وبلاگ آفتاب
۱۱ مورد از حیرت انگیزترین مكانیسم های دفاعی در طبیعت

روش های دفاعی عجیب حیوانات در رویارویی با شكارچیان

روش های دفاعی عجیب حیوانات در رویارویی با شكارچیان

به گزارش وبلاگ آفتاب شکار کردن و شکار شدن همیشه جزئی جدایی ناپذیر از دنیای طبیعت و حیوانات بوده است و حیوانات مختلف در طول روند فرگشت و تکامل خود به بعضی از اعجاب انگیزترین روش های دفاعی دست یافته اند که ۱۱ مورد از عجیب ترین آنها را در این گزارش مرور می نماییم.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، طبیعت در نگاه اول امکان دارد مکانی آرام و مسالمت آمیز به نظر برسد، اما یک جنبه دیگر هم در آن وجود دارد که روی خشن و مرموز آن است. در حقیقت، جهان طبیعی صحنه نزاع بی رحمانه ای از مرگ و زندگی است. خیلی از حیوانات و گیاهان مکانیسم های دفاعی جالب و شگفت انگیزی را برای دفاع از خود در مقابل شکارچیان و در بعضی موارد بعضی از عناصر بوجود آورده اند.
بیایید نگاهی به بعضی از جالب ترین انواع مکانیسم های دفاعی در طبیعت بیاندازیم.
روش هایی که حیوانات و گیاهان خویش را با استفاده از آنها زنده نگه می دارند، بسیار گسترده و جذاب است. در اینجا ۱۱ مثال عالی آورده شده است. لازم به ذکر است که ترتیب و برتری خاصی در معرفی این ۱۱ مورد وجود ندارد.


۱. قورباغه چوب(wood frog)
قورباغه چوب ماده ضد یخ مخصوص خویش را برای زنده ماندن در سرمای شدید بوجود می آورد و بزرگترین مکانیسم دفاعی آنها همین استفاده از ماده ضد یخ طبیعی برای زنده ماندن در یخ زدگی است.
این قورباغه ها در اوج زمستان قادر به زنده ماندن در آب و هوای منجمد کننده هستند و بدن آنها تا حد زیادی منجمد می شود، اما کاملا یخ نمی زند که باعث مرگ این حیوان شود، بلکه قلب و مغز آنها به حالت سکون و بدون فعالیت در می آید.
آنها این عمل خارق العاده را تا حدی با پمپاژ مقادیر زیادی گلوکز به بافت های بدن خود انجام می دهند که بعنوان نوعی ضد یخ طبیعی برای محدود کردن تشکیل بلورهای یخ در بافت ها عمل می کند، چون که در غیر این صورت، سلول های آنها متلاشی می شود.


۲. خیار دریایی(sea cucumber)
خیارهای دریایی اعضای بدن خویش را به سمت مهاجمان شلیک می کنند! بزرگترین مکانیسم دفاعی این موجودات عجیب، بیرون کشیدن روده ها و سایر اندام های خود در رویارویی با دشمن و شلیک آنها به سمت دشمن برای درگیر شدن و بازدارندگی آنها است.
خیار دریایی که از خارزیان به حساب می آید، دارای یک مکانیسم دفاعی تعجب آور و در عین حال خصمانه و چندش آور است. این حیوان در صورت احساس خطر می تواند روده های چسبناک و اندام های دیگر خویش را از مقعد خود بیرون بکشد و به سمت دشمن پرتاب کند. این اندام ها همینطور می توانند حاوی سمی به نام "هولوتورین"(holothurin) باشند.
این شلیک اعضای بدن توسط خیارهای دریایی برای خود این حیوان کشنده نیست، اما حدود شش هفته طول می کشد تا اندام از دست رفته را به صورت کامل بازیابی کند.


۳. خرچنگ بوکسور(Boxer crab)
یک نوع خرچنگ مشهور به خرچنگ بوکسور با نام علمی "Lybia tessellate" از شقایق های دریایی بعنوان دستکش بوکس استفاده می نماید تا به دشمنان مشت بزند.
بزرگترین مکانیسم دفاعی این حیوان استفاده از شقایق های دریایی بعنوان دستکش بوکس برای دفع شکارچیان است. شقایق های دریایی با شاخک های خطرناکی احاطه شده اند که با سلول های گزنده پوشانده شده اند.
خرچنگ های بوکسور در این رابطه سودمند دوطرفه به شقایق های دریایی اجازه می دهد تا یک سواری مجانی روی چنگال های آن داشته باشند و در عوض، خرچنگ ها از آنها بعنوان یک جفت دستکش سمی استفاده می نمایند.


۴. سپیداج(cuttlefish)
سپیداج رنگ و شکل خویش را تغییر می دهد تا در پس زمینه محو شود و استتار کند. بزرگترین مکانیسم دفاعی آنها استتار توسط تغییر رنگ پوست برای ترکیب و محو شدن در محیط اطراف است.
مکانیسم دفاعی این موجود در طبیعت رایج است و خیلی از حیوانات به جای جنگیدن، استتار را ترجیح می دهند.
اما سپیداج در این حوزه یکی از متخصصان به حساب می آید، چون که در استتار نسبت به دیگر موجودات برتری دارد و می تواند به سرعت رنگ پوست و همینطور شکل بدن خویش را بگونه ای تغییر دهد که با محیط اطراف خود ترکیب شود و به شکلی محو شود.


۵. مورچه های انفجاری(Exploding Ant)
مورچه های انفجاری به قیمت از دست دادن جان خود از کلونی خود دفاع می کنند. بزرگترین مکانیسم دفاعی این مورچه ها برای دفاع از کلونی هنگام حمله متجاوزان، منفجر کردن خود است.
این مورچه ها احیانا یکی از خاص ترین مکانیسم های دفاعی را در طبیعت دارند.
این مورچه ها که مورچه های سرباز مالزیایی هستند، دارای دو غده سمی بزرگ هستند که در رویارویی با مهاجمان و برای دفاع از کلونی خود از آنها استفاده می نمایند. آنها با انفجار خود سبب می شوند شکم شان شکافته شود و غده های پر از مایعات سمی چسبناک ترکیده و به دشمن پاشیده شود.
این اتفاق با وجود اینکه زندگی مورچه های سرباز را به پایان می رساند، اما می تواند به صورت موثر مانع حمله مهاجمان شود.


۶. چشم گرد تنبل(slow loris)
چشم گرد تنبل یا اسلولوریس می تواند خویش را آغشته به سم کند. بزرگترین مکانیسم دفاعی این موجود آغشته کردن خود و دندان هایش به سمی است که از غدد موجود در بازوهای آن ترشح می شود. برای بعضی از شکارچیان، این سم می تواند شوک آنافیلاکتیک ایجاد نماید که یک واکنش آلرژیک جدی و تهدید کننده حیات است که به صورت ناگهانی شروع می شود و می تواند منجر به مرگ گردد.
این موجود بسیار کند به صورت معمول نسبت به شکارچیان صدمه پذیر است و برای خنثی کردن این ضعف، دارای بازوانی با غدد سمی است که سم ساخته شده توسط آنها را برای دفاع از خود روی خزهای خود می مالد یا آنرا لیس می زند تا دندان هایش سمی شود. شگفت آورتر اینکه این سم فقط در صورت مخلوط شدن با بزاق اسلولوریس طی یک واکنش شیمیایی طبیعی فعال می شود.
این مکانیسم در چشم گردهای تنبل سبب شده است که این حیوانات بعنوان تنها پستانداران اولین سمی شناخته شوند.


۷. تشی یا خارپشت(porcupine)
بزرگترین مکانیسم دفاعی تشی ها استفاده از خارهای مخصوص خود برای حمله به شکارچیان بالقوه است. این حیوان از استراتژی قدیمی "حمله بهترین دفاع است" استفاده می نماید. او این کار را با بالا بردن خارهای بسیار بلند خود و گسترانیدن آنها به سمت عقب و پهلو رو به مهاجمان بالقوه انجام می دهد. خارهای این حیوان قابلیت جدا شدن و فرو رفتن به بدن مهاجمان را دارد که البته اتفاقی بسیار دردناک برای تشی ها است.


۸. سوسک بمب افکن(bombardier beetle)
مکانیسم دفاعی سوسک های بمب افکن پرتاب مواد سمی و داغ موجود در بدن خود به سمت مهاجمان است. سوسک بمب افکن می تواند با شلیک یک مایع داغ و سمی از مقعد خود، دشمنان خویش را سم پاشی کند. این ماده مخلوطی از هیدروکینون ها، هیدروژن پراکسید و مخلوطی از آنزیم ها است.


۹. مارمولک شاخ دار تگزاس
مارمولک شاخ دار تگزاس به معنای واقعی کلمه خون گریه می کند! بزرگترین مکانیسم دفاعی این موجود، شلیک خون تحت فشار از چشمان خود است.
مارمولک شاخ دار تگزاس در صورت احساس تهدید می تواند خون تحت فشار خویش را به هر مهاجم احتمالی بپاشد. البته این کار، آخرین راه چاره برای اوقاتی است که استتار و دفاع فیزیکی با شکست روبرو می شود.


۱۰. سمندر آج دار ایبری(Iberian ribbed newt)
سمندر آج دار ایبری برای دفاع از خود تغییر شکل می دهد. مکانیسم دفاعی این موجودات استفاده از آج های خود برای ایجاد خوشه های سمی است.
این سمندر هنگام احساس حمله از طرف یک مهاجم، می تواند دنده ها یا آج های خویش را به پوست خود به بیرون فشار داده و خوشه هایی ایجاد نماید که به دفاع از آن کمک می نماید. او این کار را با منحرف این آج ها از ستون فقرات خود و افزایش زاویه آنها به اندازه ۱۵ درجه انجام می دهد.
سپس پوست این حیوان کشیده می شود و آج ها از راه زگیل های روی پوست آن بیرون می زنند و همزمان یک ماده سمی از راه منافذ پوست روی آنها ترشح می شود. بهترین قسمت این است که به نظر می آید این یک استراتژی بدون درد و حفظ بقا برای این حیوان است.


۱۱. بی فک ماهی(hagfish)
مکانیسم دفاعی جالب توجه بی فک ماهی ها شلیک ماده ای لزج است که می تواند گلوی مهاجمان را مسدود کند و باعث مرگ آنها شود.
بی فک ماهی ها یکی از قدیمی ترین فسیل های زنده روی کره زمین هستند. آنها حداقل برای ۳۰۰ میلیون سال است که روی زمین زندگی می کنند و دارای ماده لزج جالب توجه اما چندش آوری هستند که در صورت احساس حمله می توانند آنرا بیرون بریزند.
این ماده به محض مخلوط شدن با آب، منبسط شده و می تواند ماهی های مهاجم را خفه کند.
منبع:

1400/01/13
15:38:15
itemprop="bestRating">5
1364
تگهای خبر: بازی , جهان , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد