وبلاگ آفتاب
پژوهشگران بررسی كردند

مشكلات خواب در دوران كرونا

مشكلات خواب در دوران كرونا

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام مطالعه ای مروری مشکلات خواب در دوران همه گیری کووید-19 را بررسی کردند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، بیماری نوظهور کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ به یکی از با اهمیت ترین دلیلهای مرگ و میر در سراسر جهان تبدیل گشته است. مطالعات مختلفی بر روی مشکلات خواب در دوره شیوع COVID-۱۹ متمرکز شده است؛ اما نتایج هماهنگی نداشته اند.

با توجه به تعداد قابل توجه مطالعات چاپ شده در زمینه کیفیت خواب و عوامل در رابطه با آن و اهمیت مطالعات مرور سیستماتیک و متاآنالیز در جمع بندی و تجزیه و تحلیل نتایج مطالعات موجود، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین مطالعه ای را با هدف برآورد مشکلات خواب در دوران کووید ۱۹ و ارتباط آن با دیسترس های روان شناختی طراحی و اجرا کردند.

یافته های این مطالعه مروری نشان داد مشکلات خواب در پاندمی کووید-۱۹ متداول می باشد. علاوه بر این، مشکلات خواب با سطح بالاتری از پریشانی روانشناختی هم راه است.

بررسی های این پژوهش حاکی از آنست که با بهره گیری از برنامه های درمانی موثر برای درمان مشکلات خواب، ممکنست ناراحتی روانی کم شود. در این مطالعه عنوان شده که شیوع مشکلات خواب در بین متخصصان مراقبت های بهداشتی ۳۱ درصد، در بین جمعیت عمومی ۱۸ درصد و در بین بیماران مبتلا به کرونا ۵۷ درصد بود.

بر اساس این یافته ها، ارتباط ضعیفی بین مشکلات خواب با افسردگی در بین متخصصان مراقبت های بهداشتی، جمعیت عمومی و بیماران COVID-۱۹ مشاهده شد. همین طور ارتباط متوسطی بین مشکلات خواب با اضطراب در میان متخصصان مراقبت های بهداشتی، جمعیت عمومی و بیماران COVID-۱۹ مشاهده شد.

پژوهشگران این مطالعه طراحی و اجرای مداخلات برای درمان بیخوابی یا اختلالات روانشناختی و بررسی اثربخشی آنها را پیشنهاد می کنند.
این پروژه تحقیقاتی با عنوان « برآورد فراوانی اختلالات خواب در دوران پاندمی کووید19 و ارتباط آن با دیسترس روانشناختی: مرور سیستماتیک و متاآنالیز» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و مجری اصلی این طرح زینب علی مرادی از دانشگاه علوم پزشکی قزوین است.1400/03/09
20:48:17
itemprop="bestRating">5
946
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد