وبلاگ آفتاب
پژوهشگران بررسی كردند

جلبكی كه می تواند پیری پوست را كندتر كند

جلبكی كه می تواند پیری پوست را كندتر كند

یافته های به دست آمده از یک مطالعه نشان داد که جلبک کلرلا ولگاریس می تواند بیان ژن کلاژن را در محیط کشت سلول های پوست بیشتر کند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، پیری پوست یک فرایند زیستی است که به علت کاهش تولید کلاژن پوست و افزایش آنزیم های تخریب کننده کلاژن، ایجاد می شود. برای به تعویق انداختن این فرایند استفاده از مواد حاوی کلاژن سفارش می شود.
جلبک سبز تک سلولی «کلرلا ولگاریس»؛ چندین سال است که در زمینه های مختلف همچون صنعت داروسازی و آرایشی استفاده می شود. این ریزجلبک بعنوان مکمل غذایی، افزودنی و امولسیون غذایی، به شکل کپسول، قرص، پودر و عصاره عرضه شده و برای درمان های پزشکی استفاده می شود.
ویتامین C یا اسید آسکوربیک و مشتقات آن هم در ساخت کلاژن، تقویت بافت پوست و زیبایی، نقش مهمی دارند. این ویتامین، یک آنتی اکسیدان طبیعی است که از پوست در مقابل نور خورشید محافظت کرده و می تواند ساخت کلاژن را تحریک کند.
با عنایت به اهمیت پوست بعنوان اولین خط دفاعی بدن و اثرات مثبت میکروجلبک های دریایی مثل کلرلا ولگاریس، پژوهشگران با انجام یک مطالعه اثرات عصاره این جلبک را بر بیان ژن های تولید کلاژن I و III در سلول های فیبروبلاست پوست، بررسی کردند.
این پژوهش در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران انجام شد و بعد از عصاره گیری از جلبک، عصاره آن با غلظت های مختلف به محیط کشت نوعی از سلول های پوست، افزوده شد. پژوهشگران این آزمایش را با اضافه کردن ویتامین C هم تکرار کرده و تأثیر این دو ماده را در بیان ژن کلاژن با هم مقایسه کردند.
بررسی های این مطالعه نشان داد که عصاره جلبک در غلظت های مختلف برای سلول های پوست، سمی نیست و اثر سایتوتوکسیسیتی ندارد.
همینطور در این مطالعه مشخص شد که عصاره جلبک بیان ژن کلاژن را زیاد می کند. مقایسه تأثیر آن با تأثیر ویتامین C حاکی از این بود که عصاره جلبک تأثیر بیشتری در مقایسه با ویتامین C بر بیان ژن کلاژن I و III دارد و می تواند بیان این ژن را حدود دو برابر بیشتر کند.
به قول پژوهشگران این تحقیق؛ عصاره جلبک کلرلا ولگاریس به دلیل اثر غیر سمی بر سلول ها می تواند بعنوان یک ماده جایگین طبیعی برای محصولات ضد پیری شیمیایی باشد و این نتایج می تواند جهت تولید محصولات متنوع آرایشی بهداشتی مفید واقع شود.
در انجام این مطالعه سودابه عبدالباقیان و علی ماشینچیان مرادی، از دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات، شهلا جمیلی؛ پژوهشگر موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و آزاده منایی؛ پژوهشگر مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تغییرات بیانی ژن های کلاژن I و III در سلول های فیبروبلاست پوست انسان در اثر عصاره ریزجلبک chlorella vulgaris و مقایسه آن با ویتامین C» در نشریه علمی زیست شناسی دریا دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز، انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/29
13:02:35
itemprop="bestRating">5
1239
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد