وبلاگ آفتاب

آزمایشگاهی با تجهیزات ۲ و شش دهم میلیون یورویی برای تست موتور خودرو های سنگین

آزمایشگاهی با تجهیزات ۲ و شش دهم میلیون یورویی برای تست موتور خودرو های سنگین

مجری آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته با اشاره به اینکه آزمایشگاه ملی قوای محرکه، نخستین آزمایشگاه کشور با قابلیت تست موتور خودرو های سنگین تا سطح استاندارد آلایندگی یورو 6 است، اظهار داشت: دانشگاه تهران با این آزمایشگاه به جمع پنج دانشگاه برتر جهان در حوزه نوآوری، طراحی و آزمون انواع قوای محرکه پیوست.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر وحید اصفهانیان در مورد اهمیت ساخت این آزمایشگاه اظهار داشت: این آزمایشگاه با تاکید بر تخصص، همت و کوشش متخصصان کشور به بهره برداری رسیده است. یکی از موارد حائز اهمیت این طرح کلان ملی، برقراری ارتباط تنگاتنگ دانشگاه و صنعت جهت رفع نیازهای یکدیگر است. با راه اندازی آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته، نیاز شرکت توسعه قوای محرکه تیوان بعنوان تولیدکننده موتورهای پرقدرت کم مصرف با استاندارد یورو ۶ جهت تست و دریافت تأییدیه های لازم برطرف خواهد شد.
استاد دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران اضافه کرد: درصورتی که پیش از راه اندازی این آزمایشگاه مرجع، تولیدکنندگان می بایست محصولات خودرا جهت تست به کشورهای عموماً اروپایی ارسال می کردند که با توجه به شرایط تحریمی، این فرایند، هزینه بر (ارز بر) و زمان بر بوده است. البته آزمایشگاه نیز بعنوان بخش تست، تحقیق، توسعه و نوآوری باید همیشه خودرا با فناوری های روز دنیا و نیازهای تولیدکنندگان همراه کند.
دکتر اصفهانیان با اعلان اینکه آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته با تجهیزاتی به ارزش ۲/۶ میلیون یورو با زیربنای ۴۵۰ مترمربع در محل پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران به راه افتاده است، اشاره کرد: با راه اندازی این آزمایشگاه، دانشگاه تهران به جمع پنج دانشگاه برتر جهان در حوزه نوآوری، طراحی و آزمون انواع قوای محرکه (احتراق داخلی، هیبریدی و برقی) پیوسته و گامی بلند در راه ارتقای دانشگاه تهران به دانشگاهی نوآور و خلاق، با قابلیت ایجاد ارزش افزوده بالا، کارآفرین و حافظ نیروی انسانی نخبه برداشته شده است. انجام انواع آزمون های عملکردی، توسعه ای، دوام، نگاشت، مصرف سوخت و آلایندگیِ (تا سطح یورو ۶) قوای محرکه انواع خودرو های سبک و سنگین برای نخستین بار در کشور، با راه اندازی این آزمایشگاه ممکن شده است.
استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران اشاره کرد: این آزمایشگاه، نخستین آزمایشگاه کشور خواهد بود که قابلیت تست موتور خودرو های سنگین (اتوبوس، کامیون و تریلی) تا سطح استاندارد آلایندگی یورو ۶ را دارا است، با راه اندازی این آزمایشگاه از خروج مقدار قابل توجهی ارز بابت انجام تست های مربوط در خارج از کشور جلوگیری می شود».
مجری آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته با اعلان اینکه این آزمایشگاه دارای پنج سلول تست است، اشاره کرد: آزمایشگاه موتور ۱۶۰ کیلووات آسنکرون (AC)، آزمایشگاه موتور ۱۶۰ کیلووات ادی کارنت (EC)، آزمایشگاه موتور سنگین ۴۴۰ کیلووات آسنکرون (Heavy Duty)، آزمایشگاه سیستم های ذخیره سازی انرژی (Energy Storage Lab) و آزمایشگاه موتور تحقیقاتی تک سیلندر (Research Single Cylinder Engine Test Bed)، سلول های تست این آزمایشگاه را می سازند.
دکتر اصفهانیان در آخر اظهار داشت: این طرح بزرگ ملی، با سرمایه گذاری مشترک پژوهشکده خودرو، سوخت و محیط زیست دانشگاه تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت دانش بنیان بخش خصوصی به بهره برداری رسیده است.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، در آئین رونمایی از طرح های ملی دانش بنیان که هفته گذشته با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور برگزار شد، «آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته دانشگاه تهران» به بهره برداری رسید.1400/01/23
18:22:47
itemprop="bestRating">5
1121
تگهای خبر: پژوهش , تحریم , تحقیقات , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد