وبلاگ آفتاب

برداشت مواد پرارزش درختان با كمك یك ربات

برداشت مواد پرارزش درختان با كمك یك ربات

محققان دانشگاه فنی دانمارک یک ربات کوچک تولید کردند که می تواند مواد شیمیایی پرارزش را از سلول های گیاهان برداشت کند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، هنگامی که از گیاهان برای برداشت زیست توده آنها استفاده می نماییم، غالباً صرفا بدنبال یک ماده اصلی هستیم. این مورد در مورد شیره گیاه یا عطر گل ها صدق می کند. با این وجود ما معمولاً برای انجام این کار یا به درخت صدمه می رسانیم یا گیاه را کاملاً از بین می بریم.
به تازگی محققان دانشگاه فنی دانمارک یک ربات کوچک ساخته اند که می تواند مواد شیمیایی با ارزش را از سلول های گیاهان استخراج کند. این ربات از یک سوزن میکروسکوپی و سیستم هوش مصنوعی برای برداشت ساختار خالص ماده استفاده می نماید.
پروفسور "کار جنسن"(Kaare Jensen) دانشیار دانشگاه فنی دانمارک اظهار داشت: اگر می خواهید مواد خالص را استخراج کنید، باید این کار را سلول به سلول انجام دهید. با این ربات دیگر شما نیازی به برداشت گیاه ندارید و می توانید ربات کوچک را آنجا قرار دهید و آن هم می تواند بدون صدمه رساندن به گیاه این کار را انجام دهد.
این ربات که "Autoplant" نام دارد، می تواند آلودگی حاصل از برداشت، حمل و نقل و فرآوری مواد اولیه را کم کند. گیاهان هم می توانند بدون صدمه به کار خود و جذب دی اکسید کربن از جو ادامه دهند. ربات "Autoplant" روی یک سیستم تجزیه و تحلیل تصویر، تشخیص تصویر و کنترل ربات کار می کند.
"مگنوس والدمار پالودان"(Magnus Valdemar Paludan) دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه فنی دانمارک که این سیستم را ابداع کرده است، می گوید: همه اینها با دوربین میکروسکوپی انجام شده است. برای شروع من به صورت دستی پیکسل هایی را روی تصاویر میکروسکوپی علامتگذاری کردم تا سلول هایی را که مقرر است ربات آن کار را بر روی انها انجام دهد، مشخص شود.
فناوری یادگیری ماشین، تفاوت سلول های داخل گیاه را تشخیص می دهد. سپس ربات روی گیاه قرار می گیرد و در آنجا سلول های شیمیایی پرارزش را تشخیص داده و آنها را برداشت می کند. همه این کارها هم به صورت خودکار انجام می شود.
منبع:

1400/03/09
09:38:14
itemprop="bestRating">5
1129
تگهای خبر: دانشگاه , دوربین , ربات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد