وبلاگ آفتاب

منظره حلقه گرد و غبار در مدار زهره

منظره حلقه گرد و غبار در مدار زهره

وبلاگ آفتاب: ماموریت کاوشگر خورشیدی پارکر هفت چرخش به دور خورشید را به پایان رسانده است. اخیراً این کاوشگر نخستین نمای کامل از حلقه گرد و غبار مداری سیاره زهره را ثبت کرده است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، این حلقه گرد و غبار مجموعه ای از ذرات میکروسکوپی گرد و غبار است که در راه مدار زهره به دور خورشید می چرخند.
تصویر باد خورشیدی با ابزار WISPR این کاوشگر ثبت شده است. در ابتدا دانشمندان از ابزار پردازش تصویر برای از بین بردن پس زمینه گرد و غبار و ستاره ها از تصاویر استفاده کردند. از آنجائیکه گرد و غبار در فضا نور زیادی را منعکس می کند دانشمندان معمولاً با بهره گیری از عملیات پردازش تصویر آنرا از تصاویر خود محو می کنند تا بتوانند موارد دیگر مانند باد خورشیدی را مطالعه کنند.
این دفعه پردازش آنقدر خوب بود که حلقه گرد و غبار زهره نیز از تصویر ناپدید شدند اما بعد از آنکه پارکر یک مانور چرخشی را انجام داد که این کار موجب شد حلقه ثابت گرد و غبار قابل مشاهده باشند.
حلقه گرد و غبار بعنوان یک نوار روشن که روی تصاویر کشیده شده است، به نظر می آید. روشنایی حلقه به دانشمندان کمک کرد تا بتوانند تخمین بزنند که گرد و غبار مدار زهره حدود ۱۰ درصد چگال تر از مناطق همسایه این سیاره است.
مشاهدات قبلی انجام شده توسط فضاپیمای آلمانی-آمریکایی "هلیوس" و ماموریت STEREO ناسا دانشمندان را قادر ساخت تا مدلهای جدیدی از ریشه های گرد و غبار در طول مدار زهره را ایجاد کنند.
منبع:

1400/01/30
20:23:39
itemprop="bestRating">5
1063
تگهای خبر: دانشمند , سیاره , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد