وبلاگ آفتاب
سیمای نوروزی زیر ذره بین مهر؛

پیروز رقابت نوروزی احسان علیخانی، علی ضیا و مهران مدیری كه بود؟

پیروز رقابت نوروزی احسان علیخانی، علی ضیا و مهران مدیری كه بود؟

وبلاگ آفتاب: برنامه های عصر جدید با اجرای احسان علیخانی، فرمول یک با اجرای علی ضیا و دورهمی با اجرای مهران مدیری موفق ترین برنامه های سیما در لحظه تحویل سال 1400 بودند.خبرگزاری مهر - گروه هنر- عطیه موذن: دیگر یک امر بدیهی است که باکس نوروز یا تحویل سال فرصتی ویژه و طلایی برای جذب و افزایش مخاطب تلویزیون است و تلویزیون می تواند با طراحی یک کنداکتور ویژه و چیدمان درست مخاطب را در روزهای نوروز و حتی پس از آن درگیر خود کند؛ فرصت ویژه ای که بارها با دست کم گرفتن مخاطب به این مثل «آفتابه لگن هفت دست شام و ناهار هیچی» تبدیل گشته و هزینه های فراوان برای دکور و میهمانان تنها به هیاهویی پوچ تبدیل گشته است.
امسال البته برنامه سازان در شبکه های مختلف تلاش کردند غیر از دکورهای شیک و جلوه گرانه سراغ طراحی های بیشتر در محتوا هم بروند که البته هنوز هم نمی توان عنوان برنامه هایی خلاق با ایده هایی بکر را به هیچ یک از این برنامه ها نسبت داد. اما بطور قطع در همین وانفسای سختی برنامه سازی، تولید و حتی نبود ایده های ناب برخی با جذابیت های بیشتری دست به کار شدند و از برنامه های روتین خود فراتر رفتند.
در زیر با مرور تدارک هر شبکه و برنامه تحویل سال آن به نکات مهم هر یک از این برنامه ها می پردازیم.
این میان می توان با در نظر گرفتن طراحی های ویژه دو برنامه «عصر جدید» و «فرمول یک» کوشش های برنامه سازان شان را قدر دانست همین طور شبکه نسیم با قرار دادن دو برنامه شاخص ضبطی خود در کنداکتور تحویل سال نگاه ویژه تری به این زمان داشت و برنامه های تحویل سال دیگر شبکه ها می توانند در جایگاه های بعدی قرار بگیرند.

شبکه یک؛ علی ضیا با فرمولی خوش ساخت تر
همانطور که گفته شد طراحان دکور تلویزیون خیلی وقت است این مهارت در تزیین و چیدمان دکورها را به دست آورده اند و از همین رو دکور برنامه «فرمول یک» هم از ابتدا توانست چشم نواز باشد.
علی ضیا مجری و تهیه کننده «فرمول یک» است که این برنامه را در فضایی نوروزی به آنتن برد. وی البته توانست این برنامه را چند پله از برنامه های روتین خود که در طول سال پخش می شود بیشتر ارتقا دهد و بجای گفتگوهای معمولاً طولانی، میهمانان بیشتری دعوت کند، گپ های بیشتری بزند و شوخی و بازی و تست بازیگری داشته باشد.
اگرچه که تعدادی از همین شوخی ها هم شاید از برنامه ها و تاک شوهایی نظیر جیمی فالن و الن شو و… گرته برداری شده باشد و امروز دیگر خلاقیت تازه ای نباشد با این وجود برنامه را از گفتگوهای صرف و کسل کننده خارج می کند.
حضور میهمانان کمتر دعوت شده به برنامه ها مثل ژاله صامتی هم همچون خاصیت های این برنامه بود. خصوصاً حضور امیر آقایی که در چند وقت اخیر کمتر در تلویزیون دیده شده بود و در لحظه تحویل سال در برنامه حاضر شد. وی در سخنانش کنایه ای هم به کارشناس تلویزیون داشت که گفته بود مردم قناعت کنند و در جواب به او آرزو کرد که سفره های مردم پر از گوشت و میوه باشد تا هرچه دوست دارند بخورند.
نکته اذیت کننده در برنامه بسته های اهدایی به میهمانان بود که به سبک قدیم، لوگو و نام اسپانسر حین اهدای آنها آورده می شد.
ضیا در این برنامه هم از خوانندگان و هم از بازیگرانی که دست به خوانندگی زده اند دعوت کرد و بازیگرانی مثل سپند امیرسلیمانی، کامران تفتی و روزبه حصاری در بخش های مختلف برنامه آوازخوانی کردند و اتفاقاً بجای پلی بک خوانی اجرای زنده هم داشتند.

شبکه دو؛ نیازمند به طراحی متفاوت
اجرای ویژه برنامه تحویل سال ۱۴۰۰ شبکه دو به محمد سلوکی و نجمه جودکی سپرده شد. محمد سلوکی اساساً در اجرا کمتر وارد چالش، شوخی، طنازی و جدل با میهمانان می شود و بیشتر نگاهی رسمی در گفتگوها دارد و یک خط سیر مشخص را بدون فراز و فرود آن چنانی یا حاشیه و جنجال پیگیری می کند.
نجمه جودکی مجری زن جوان تلویزیون هم در این ویژه برنامه او را همراهی کرد. جودکی هم بیشتر اجرای برنامه های گفتگومحور اجتماعی بر عهده داشته است و طی یک سال اخیر برنامه های شبانه و صبحگاهی اجرا کرده است و او هم کمتر اهل چالش یا حاشیه است و در کنار هم قرار گرفتن این دو مجری که حتما هر دو تبحر و تسلط کافی را دارند اما برنامه ای تقریباً روتین به سبک دیگر برنامه های تلویزیونی را رقم زد.
بخش مهم برنامه های مناسبتی البته نه مجری بلکه کارگردانی و طراحی های ویژه است و این برنامه کمتر طراحی ویژه ای برای گفتگوها در نظر گرفته بود و با دعوت از بازیگران به گپ های روتین و معمولی اختصاص یافته بود. شاید نیاز بود از جانب تهیه کننده، کارگردان یا سردبیر طراحی های بیشتری برای یک برنامه عیدانه در نظر گرفته شود. طراحی هایی که خلا آن از پوشش مجری تا محتوای خود برنامه را شامل می شود و بطور مثال از شال مشکی نجمه جودکی در برنامه نوروزی ای که لازم است از رنگ و لعاب بیشتری بهره بگیرد و می تواند در همان وهله اول به بدسلیقگی تعبیر شود تا دیگر موارد را در برمی گیرد.
این برنامه هم یک بخش موسیقایی داشت که کوشش کرد خوانندگانی از خطه های مختلف ایران در آن حضور یابند.
محمد معتمدی، مرجانه گلچین، زوج محمود پاک نیت و مهوش صبرکن همچون میهمانان برنامه بودند و در لحظات تحویل سال نیز اسماعیل آذر مجری خوش صحبت برنامه «مشاعره» این تیم را همراهی می کرد.

شبکه سه؛ اختتام پرهیجان «عصر جدید» با احسان علیخانی
ویژه برنامه «عصر جدید» با یک طراحی ویژه در طراحی دکور، آیتم ها، بخش موسیقایی و دعوت از خوانندگان و… در همان استودیو همیشگی روی آنتن شبکه سه رفت. این ویژه برنامه تکلیف خودرا از پیش مشخص کرده بود و به فینالیست های عصر جدید اختصاص داشت.
قسمت اول این ویژه برنامه که از پنجشنبه شب آغاز شد به گفتگوهای احسان علیخانی با فینالیست ها اختصاص یافت. شب دوم شب ویژه «عصر جدید» بود که هم فینالیست ها با تشریفات و تبلیغات ویژه ای مثل هنرمندان فیلم های جشنواره فجر به استودیو دعوت می شدند و هم هر لحظه بر هیجان رای گیری برای فینالیست ها افزوده می شد. ایمان قیاسی در این شب علیخانی را یاری کرد و بعنوان مجری دوم برنامه ظاهر شد و در بخش های مختلف با فینالیست های فصل قبلی و مربی های برنامه هم گفتگو شد. همین طور چهار داور برنامه مثل سایر قسمت ها به برنامه دعوت شدند و حضور آنها هم توانست پیش برنده باشد.
احسان علیخانی در مقام کارگردان «عصر جدید» خوب توانسته است قهرمانان برآمده از دل مردم عادی را برای مخاطب جذاب کرده و سرنوشت آنها را به دغدغه مخاطبان تبدیل کند و شاید همین دلیلی است که تا اختتام رای گیری در شب معرفی قهرمان حدود ۲۶ میلیون رای برای فینالیست های «عصر جدید» جمع آوری شد. تعلیق ها، شوخی ها، جنجال ها و… همه موقعیت هایی واقعی را در برنامه رقم زد که حتی مخاطبی را که شاید در ضمن فصل، «عصر جدید» را دنبال نکرده بود تا ۳ بامدادان پای برنامه نشاند.
علیخانی شوخی های مختلفی با گروه ها و مخصوصاً کوچولوهای فرشته های نینجا داشت و برخی هم شوخی و جدی های وی را با گروه های مختلف به تبعیض یا شیطنت هم تعبیر کردند مثل گروه «ستاره هشتم» که چند باری علیخانی با جدیت وسط حرفشان پرید و وارد توضیحاتی نسبت به رای گیری و دیگر موارد شد.
ویژه برنامه فینال از تنوع زیادی هم برخوردار بود و علاوه بر خوانندگانی که مثل آرون افشار یا گرشا رضایی به استودیو دعوت می شدند خوانندگان خود «عصر جدید» هم به اجرا پرداختند و باز در کنار آنها دیگر استعدادهای دیگری مثل علی فریادی استندآپ کمدین «عصر جدید» نیز اجرا داشت و برنامه عملاً توانست مجالی برای بهره گیری از استعدادهای خود نیز فراهم آورد.
با این حال بیشترین طراحی ویژه علیخانی برای شب فینال بود و گویی روز تحویل سال دست علیخانی در دعوت از چهره ها خالی ماند. تنها میهمان مهم این برنامه در زمان تحویل سال علی نصیریان بود که البته و به یقین حضور او یک برگ برنده مهم هم محسوب می شد. با این وجود مدل برنامه در باقی ساعات به سبکی روتین پیش رفت و حتی بخش هایی از برنامه شب قبل مثل اجرای موسیقی عیناً بازپخش شد.

شبکه چهار؛ روتین اما در تکاپو برای متفاوت شدن
برنامه تحویل سال شبکه چهار با اجرای سیدمهرداد ضیایی بازیگر و مصطفی امامی و به تهیه کنندگی میثم محمدحسنی روی آنتن رفت.
شبکه چهار که به شبکه فرهیختگان مشهور است و معمولاً به سراغ گفتگوهای حاشیه ای و یا سرگرم کننده به سبک دیگر شبکه ها نمی رود در مناسب ها هم همین رویه را حفظ می نماید. با این وجود برنامه تحویل سال این شبکه هم کوشش کرد با رویکرد دعوت از چهره های فرهنگی گفتگوهایی متفاوت رقم بزند.
حامد عسگری شاعر همچون میهمانان این برنامه بود. همین طور کویتی پور مداح که بیشتر در روزهای در رابطه با جنگ و دفاع مقدس میهمان برنامه ها می شود در این برنامه حضور یافت و اتفاقاً لحظات متفاوتی را رقم زده بود. محمد معتمدی خواننده نیز که هم در ویژه برنامه شبکه پنج و هم در ویژه برنامه شبکه دو حضور یافته بود در این برنامه هم حاضر شد و این برنامه طی یک روز و با چهره هایی فرهنگی به گپ و گفت پرداخت.

شبکه پنج؛ رضا صادقی مجری تر از دو مجری
محیا اسناوندی و وحید رونقی مجریان ویژه برنامه تحویل سال شبکه پنج بودند با این وجود رضا صادقی خواننده مطرح پاپ نیز در اجرا این دو را همراهی می کرد و حتی گاهی نقشی بیشتر از مجری را در نوع پرسش ها ایفا می کرد.
رضا صادقی که از شب اول بعنوان میزبان ویژه برنامه معرفی گردید در تمام بخش های برنامه حضور داشت درحالیکه دو مجری برنامه گاهی حضورشان کمرنگ می شد.
در بخش های مختلف این برنامه نیز ساره رشیدی استندآپ کمدین «خندوانه» بعنوان یکی از میزبانان حضور داشت تا به صورتی فضایی نمایشی را رقم زده باشد.
گلاره عباسی، یوسف تیموری و علی مسعودی، محمد نادری، محمدرضا هدایتی و… همچون میهمانان برنامه بودند و برنامه آیتم هایی هم برای نمایش حرم های مطهر داشت و دقایقی از زیارت خوانی میثم مطیعی از کربلا را به تصویر کشید.
کاوه امیری جاوید تهیه کننده این برنامه بود که از چند شب گذشته پخش خودرا شروع کرد.

شبکه نسیم؛ یک «خندوانه» ویژه و برگ برنده «دورهمی»
شبکه نسیم اساساً برای آیین ها و مراسم ملی و مذهبی یکی از برنامه های روتین کنداکتور را به صورت ویژه تر طراحی می کند و چون برنامه زنده ندارد مثل سایر شبکه ها طراحی ویژه ای در نظر نمی گیرد.
با این حال این شبکه قسمت هایی ویژه از دو برند مطرح و پرطرفدار خودرا در کنداکتور تحویل سال جانمایی کرد.
«خندوانه» ساخته رامبد جوان از ساعت ۱۰ بامداد روی آنتن رفت و رامبد جوان مثل باقی برنامه های نوروزی خود ساعتی مفرح و سرگرم کننده را با بیش از ۱۰ چهره دعوت شده به برنامه اش برای مخاطب رقم زد.
مهران غفوریان، رضا شفیعی جم، امیرعلی نبویان، محمدرضا علیمردانی، محمد نادری، امیر کربلایی زاده، علی مسعودری همچون این چهره ها بودند که معمولاً هم در برنامه های رامبد حضور داشته اند و در این برنامه هم با بازی هایی مثل پانتومیم، پلی بک خوانی روی قطعات و دیگر بازی ها فضایی مفرح را رقم زدند.
با این حال «خندوانه» احتمالاً به سبب همپوشانی با «عصر جدید» و عادت نداشتن مخاطب به صبحگاهی بودنش کمتر دیده شد.
برنامه «دورهمی» بخش ویژه این کنداکتور بود که به سبب حضور احسان علیخانی بعنوان آخرین میهمان جذابیت فوق العاده ای را برای مخاطب ایجاد کرد. تیزرهایی که قبل از این برنامه رفت نیز بر شدت کنجکاوی مخاطب برای تماشای برنامه افزود.
از طرفی حضور علیخانی و حتی نشستن وی در جایگاه مهران مدیری توانست برنامه ای فراتر از موقعیت های روتین «دورهمی» را بوجود آورد و رضایت مخاطبش را به دست آورد. ویژه ترین اتفاق در این قسمت از برنامه «دورهمی» دعوت رسمی احسان علیخانی از مهران مدیری برای قبول داوری برنامه «عصر جدید» در سری بعدی تولید این مسابقه استعدادیابی بود که البته مهران مدیری به این دعوت، پاسخ قطعی نداد.


منبع:

1400/01/01
12:26:07
itemprop="bestRating">5
1536
تگهای خبر: بازی , تبلیغات , فضا , هوش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد