وبلاگ آفتاب

مبارزه با آلودگی هوا در زمین به روش ناسا

مبارزه با آلودگی هوا در زمین به روش ناسا

وبلاگ آفتاب: گرد و غبار در ماه یکی از بزرگترین مشکلات ناسا در طول ماموریت های آپولو بود، چونکه این گرد و غبار موجب ایجاد مشکلاتی برای تجهیزات و فضانوردان در آن زمان شد. حالا ناسا درحال استفاده ازاین مواد ساینده برای کمک به مبارزه با آلودگی هوای زمین است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا برای انجام این کار با شرکت "Lunar Outpost" مستقر در "دنور" که چند سنسور کیفیت هوا برای اندازه گیری گرد و غبار ماه طراحی نموده، همکاری کرده است. ناسا می خواهد از آن حسگرها برای اندازه گیری آلاینده های مختلف روی زمین مانند ذرات معلق، کربن مونوکسید، متان، گوگرد دی اکسید و ترکیبات آلی فرار استفاده نماید.
از این برنامه بطور بالقوه می توان در مواردی مانند آتش سوزی جنگلها، فوران های آتشفشان و در صنعت نفت و گاز برای درک سطح آلاینده ها و میزان کاربردی بودن سیستم های فیلتراسیون هوا استفاده نمود.
این سنسور که حالا با نام Canary-S (خورشیدی) شناخته می شود، با کمک انرژی خورشیدی و یک باتری که با بهره گیری از فناوری شبکه، داده ها را انتقال می دهد، کار می کند.
سنسور یاد شده این اندازه گیری ها را هر دقیقه انجام می دهد و داده ها را به یک فضای ابری امن و جایی که بتوان آنها را در داشبورد Lunar Outpost یا یکی از پایگاه های داده بمنظور تجزیه و تحلیل بارگذاری کرد، می فرستد.
حسگرها و نرم افزارها به آسانی قابل شخصی سازی هستند و به مشتریان امکان استفاده از آنرا برای نیازهای خاص خودرا می دهند.
برخلاف گرد و غبار روی زمین، گرد و غبار ماه به همه چیز می چسبد."هریسون اشمیت" (Harrison Schmitt) یکی از فضانوردان ماموریت آپولو واکنش خودرا در مقابل این ماده همانند "رینیت آلرژیک قمری"که موجب عطسه، آبریزش چشم و گلو درد می شود، تشبیه کرد. گرچه در نهایت علایم از بین رفت اما نگرانی برای سلامتی انسان هنوز وجود دارد.
هم اکنون ۱۵ ایالت از Canary-S در صنایع مختلف استفاده می نمایند. حال، پژوهشگران قصد دارند از این سنسور برای اندازه گیری کیفیت هوا استفاده کنند.
"چارلز لوش" (Charles Losche)، مدیر ارشد رشد و سیاست گذاری این پروژه اظهار داشت: صنعت نفت و گاز می تواند از این سنسور برای اندازه گیری موثر بودن کنترل های محیطی خود نیز استفاده نماید.
این برنامه قسمتی از برنامه "NextSTEP" ناسا است.
منبع:

1400/03/07
23:39:22
itemprop="bestRating">5
1159
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد