وبلاگ آفتاب

بی اطلاعی از مكان بازگشت بقایای موشك چینی به زمین

بی اطلاعی از مكان بازگشت بقایای موشك چینی به زمین

چین چند روز پیش با موفقیت نخستین بخش اصلی ایستگاه فضایی خویش را در مدار نزدیک زمین پرتاب کرد، اما کارشناسان دقیقا نمی دانند بقایای موشک حامل این ماژول کجا فرود خواهد آمد و فرود آنرا در مناطقی همچون نیویورک، مادرید، پکن و تا جنوب شیلی و ولینگتون، نیوزیلند احتمال می دهند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مقامات دریافتند که مرحله اصلی موشک به آرامی و بدون کنترل در حال حرکت به سمت زمین است. در ابتدا قرار بود موشک لانگ مارچ ۵ بی در نقطه ای که از قبل طراحی شده و در اقیانوس فرود بیاد اما با این وجود برخی کارشناسان اخطار داده اند که تکه های بزرگ آن می توانند در مناطق مسکونی فرود آیند.
این ماژول ۲۱ تنی که "Tianhe" یا "هارمونی آسمان ها" نام دارد، در آینده محل اقامت سه خدمه ایستگاه فضایی چین خواهد بود. Tianhe هفته گذشته از مرکز پرتاب فضایی ون چانگ، چین و سوار بر موشک لانگ مارچ ۵ بی پرتاب شد.
کارشناسان می گویند که این موشک ۲۱ تنی بدون کنترل در حال آمدن به سمت زمین است و امکان دارد در مناطق پرجمعیت زمین فرود آید. پیشبینی می شود موشک لانگ مارچ ۵ بی چین که روز پنجشنبه پرتاب شد طی چند روز آینده بر روی زمین فرود آید.
"جاناتان مک داول"(Jonathan McDowell) یک ستاره شناس که اجرامی را که به دور زمین می چرخند، ردیابی می کند، در گفتگو با "اسپیس نیوز" اظهار داشت که مسیر بازگشت این موشک بگونه ای است که امکان دارد آن کمی دورتر از نیویورک، مادرید، پکن و تا جنوب شیلی و ولینگتون، نیوزیلند فرود آید. این موشک می تواند در هر مکانی از این محدوده که اقیانوس ها و مناطق پرجمعیت و خالی از سکنه را پوشش می دهد، فرود بیاید اما بیشتر بقایای آن در جو می سوزد.
ردیاب های ماهواره ای این موشک به طول ۱۰۰ فوت را شناسایی کرده اند که با سرعت بیشتر از چهار مایل در ثانیه حرکت می کند.
رسانه های دولتی چین بعد از پرتاب گزارش دادند که چین می خواهد ایستگاه فضایی خویش را که بعنوان تیانگونگ (کاخ بهشتی/آسمانی) شناخته می شود، بعد از پرتاب چندین ماژول دیگر تا آخر سال ۲۰۲۲ تکمیل کند. بعد از اتمام عملیات، ایستگاه فضایی تیانگونگ در ارتفاع ۲۱۱ تا ۲۸۰ مایل به دور زمین خواهد چرخید.
انتظار می رود ایستگاه فضایی چین یا ایستگاه فضایی تیانگونگ جرمی بین ۱۸۰ هزار تا ۲۲۰هزار پوند(۸۰ و ۱۰۰ تن متریک) داشته باشد که این جرم تقریباً یک پنجم جرم ایستگاه فضایی بین المللی با جرم ۹۲۵ هزار و ۳۳۵ پوند است.
کار بر روی برنامه این ایستگاه فضایی یک دهه پیش با پرتاب آزمایشگاه فضایی Tiangong-۱ در سال ۲۰۱۱ و Tiangong-۲ در سال ۲۰۱۶ شروع شد.
چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به یک قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند.
طول موشک لانگ مارچ ۵ بی حدود ۱۰۰ فوت و عرض آن ۱۶ فوت است و با این که بیشتر از ۱۰ تن زباله فضایی برای ورود مجدد کنترل نشده در مدار باقی مانده است مک داول اظهار داشت که طبق استانداردهای فعلی ورود مجدد و کنترل نشده آن غیرقابل قبول است.
"هولگر کراگ" (Holger Krag) رئیس دفتر برنامه ایمنی فضایی آژانس فضایی اروپا در گفتگو با SpaceNews اظهار داشت: چین از فرود احتمالی کنترل نشده آگاه است. ارزیابی میزان جرم باقی مانده و تعداد قطعات آن بدون دانستن طرح جسم، مشکل است اما طبق یک قاعده سرانگشتی حدود ۲۰-۴۰ درصد از جرم خشک اصلی است.

منبع:

1400/02/14
13:46:01
itemprop="bestRating">5
1490
تگهای خبر: فضا , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد