وبلاگ آفتاب
در قالب یك پژوهش پیشنهاد شد

راهكاری برای افزایش وزن و سلامت گوساله ها

راهكاری برای افزایش وزن و سلامت گوساله ها

وبلاگ آفتاب: نتایج یک مطالعه نشان میدهد استفاده از مخلوط یکسان عصاره آبی اکالیپتوس و آویشن در شیر مصرفی گوساله های شیرخوار می تواند بدون تاثیر بد بر مصرف خوراک، منجر به بهبود افزایش وزن و عملکرد بدنی و سلامت گوساله ها شود.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، مدیریت پرورش گوساله شامل تغذیه مناسب و پیش گیری از بیماریهای رایج در گوساله های تازه متولد شده تا سن از شیرگیری، نقش موثری بر اقتصادی شدن صنعت پرورش گاو شیری دارد.
اسهال و ذات الریه از مهم ترین عوامل کاهش رشد و همین طور مرگ ومیر گوساله ها در سن پیش از شیرگیری هستند و پرورش دهندگان بطور معمول برای پیشگیری و درمان این بیماریها از داروهای آنتی بیوتیک استفاده می نمایند. با توسعه کشاورزی ارگانیک و بمنظور کاهش استفاده از مواد شیمیایی و آنتی بیوتیک ها در پیشگیری و درمان دام ها، تمایل به استفاده از ترکیبات گیاهی جایگزین، همچون عصاره و اسانس های گیاهان دارویی افزایش یافته است. پژوهشگران در پژوهشی تاثیر ترکیب عصاره آبی برگ اکالیپتوس و گیاه آویشن بر عملکرد و فراسنجه های سلامت گوساله های شیرخوار نژاد هلشتاین را بررسی کردند.
در این پژوهش آمده است: « عصاره آبی برگ اکالیپتوس و گیاه آویشن با بهره گیری از دستگاه کلونجر و به روش تقطیر در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان همدان تهیه شد. در این آزمایش، از ۳۲ راس گوساله (۱۶ راس ماده و ۱۶ راس نر) شیرخوار نژاد هلشتاین با میانگین وزنی ۳±۴۰.۴ در قالب طرح کاملا تصادفی با چهار تیمار و هشت تکرار به مدت ۷۰ روز انجام شد. تیمارها شامل ۱- گروه شاهد (بدون افزودنی)، ۲- گروه دریافت کننده ۱۰ میلی لیتر عصاره (۵۰ درصد آویشن+ ۵۰ درصد اکالیپتوس)، ۳- گروه دریافت کننده ۱۵ میلی لیتر عصاره، ۴- گروه دریافت کننده ۲۰ میلی لیتر عصاره بودند.
نویسندگان این مقاله می گویند: «پس از دریافت آغوز در بدو تولد به میزان ۱۰ درصد وزن بدن، گوساله ها عصاره را همراه با شیر نوبت بامداد به صورت روزانه تا آخر دوره آزمایش دریافت نمودند. ساعات شیردهی، دو وعده در روز، هفت بامداد و هفت عصر بود.»
در ابتدای آزمایش، میزان شیر مصرفی روزانه جهت عادت دهی به میزان دو کیلوگرم در هر وعده بود که با گذشت زمان این میزان افزایش پیدا کرد. بمنظور سنجش تغییرات وزن بدن، اندازه دور سینه و قد گوساله ها در ابتدای آزمایش و سپس هر سه هفته یک دفعه تا اختتام مرحله از شیرگیری انجام شده و ساعت ۱۰ بامداد وزن کشی و ابعاد بدن آنها اندازه گیری و ثبت گردید. بمنظور تعیین فراسنجه های خونی در روز پایانی آزمایش، سه ساعت بعد از مصرف خوراک وعده صبح، نمونه های خون به وسیله سرنگ های خون گیری حاوی ماده ضدانعقاد خون از سیاهرگ گردنی گوساله ها گرفته شد.
نمونه ها برای مدت ۱۵ دقیقه در دمای ۴ درجه سانتی گراد با دور ۳۰۰۰ سانتریفیوژ شد. پلاسمای جدا شده تا زمان آنالیز به فریزر ۲۰- درجه سانتی گراد منتقل شد. فراسنجه های خونی توسط دستگاه اتوآنالایزر و با بهره گیری از کیت ها اندازه گیری شد. جهت تعیین قابلیت هضم مواد مغذی جیره های آزمایشی، نمونه گیری از خوراک مصرفی و مدفوع هر دام به صورت هفتگی انجام شد. قابلیت هضم مواد آلی و خشک خوراک مصرفی با بهره گیری از روش نشانگر داخلی خاکستر نامحلول در اسید محاسبه شد.
پژوهشگران می گویند: « نتایج حاصل از پژوهش حاضر نشان داد که استفاده از مخلوط یکسان عصاره آبی اکالیپتوس و آویشن در غلظت های ۱۵ و ۲۰ میلی لیتر در روز در شیر مصرفی گوساله های شیرخوار می تواند بدون تاثیر بد بر مصرف خوراک، منجر به بهبود افزایش وزن و عملکرد بدنی و سلامت گوساله ها شود.»
نتایج این پژوهش که توسط حسین منافی راثی، استادیار موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، علی بیات، کارشناس ارشد مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی و هرمز منصوری، استادیار موسسه تحقیقات علوم دامی کشور انجام شده، در چهارمین شماره ی بیست ودومین دوره ی نشریه ی تولیدات دامی انتشار یافته است.
منبع:

1400/01/10
10:47:38
itemprop="bestRating">5
956
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد