وبلاگ آفتاب
در قالب یك پژوهش بررسی شد

دلیلهای بروز اختلال پرخوری در زنان

دلیلهای بروز اختلال پرخوری در زنان

وبلاگ آفتاب: پژوهشگران کشور در پژوهشی که درباب اختلال پرخوری انجام داده اند، هیجانات و عادت های رفتاری ریشه دار را بعنوان فاکتورهای مهم بروز این اختلال در زنان برشمرده اند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، گسترش بیش از پیش چاقی، اضافه وزن و نتایج جسمانی، روان شناختی و اقتصادی ناشی از آن باعث شده است که اختلال پرخوری بعنوان یکی از اختلالات بسیار مهم روانی مدنظر قرار گیرد. در سالهای اخیر، اختلال در نگرش ها و رفتارهای خوردن به طرز فزاینده ای در بین زنان جوان شایع شده است و این مساله از عواملی است که ارتباط تنگاتنگی با چاقی دارد. اختلال پرخوری از اختلالات رایج تر خوردن در افراد است. این اختلال، به مصرف دوره ای و کنترل نشده مقادیر زیادی غذا در مدتی کوتاه اطلاق می شود که درپی آن، احساس گناه، افسردگی یا بیزاری از خود در فرد ظاهر می شود.

بنا بر اطلاعات ارائه شده توسط متخصصان، فرد مبتلابه اختلال پرخوری، در زمان پرخوری به لحاظ جسمی احساس گرسنگی نمی کند و به سبب احساس شرمندگی از میزان غذایی که می خورد، غذاخوردن را در تنهایی ترجیح می دهد. وجه اشتراک اختلال پرخوری با پرخوری عصبی، پرخوری های مکرر است، اما وجه تفاوت آنها در این است که مبتلایان به اختلال پرخوری رفتارهای جبرانی مکرر مثل استفراغ، استفاده از مواد مسهل یا رژیم های غذایی فشرده ندارند. افراد مبتلابه پرخوری عصبی در فاصله بین دوره های پرخوری، رژیم غذایی سفت وسخت و طولانی می گیرند و هدفشان این است که وزن و شکل بدن خودرا کنترل کنند، اما این رفتار در افراد مبتلابه اختلال پرخوری مشاهده نمی گردد. هرچند ممکنست بارها برای گرفتن رژیم غذایی تلاش نموده باشند.

این مساله توسط تیمی پژوهشی از دانشگاه علامه طباطبائی، دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی و دانشگاه خاتم مورد بررسی عمیق تری واقع شده است. در این مطالعه، پژوهشگران به بررسی کیفی عوامل روان شناختی دخیل در اختلال پرخوری زنان پرداخته اند.

این مطالعه بر روی برخی از زنان مبتلابه اختلال پرخوری که به کلینیک تخصصی تغذیه دانشکده شهید بهشتی شهر تهران مراجعه نموده بودند، انجام شده است و پژوهشگران برای جمع آوری داده ها از روش مصاحبه بهره برده اند.

نتایج این مطالعه نشان داد که عوامل روان شناختی مؤثر در اختلال پرخوری در زنان شامل عوامل اصلی هیجان منفی، عادت های رفتاری نامناسب و فقدان هیجان هستند.

در این رابطه، عبدلله شفیع آبادی، پژوهشگر گروه مشاوره، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی و سه همکار دیگرش می گویند: «برای بررسی موضوع پژوهش، از میان عوامل مختلف مورد بررسی، هشت مقوله شامل علل هیجانی منفی فردی، علل هیجانی منفی بین فردی، رفتارهای اجتنابی-اجباری افراطی، عادات خوردن نامناسب، زمان نامناسب خوردن، کسب هیجان مثبت، علل فقدان هیجان فردی و علل فقدان هیجان بین فردی استخراج شد».

آنها می افزایند: «از این هشت عامل نیز سه عامل اصلی علل هیجانی منفی، عادات رفتاری نامناسب و فقدان هیجان، انتخاب و استخراج شد که هریک دربرگیرنده زیرمقوله هایی در دو حوزه فردی و بین فردی بود».

بر این اساس، مجموعه عوامل روان شناختی که در ایجاد اختلال پرخوری در زنان مؤثرند، شامل سه طبقه اصلی علل هیجانی منفی، عادت های رفتاری نامناسب و فقدان هیجان است که خود به صورتی دارای همبستگی متقابل با یکدیگر هستند. این عوامل در بافت عوامل فردی و بین فردی قرار دارند که برای کنترل اختلال فوق، بایستی از طرف درمانگرها مورد توجه کافی قرار گیرند.

به اعتقاد شفیع آبادی و همکارانش، یافته های این پژوهش که در نشریه علمی پژوهشی «مطالعات ناتوانی» انتشار یافته اند، می توانند در تدوین مدلهای درمانی مؤثر در اختلال پرخوری مدنظر قرار گرفته و در رفع اشکال فوق به بیماران کمک کنند.


منبع:

1400/01/26
11:51:25
itemprop="bestRating">5
950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد