وبلاگ آفتاب
رضا بهرامی با مهر مطرح كرد؛

تئاتری ها چوب جادویی ندارند

تئاتری ها چوب جادویی ندارند

به گزارش وبلاگ آفتاب رضا بهرامی کارگردان نمایش سگک با گلایه از مدیریت نامناسبی که در تئاتر وجود دارد درباره تغییراتی که در این نمایش پس از به تعویق افتادن چند باره اجرا به وجود آمده است، توضیحاتی عرضه داد.رضا بهرامی کارگردان نمایش «سگک» درباره اجرای این اثر نمایشی با بیان بلامانع بودن فعالیتهای تئاتری به خبرنگار مهر اظهار داشت: نمایش «سگک» قرار بود از ۲۲ فروردین ماه به صحنه برود که به علت قرمز شدن شرایط تهران اجرا به تعویق افتاد. با بیان باز شدن سالن های تئاتری نمایش را برای اجرا در ۲۶ یا ۲۸ اردیبهشت ماه آماده می نماییم.
وی اضافه کرد: به علت این که پریسا مقتدی یکی از بازیگران نمایش در این مقطع زمانی نمی توانست ما را همراهی کند مرجان قمری جایگزین وی شده است و در این فرصت کم با تمرین های مداوم خودش را برای حضور در نمایش آماده می کند. مقوله تئاتر یک کار جهادی است و با این شرایط هم باید جهادی تر کار نماییم. متاسفانه کلنگ آماده سازی سریع یک نمایش برای اجرا و فرصت کم برای تمرین توسط خود مدیران و مسؤلان فرهنگی ما زده شده است و آنها هستند که از ما چنین توقعی دارند. زمانی که گروهی، نمایشی را ظرف دو هفته برای اجرا در سالن های خصوصی آماده می کند ریشه اش آرام آرام در کل تئاتر ما نفوذ می کند. این درخواست و توقع مدیران از هنرمندان تئاتر در بعضی مواقع تعمدی صورت می گیرد و در بعضی مواقع دیگر به صورت ناخودآگاه. این تصور برای مسؤلان ما به وجود آمده که برای تئاتر کار کردن ما یک چوب جادویی در اختیار داریم و این دوستان هر وقت اراده کنند ما می توانیم با این چوب جادویی نمایشمان را به سرعت تعطیل و یا به صحنه ببریم و نیازی به تمرین و هماهنگی و آماده سازی نداریم.
این کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: اگر هم بخواهیم در زمان هایی که مشخص می کنند به صحنه نرویم نوبت اجرایمان را از دست خواهیم داد. اتفاقی که برای خود من رخ می دهد و در صورتیکه اجرا نروم، معلوم نیست دیگر کی بتوانم سالن ایرانشهر را در اختیار داشته باشم چون برای گرفتن این نوبت اجرا من سه سال در نوبت قرار داشتم.
بهرامی اضافه کرد: سه سال قبل برای گرفتن همین نوبت اجرا اقدام کردم اما آن زمان به من گفتند قانون این است که باید پیش از آن در سالن های دولتی اجرا داشته باشم در حالیکه من در تالار هنر، محراب و سنگلج اجرا رفته بودم اما تآکیدشان اجرا در مجموعه تئاتر شهر بود در حالیکه چند ماه بعد نوبت اجرای نمایش «کریملوژی» را در تئاتر شهر داشتم اما پذیرفته نشد. البته افرادی بودند که به پشتوانه فلان تهیه کننده و سرمایه گذار بدون داشتن اجرا در سالن های دولتی در ایرانشهر اجرا رفته بودند. متاسفانه پس از آن هم با وجود دوندگی های زیاد نمایشنامه «پایین، گذر سقاخونه» اکبر رادی را تصویب نکردند که با لطف آقای مسافر آستانه قرار شد متن «مشتبا داداش صیغه ای حسین آدیداس» کهبد تاراج را اجرا کنم که شرایطش فراهم نشد و در نهایت تصمیم گرفتم نمایش «سگک» را که قبلاً تولید کرده بودم و احساس خوبی نسبت به آن دارم، به صحنه ببرم که آقای مسافر آستانه هم این پیشنهاد را پذیرفت و قرار شد نمایش که ۶ جایزه هم از جشنواره تئاتر مقاومت برده بود به صحنه برود.
کارگردان «کریملوژی» خاطرنشان کرد: اما به هر حال نبود مدیریت صحیح مدام اجرای ما را به تعویق انداخت و من مجبور شدم پریسا مقتدی را که برایم بسیار عزیز بود و نقش مادر شهید شاهرخ ضرغام را ایفا می کرد در اجرا نداشته باشم. مسؤلان ما باید این مسئله را مد نظر داشته باشند که تئاتر شغل ماست و از این راه ارتزاق می نماییم اما برخی احساس می کنند کسانی که تئاتر کار می کنند آدم های بیکاری هستند که در پارک نشسته اند و منتظرند کسی بیاید با آنها هم کلام شود و شطرنج بازی کند.
وی در انتها صحبت هایش متذکر شد: اگر صنفی داریم که نمی تواند حق و حقوق ما را بگیرد مشکل ما نیست. با چه زبانی باید بگوییم که تئاتر شغل ماست و غیر از آن کار دیگری نداریم نه می توانیم در اسنپ کار نماییم، کنار خیابان دست فروشی نماییم و یا در اداره ای مشغول به کار شویم چون شغل ما چیز دیگری است. این مسئله ای است که دولت باید بپذیرد نه این که فقط در مواقعی که مصلحت حکم می کند روی هنرمندان تئاتر مانور بدهند اما پس از راه افتادن کارشان دیگر مشکلات ما برایشان بی اهمیت باشد.
نمایش «سگک» نوشته کهبد تاراج برگزیده هفدهمین جشنواره تئاتر «مقاومت» روایتگر زندگی شهید شاهرخ ضرغام از دوران کودکی تا شهادت است. در این نمایش مرجان قمری، تینو صالحی، محمدرضا ایمانیان، لبخند بدیعی، سهیل ملکی، مهتاب شکریان و امیر عدل پرور به ایفای نقش می پردازند.


منبع:

1400/02/22
09:58:29
itemprop="bestRating">5
976
تگهای خبر: بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد