «مهر سیمرغ» در جریان آخرین تحولات بزرگ ترین رویداد سینمایی کشور قرار بگیرید.
چهره روز؛ محمود کلاری
در کنار آثار ایرانی، چهره هایی هم هستند که جنبه بین المللی سینمای ایران را نمایندگی می کنند و از رهگذر حضور و فعالیت همان ها اتفاقات کلان فرهنگی رخ می دهد. محمود کلاری یکی از آن هاست، چهره ای که او را سوپراستار پشت دوربین لقب داده اند که می تواند با خود مخاطب به سینما بیاورد.
دوستانش محمود کلاری را جزو افرادی می خوانند که متواضعانه اندوخته هایش را در اختیار هنرجویان قرار می دهد، هم او بود که پل ارتباطی داریوش خنجی فیلمبردار آثار دیوید فینچر، وودی آلن و… شد تا در کارگاه های جشنواره فیلم کوتاه تهران تجربه هایش را به دوستداران سینما منتقل کند.

فیلمبردار صاحب سبک سینمای ایران علاوه بر موفقیت های داخلی، افتخارات بین المللی کم ندارد، هم او بود جایزه قورباغه نقره ای «کمر ایمیج» را از نوزدهمین دوره جشنواره «پلاس کمر ایمیج» برای فیلمبرداری فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی دریافت کرد تا مسیر همکاریهای بین المللی او همواره شود.
موزه هنرهای معاصر نیویورک هم در دوره ای شاهد بزرگداشت و نمایش آثار او بود، کلاری خودش اما می گوید خودش هم فکر نمی کرده است روزی فیلمبردار شود، او که بارها از استادانش شنیده بود «تو برای عکاسی ساخته شدی»
کارگاه آموزشی «تجربه های فیلمبرداری / از محدودیت تا خلاقیت» امروز در سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار می گردد تا محمود کلاری آنچه در این سال ها در زمینه فیلمبرداری تجربه کرده به دوستداران سینما بیاموزد.
فیلم روز؛ دختر لر
«اولین فیلم ناطق سینما به زبان فارسی»؛ این خلاصه ترین و مشهورترین معرفی نامه برای فیلم سینمایی «دختر لر» است. فیلم سیاه و سفیدی که در سال ۱۳۱۲ اردشیر ایرانی آنرا کارگردانی کرد و تبدیل به نقطه عطفی در روند تثبیت و شکل گیری سینمای ایران شد.
حالا نسخه مرمت شده این فیلم مهم تاریخ سینمای در بخش کلاسیک های مرمت شده در جدول اکران سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر قرار گرفته است. نسخه ای که تماشای آن به شدت مورد توجه سینمادوستان قرار گرفته و این فیلم کلاسیک را در جدول پرمخاطب ترین فیلمهای جشنواره قرار داده است.

سعید عقیقی منتقد سینما در آئین رونمایی از نسخه مرمت شده این فیلم سینمایی اظهار داشت: این اثر به شکلی نخستین فیلم صنعتی و تجاری سینمای ایران است. در نظریه ژانر در هالیوود، فیلمها یک رویکرد اصلی دارند، مثل ملودرام، جنایی، اکشن، موزیکال و غیره، اما در غرب آسیا ما گرایشی به نام رویکرد خاورمیانه ای داریم که برای سرگرم کردن بیننده در یک اثر، ملودرام، کمدی، اکشن و فضای موزیکال دارند.
این منتقد سیما افزود: «دختر لر» کهن الگو و نمونه آغاز این سبک از سینما در ایران است، سبکی که ادامه آنرا تحت عنوان جریان اصلی سینمای ایران یا فیلمفارسی می شناسیم.
استقبال از اکران فیلم «دختر لر» تا به اینجا از اتفاقات جذاب سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بوده است.
اتفاق روز؛ بزرگداشت اشکان منصوری
نوشتن درباره او نه دشوار که غمبار است؛ نوشتن درباره رفیقی که او را با لبخندها، اخلاق حرفه ای و از آن فراتر با مهربانی وصف نشدنی اش می شناختیم. او که حتی تا آخرین لحظات نزدیکترین دوستانش را هم در جریان بیماری اش نگذاشت که درد دوری اش را برایشان دوچندان کند.
اصحاب رسانه بخصوص خبرنگاران سینمایی می توانند عنوان بهت برانگیزترین و سیاه ترین خبر پنجشنبه ۲ اردیبهشت ماه را به خبر «اشکان منصوری درگذشت» اطلاق کنند.

در باور ما نمی گنجید که باید او را در کنار عددها بنشانیم همان عددهایی که حالا گویی گزندگی خویش را از دست داده اند و بیشتر از روزهای ابتدایی فراگیری کرونا تنها یک «عدد» هستند نه عزیزانی که پشت به پشت این ویروس از ما می دزد، صف به صف از دست می دهیم، این غم اما مو به مو از دلمان می رود.
«اشکان منصوری با سینه ای پر از آرزو رفت» این تنهاترین جمله ای است که در همه روزهای نبود وی در ذهنمان می چرخد می چرخد و یادمان می آورد که گریزی نیست از این نبودن و نشدن.
روز گذشته نکوداشت وی در گذر اجتماعات پردیس سینمایی چارسو و در حاشیه سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد تا عنوان اتفاق روز این گزارش روزانه را روز را به اشکان منصوری اختصاص بدهیم. نکوداشتی که طی آن برادرش ایمان از همه دوستانش طلب امداد کرد تا بتواند پرونده پزشکی او را به سرانجام برسند، او که می گفت برادرش با نتیجه منفی کرونا به بیمارستان برای انجام عمل جراحی رفت اما در همان بیمارستان مبتلا به کرونا شد و نه از عارضه کلیوی که از آلودگی بیمارستان برادرش را از دست داد.
سوالاتی که با گذشت چهل روز از فوت اشکان منصوری اما هم چنان در ذهن خانواده اش بی پاسخ باقی مانده است.
پیشنهاد ویژه؛ هجده هزار پا
«هجده هزار پا روایتی از هواپیمایی است که در آسمان ادلب برای مردم آذوقه می ریزد و به آن تیراندازی می شود. من چهار سال برای تولید این فیلم زمان گذاشتم و بخاطر آن گوش چپ ام را از دست دادم.» این روایت مهدی شامحمدی مستندسازی است که با مستند «هجده هزار پا» روایتی متفاوت از جریان مقاومت در منطقه به تصور درآورد است.
این مستند که در جشنواره سینماحقیقت در بخش های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین موسیقی نامزد شده بوده، سرانجام جایزه بهترین مستند در بخش شهید آوینی را از آن خود کرد و مورد توجه مخاطبان این رویداد هم قرار گرفت.
مخاطب در ابتدای شروع فیلم متوجه می شود که راوی در ارتفاع هجده هزار پایی بالای سوژه که شهرش است، قرار دارد. ۱۸ هزار در این فیلم عدد عجیبی است؛ ۱۸ هزار نفر در محاصره گیر می کنند و تعداد شهدای عملیات اول ۱۸ نفر است. شامحمدی درباره شرایط سخت ساخت این مستند این گونه توضیح داده است: ما در دمای هوای منفی ۳۰ درجه قرار داشتیم و از همه بدتر این که از پایین به سمت ما شلیک می شد و ما این را می بینیم و با این شرایط باید کار را ادامه می دادیم.
این مستندساز به بازخوردهای صورت گرفته در مورد این فیلم مستند اشاره نمود و اظهار داشت: فیلم را برای یک مستندساز نمایش دادم که نسبت به مبحث مقاومت رویکرد مثبتی نداشت؛ او خودش اذعان کرد نگاهم نسبت به چنین فیلم هایی که با مبحث مقاومت تولید می شود منفی است؛ اما پس از دیدن فیلم شما به نظرم رسید که چقدر برای این جریان کم کار کرده ایم و فیلم هجده هزار پا حالم را خوب کرد.
مستند «هجده هزار پا» عصر امروز یکشنبه ۹ خردادماه در سانس ساعت ۱۹: ۵۰ در سالن شماره دو پردیس سینمایی چارسو اکران می شود.


منبع:

1400/03/10
10:44:55
5.0 / 5
736
تگهای خبر: آموزش , جهان , دوربین , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد