وبلاگ آفتاب

اندازه گیری سطح قند خون با لمس كردن نوك انگشت!

اندازه گیری سطح قند خون با لمس كردن نوك انگشت!

وبلاگ آفتاب: پژوهشگران آمریکایی، ابزاری ابداع نموده اند که می تواند با لمس کردن نوک انگشت، سطح قند موجود در عرق را اندازه گیری نماید و آنرا بصورت سطح قند خون عرضه نماید.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، خیلی از افراد مبتلا به دیابت، هر روز درد سوزن را تحمل می کنند تا قند خون خودرا اندازه بگیرند. پژوهشگران آمریکایی، ابزاری ابداع نموده اند که می تواند با لمس کردن نوک انگشت، قند خون را در عرق بیمار اندازه گیری نماید. سپس یک الگوریتم شخصی سازی شده، تخمین دقیقی از سطح قند خون ارائه می دهد.
گزارش "انجمن دیابت آمریکا"(ADA) حاکی از این است که بیش از ۳۴ میلیون کودک و بزرگسال در آمریکا به دیابت مبتلا هستند. بااینکه نظارت بر سطح قند خون، یکی از بخش های مهم مدیریت دیابت است اما درد و ناراحتی ناشی از نمونه گیری می تواند افراد را از آزمایش های بیشتری که باید انجام دهند، بازدارد.
دانشمندان روش هایی را جهت بررسی قند موجود در عرق ابداع نموده اند اما از آنجائیکه سطح قند موجود در عرق، بسیار پایین تر از سطح قند خون است، می تواند باتوجه به سطح تعریق فرد و خاصیت های پوست او متفاوت باشد. پژوهشگران تصمیم گرفتند ابزاری عرضه کنند که عرق را از نوک انگشت جمع کند و به اندازه گیری میزان قند آن بپردازد.
آنها یک سنسور جهت بررسی قند موجود در عرق ابداع نموده اند که مبتنی بر لمس کردن است. نوعی هیدروژل "پلی وینیل الکل"(Polyvinyl alcohol)، بر روی یک سنسور الکتروشیمیایی قرار گرفته است که روی یک نوار پلاستیکی قابل انعطاف قرار دارد. هنگامی که یک شرکت کننده داوطلب، نوک انگشت خودرا به مدت یک دقیقه روی سطح سنسور قرار داد، هیدروژل مقدار کمی از عرق را جذب کرد.
قند موجود در عرق با قرار گرفتن در سنسور، تحت یک واکنش آنزیمی قرار گرفت و به ایجاد جریان الکتریکی کوچکی منجر گردید که با یک ابزار دستی کوچک، قابل تشخیص بود.
پژوهشگران، قند خون داوطلبان را با آزمایش متداول نوک انگشت نیز اندازه گرفتند و یک الگوریتم شخصی سازی شده ابداع کردند که می تواند قند موجود در عرق هر فرد را به سطح قند خون برگرداند. این الگوریتم در آزمایش ها توانست سطح قند خون را قبل از غذا و بعد از آن با ۹۵ درصد دقت تخمین بزند.
پژوهشگران باور دارند که قبل از به کار بردن این روش باید یک بررسی در مقیاس گسترده صورت گیرد.
این پژوهش، در مجله "ACS Sensors" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/18
22:37:46
itemprop="bestRating">5
1356
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشگر , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد